18.4.2024 | Svátek má Valérie


POLITIKA: Babiš premiérem?

4.9.2017

Obavy standardních politiků rostou!

Se zájmem jsem si přečetl zprávu o tom, že mezi „kandidáty na Hrad“ opět vyhrál lékař a aktivista Marek Hilšer. Podle Hilšera by prezident neměl jmenovat premiérem osobu, která je velmi vážně podezřelá z podvodu.

Vítězná odpověď z ankety mezi kandidáty na prezidenta je ta od Marka Hilšera a zní takto:

Ústavní zvyklost sice velí jmenovat premiérem lídra vítězné strany, ale text Ústavy tuto povinnost prezidentovi přímo neukládá. Dává mu prostor pro řešení výjimečných situací. V případě, kdy je lídrem vítězné strany osoba, u níž existuje velmi vážné podezření z podvodu, neměl by takovou osobu premiérem jmenovat. A to do doby, než rozhodne soud. Prezident nesmí vystavit společnost riziku, že by naší zemi vládl podvodník. Řešením může být například jmenování jiného představitele vítězné strany.

I další kandidáti na prezidenta odpovídají podobně. Začetl jsem se podrobněji do diskuse pod tímto článkem a ta se odvíjí vcelku velmi očekávatelným směrem. Převažují odpůrci toho, aby byl Andrej Babiš premiérem, a na obhajobu Babiše se střílejí slepé patrony. Jasně se ukazuje, že policejní žádost o zbavení imunity poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka byla správně načasovaná. Všichni politici „standardních stran“ se dušují, že s Babišem do vlády nepůjdou, naposledy Pavel Bělobrádek, jehož domácí mazlíčci neumírají, ale chcípají. Již se bloggerce za své vyjádření dokonce omluvil.

Jestliže někdo, jako například ministr spravedlnosti Robert Pelikán, vysloví názor, že trestní stíhání Babiše je evidentně účelové před blížícími se volbami, sesypou se na něj straníci všech stran, aby odstoupil, nebo aby ho premiér Bohuslav Sobotka odvolal. Pelikán se pak rozklepe strachy a tvrdí, že to tak nemyslel, což je vrchol zbabělosti.

Protože největším kritikem Andreje Babiše je a byl Miroslav Kalousek, nedalo mi ani moc velkou práci najít na něj informace o „podezřelém zbohatnutí“ z pera koho jiného, než známé novinářky Sabiny Slonkové spolu s Jiřím Kubíkem. Článek je z roku 2002 a jmenuje se „Kalousek v politice podezřele zbohatl“. Mimo jiné je tam Kalouskovo vysvětlování, že mu na jeho byt půjčila „rodina“, což ve světle pozdější aféry premiéra Stanislava Grosse a jeho milionu od strýčka Vika působí docela komicky. Jedná se o denunciaci 15 let starou a přeci tak „aktuální“.

Aby celá aféra s Čapím hnízdem měla ten „správný dopad“ na voliče, nezbývá teď nic jiného, než poslance Babiše a Flatýnka zbavit na posledním jednání poslanecké imunity a následně na ně uvalit vazební stíhání. To z toho důvodu, aby i ti „nejhloupější voliči ANO“ a Babiše zvláště pochopili, že je to gauner non plus ultra. Budeme tak mít další prvenství, alespoň v EU, že předseda strany s největšími volebními preferencemi bude svou volební kampaň řídit motáky z chládku?

Dokážu si stát za tím, že policejní obvinění Babiše má podobné rysy jako policejní akce na Úřadu vlády z června 2013. ANO není můj šálek kávy a můj hlas nedostane. Nikoliv ale kvůli Čapímu hnízdu, ale kvůli tomu, že Babiš pomohl Sobotkovi i Bělobrádkovi s dalším sešněrováním Česka směrem k evropskému socialismu.

Nejostudněji se ale dle mého soudu zachovali v kauze Babiš koaliční partneři. Pokud šlo o získání premiérských a ministerských postů, Andrej Babiš nevadil. Více než tři roky s Babišem také ve vládě posedávali. Když již bylo jasné, že se Babiše po volbách 2017 nezbaví, a navíc s vidinou toho, že by mohl vyhrát volby, bylo nutné „konat“. Právě probíhající pokus o politickou i osobní likvidaci Andreje Babiše ostatně mohl být i důvodem k tomu, aby další miliardář Dalibor Dědek z kandidátky STAN odstoupil. Asi by se i tady něco mohlo „najít“. Že, pane Dědku?

www.janbarton.cz
Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz