29.3.2024 | Svátek má Taťána


POLICIE: Šaškec v Brně

9.8.2011

Kdo néste z Brna, klidně z fleku přeskočte na jinej článek. Jen o tomhletom štatlu dnes píšu. Máme tu originální špecifika a fligny. Velkou cenu, 2. ligu, poledne v jedenáct, trojúhelníkový náměstí, Ústavní soud, prýgl s elektrickýma parníkama, šaliny, co mají pravidelný noční rozjezdy od nádru, asi nejhnusnějšího v Evropě, jehož dvacetiletý přípravy odsunu naposled zbrzdila další nejistota, jestli na trajektorii nebydlí žáby a netopýr.

Nedávno jsme měli i policejního ředitele, kterej zavedl ještě jedno. Zavřel po fajrontě všechna obvodní oddělení a přes noc a víkend otevřel nový, centrální, v centru města. Centrum se taky jmenovalo. Házel do placu, že nač cálovat šilcům, kteří v noci místo hokny akorát tak mastí kiby a mají vegáč. Skřípění zubů tento přesun (stejně jako té role…) provázelo. „Lidi to budou mít daleko, tam nebudou stíhat, nadto fachčit bez osobní odpovědnosti za nedodělaný spisy.“ Já byl mezi nima: Domluvte se s četníkem, kterej případ jen uzavíral, když vše podstatný řešil nějakej centrista v sobotu!

Uplynulo hafo let, lidi si zvykli, včetně mne, a to je co říct. Systém se zaběhl a fungoval betálně. Na Centru sloužilo přes dvacet lidí, z každýho obvodu i policejní specializace. Do pondělka většinou nebylo co předávat, protože za 2-3 dny, dokdy je možný dacana zašít, se skoro všechno vyřešilo. V kompletním areálu měli mraky antonů i počítačů, kameň pro zamachlovaný s dovozem chálky, jednací síň(ku). U telefonu zkušenej bengo, kterej každýmu poradil, nejčastějc sudímu. Každej věděl, co má dělat, spis se zpracoval, poslal návladnímu, ten soudci. Často bylo pár hodin po malý čórce nebo velký pařbě finýto.

Noční rozjezd šalinou (busem) Brnu zůstal, Centrum ne. Z krajskýho vicešéfa se stal policejní prezident a nápady bývalýho brněnskýho ředitele musely do kopru. Hlavně Centrum. Argumenty zněly pádně, chráněnýmu a pomáhajícímu lidu blízký: „Jak se má taková opajtlovaná stařenka z Jóbska či Pisecu trmácet v noci do brněnskýho Bronxu (kde Centrum leželo)?! Svítící místní oddělení přispívá svou autoritou bezpečnosti okolí!“

Chápete jistě, že tomu se chce tleskat. Pokud nevíte, jak to chodí nebo ste pako. Ty rozsvícený fízlárny nechám bokem hned. Pomůžou tak dvacet metrů kolem, soudil jsem x krát vyčórovanou káru naproti stanice. Lepší je to – „Policie blíž lidem.“

V Brně máme asi 8 až 9 obvodních oddělení. Odhaduju však, že pět z nich leží v okruhu tak 700 m ve středu štatlu. Kde bydlí maximálně promile Brňáků. Je sice pravdou, že polovina zbývajících večery tráví v tamních paluších, ale ti by sichr, když už, šli bonzovat na lampárnu na hlavním (trojúhelníkovým) náměstí. Takže zůstávají myslím čtyři blíž lidu: V Komecu, Oltecu, Kéniku a Bástru. Který můžou pomoct jen zlomku místních. A to třeba zrovna Bystrc je tak veliká, že z nejhořejšího sídliště byste na oddělení valili šourem asi hoďku, ze sousedního Žebětína tři. Takový Vinohrady s Líšní můžou mít dohromady tak 40 000 potenciálních obětí. Jejich spádovej okrsek ale beztak stojí v centru, dvě stě metrů od bývalýho Centra… A deset kiláků od jejich domů. O satelitech ani nemluvě, ono je to v podstatě stejný odkudkoli.

Ovšem nejúžasnější je prezidentská představa, jak se padesát let po přistání na Měsíci hlásí trestná činnost. Samozřejmě aktuální, neplacení alošů asi nikdo nepotřebuje oznámit ve dvě ráno. Vyčórujou vám bejvák, rozhodí sandál nebo picnou švígrmutru. Nevěřím, že jakýkoli čtenář internetovýho deníku, stejně jako Naší pravdy, oblíkne šolnu, utře krev a bere glajze na noční rozjezd šaliny odvýzt se na okrsek. Aji nejbezprizornější somrák vytáhne mobil a hodí drát na 158. Je-li to nutný, švestky přifrčí vcukuletu. I v době zamachlovanejch místních oddělení tam zůstal hlásič s kamerou, kde hókl to samý a kam pro něho přijeli. Úspěšnost řešení kriminálních případů a pomoci poškozeným odvisí totiž dnes od fajrunku, techniky a ánunku, ne v sepisování protokolů.

Třeba mý chmury vývoj zažene, ale zatím tomu zkušenosti nenasvědčují. Dřív jsem přiklapal o víkendu do areálu Centra, kde čekalo deset delikventů. Fčil tři. Samozřejmě nelze vyloučit polepšení Brňáků, vo tom žádná. Hlasy profíků ale nehókají takovou baladu: Noční obvodní oddělení začne řešit fal, který mají předat vyšetřovateli, beztak sedícímu v místě zrušenýho Centra. Jelikož s tím nemají moc zkušeností, negómou hned, co musí vyžádat a zajistit. V lepším případě aspoň sígra v klepetech dotlačí k vyšetřovateli, v horším se naň vybodnou. Každej křivák má totiž právo na chrupku, nějakou tu brzdu nebo flaksu a ochranu. Takže je jednodušší kopnout ho do řiti, však v pondělí si to kolegové dodělají. Řízení zvaný zkrácený se tak změní na jakýkoli jiný. Boverák čórující pár škopků ve kvelbu se pak mlénu a flastru dočká příští léto.

Policejní prezidium má mezitím s našima štatláckýma hémonama jinačejší makačku na bednu. Neví, jestli se má červenat nebo pyšně trčit bradu, jak s místníma žandárama zatočilo či zatočit hodlá. Odhodlání je veliký: „Čím víc a čím výš, tím líp…“ Ne že bych hledal paralelu s filmem Vrtěti psem. Ale klavíruju tohle téma furt: Obyčejnej borec a koc neřeší pindy o brajglu v bedně moc víc než Šeherezádu tamtéž. Fedry mají o sebe, blízký, svý cajky a ze šíbrů, kteří jim to ničí. Já z jejich maloměstskosti lochec nemám. Proto mám depku z canců typu: „V žádném městě se centrální noční a víkendová služba neosvědčila.“ Každohodinovej rozjezd MHD taky jinde nemají. Přesto soudím, že by jej žádnej plotňák neměnil.

soudce Městského soudu v Brně