19.6.2019 | Svátek má Leoš


POLITIKA: Babiš do nového roku vykročil pravou nohou

16.1.2016

Když pomineme nedělní teatrální vystoupení u Václava Moravce, kde se Andrej Babiš opět prezentoval v roli domovnice, která semele páté přes deváté, druhé nepustí ke slovu a při tom nejvíc bojuje proti parlamentní „žvanírně“, nelze hnutí ANO upřít úspěšný minulý týden.

Jeho ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová se pochlubila, že Česká republika nevyčerpá z evropských fondů méně než deset miliard korun. Několik měsíců starý odhad přitom byl 36 miliard a před rokem se dokonce hovořilo o 85 miliardách.

Připusťme, že jsou chvíle, kdy se vyplatí řídit stát jako firmu. Například při ucpávání děr ve veřejných kapsách a racionalizaci výdajů. Body si připsal i Babiš v čele resortu financí nebo ministr životního prostředí Richard Brabec, jenž si mákl při zvratu v donedávna tristním čerpání eurodotací do environmentální oblasti.

Nejvyšší kontrolní úřad před časem upozornil, že zpoždění v čerpání dotací souvisí se dlouhavými procesy, úpravami pravidel a metodik či s přehnaně vysokým počtem operačních programů. Hodně dlouho trvalo, než jsme pochopili, jak se strukturální pomocí pracovat a že není radno nechat ji rozhazovat či rovnou rozkrádat. Dobrá zpráva je, že díky ní se podařilo vytvořit na 85 tisíc pracovních míst.

Leckde se zkrátka už úřednicí činí, jak mají, jinde to ještě drhne. Otazníky například visí nad financováním dálnice D8 přes České Středohoří. Vinni nejsou ekologové, ale byrokraté, kteří nedokáží stavět bez právních přešlapů, jež lze napadat u soudu.

Významné jsou regule pro využívání dotací a kontrola jejich dodržování, která nemůže být jen na ministerstvech financí a pro místní rozvoj, ale i na nezávislých kontrolních institucích. Nicméně pokud chtěl Babišův tým ukázat, jak rozumně hospodařit, nečekaným zlepšením čerpání eurofondů se mu to podařilo.

Druhý zdařilý zářez přišel z Poslanecké sněmovny. Pravice sice v obstrukcích kvůli elektronické evidenci tržeb pokračuje, ovšem místopředseda dolní komory z klubu TOP 09 a Starostů a nezávislých Petr Gazdík uvedl, že je „částečně nalomený“.

Andreje Babiše pochválil za věcný hodinový páteční projev, v němž mu odpověděl na tři zásadní výtky z dvaceti, a dodal, že takto si představuje parlamentní diskusi.

Gazdík sice o pár dní později svůj postoj zlehčil, ovšem už dříve o bezbřehých obstrukcích veřejně pochyboval. Vstřícnost, kterou nyní zaskočil kolegy z klubu, se patrně váže k dalšímu vývoji vztahů mezi Starosty a ANO. Za pár měsíců se můžeme dozvědět, že bariéry mezi nimi nejsou nepřekonatelné. Zvlášť když se třeba po podzimních volbách leckde spolu spojí v krajských radách.

Každopádně každá podobná pochvala se Babišovi hodí, i když je osud elektronických tržeb dál v mlze. Že se bystře učí politické taktice, Babiš předvedl i na sklonku týdne v České televizi, kde připustil, že zákon týkající se kontrolního hlášení u DPH není příliš kvalitní, pročež pro druhé pololetí připravil novelu, v jejímž rámci se některé sankce prominou a jiná opatření se změkčí.

Voliči mají rádi politiky, kteří umí přiznat a napravit chybu. Hnutí ANO čerstvě vsadilo na pečlivost, odpovědnost, trpělivost, ba na částečné pokání. Zjevně se jedná o odpověď na poslední průzkumy stranických preferencí, v nichž mu dýchá na záda sociální demokracie. Připusťme, že svými mediálně vděčnými aktivitami možná našlo cestu, jak svoje akcie na čas opět pojistit.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


L. Novák 475
0:52
18.1.2016

J. Schwarz
18:00
16.1.2016

K. Vyšata
11:34
16.1.2016

P. Dvořák
15:06
16.1.2016

P. Skřivan
11:14
16.1.2016

K. Janyška
10:48
16.1.2016

B. Hamáček
10:38
16.1.2016

P. Jášek
9:58
16.1.2016

P. Lenc
10:14
16.1.2016

Š. Hašek
10:29
16.1.2016

P. Jášek
10:41
16.1.2016

P. Papež
9:26
16.1.2016

počet příspěvků: 15, poslední 18.1.2016 12:52

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.