18.4.2024 | Svátek má Valérie


POLITIKA: Braňme svobodné a demokratické obce

1.8.2017

Zrušení obecních zastupitelstev a zavedení samovlády přímo voleného starosty, to je nový nápad hnutí ANO a Andreje Babiše. Jde o naprosté nepochopení demokracie a snahu udělat z českých obcí a měst „firmy“ řízené jedním člověkem bez jakékoliv opozice.

„Základem svobodného státu je svobodná obec,“ píše se ve Stadionově obecním zřízení z roku 1849, kdy prakticky vznikla svobodná obecní samospráva (připomíná to ve své publikaci Komunální politika Stanislav Balík, vřele doporučuji). Již od této doby byly obce spravovány obecními výbory a obecními představenstvy, resp. purkmistrem s radními. Výbory volené na tři roky schvalovaly to hlavní – obecní rozpočet, měly moc usnášecí a dozorčí.

Výhodou kolektivních orgánů je to, že v nich je zastoupeno více názorů, pohledů na věc a že v nich obvykle sedí opozice, která kontroluje počínání vedení obcí a měst. Současní zastupitelé mají pravomoc předkládat návrhy, mají právo vznášet dotazy na radu, organizační složky, zaměstnance úřadu nebo také na příspěvkové organizace založené městem, přičemž musí dostat do 30 dnů odpověď. Díky těmto pravomocím mohou zastupitelé kontrolovat vedení obce, které je tak pod určitým tlakem a nemůže si dovolit všechno. Dle návrhu hnutí ANO by ale žádná opozice neexistovala, prakticky by to znamenalo konec demokracie v obcích a městech, tedy v institucích, které jsou ve svobodné společnosti velmi důležité.

Možná to pro některé voliče může být dobrý nápad, když si řeknou, že se konečně politici přestanou hádat a když se zvolí dobrý manažer, který bude makat, všechno potom bude dobře šlapat. Nenechte se mýlit, systémy bez opozice a kontroly vedou k totalitě. Jednou z charakteristik demokracie je svár, střet, polemika (polémos). Střet není nic špatného, celá politika je o střetu různých názorů, ale pokud je tento střet veden slušně, tak je vždy přínosem.

Braňme proto obecní zřízení, které je svobodné a demokratické, kde je nejen vedení, ale i jeho kontrola v podobě opozice. Obce navíc mohou převzít některé pravomoci z centra, aby rozhodování bylo blíže lidem. Dejme jim možnost rozhodovat i o výši peněz, které lidem vezmou, a to s limitem nepřekračujícím dnešní daňové zatížení. Komunální politika se stane plnohodnotnou politikou, když si obec na rozdíl od dnešního státního přerozdělování sama určí, jestli na svůj provoz potřebuje méně peněz od svých obyvatel. Mezi obcemi vznikne i daňová konkurence, která bude obec navíc tlačit k tomu, aby vybírala méně peněz a aby se starala o to, co je důležité – opravené a uklizené chodníky a veřejná prostranství, fungující malý úřad a opravený městský majetek. A aby neutrácela za nesmysly v podobě různých převychovávacích projektů nebo třeba megalomanských školicích a jiných center.

Máme na to mít obce, které jsou svobodné, demokratické a fungující.

Autor je zastupitel Chrudimi a místopředseda Svobodných

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora