25.4.2024 | Svátek má Marek


POLICIE: Posolit, pomočit

12.11.2013

V kauze Bárta – Petržílek nejde o korupci ve státní správě, ale o vyřizování osobních účtů

A jsme zase o kousek blíže k pěstování banánů v České republice. Zatčení bývalého šéfa Věcí veřejných a někdejšího ministra dopravy Víta Bárty a hlavního analytika protikorupční policie Jana Petržílka poodhaluje, v jak zoufalém stavu se nacházejí české bezpečnostní složky. Nejde o žádný ukázkový případ korupce ve státní správě, ale pouze o prachsprosté vyřizování osobních účtů.

Hlavní osobou nejnovější šestákové detektivky je právě někdejší analytik Bezpečnostní informační služby (BIS) Jan Petržílek, který musel tajnou službu opustit kvůli nelibosti šéfa BIS Jiřího Langa v roce 2011. Policejní prezident Petr Lessy později dosadil Petržílka na post hlavního analytika Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, a to s pomocí šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Nějakou dobu po Petržílkově odchodu, přesněji v březnu roku 2012, se v deníku Dnes a týdeníku Euro objevily odposlechy pražského lobbisty a politického podnikatele Romana Janouška, které částečně odkryly, kam všude sahal jeho vliv. Protože měl Petržílek na BIS tyto věci pod palcem, podezření logicky směřovalo k němu.

Audiozáznamy prokazovaly, jak dobré vztahy Janoušek udržuje nejen s politiky, ale i agenty tajné služby. A to přestože bezpečnostní složky by měly pokusy o ovlivňování politiků sledovat a konat v zájmu státu. Odposlechy zachytily Janouška, jak rozmlouval především s Pavlem Bémem (známé přezdívky Kolibřík, Mazánek, Jimbič) a letitým důstojníkem BIS Janem Pavlíčkem.

Pro BIS, která Janouškovy pochybné rejdy delší dobu sledovala – pochopitelně aniž by informovala policii, která by mohla zahájit příslušné vyšetřování – bylo zveřejnění odposlechů kardinální ostudou. Důstojníkům z pražských Stodůlek tehdy nezbylo než se plížit kanály, což čačtí ochránci demokracie a bezpečnosti České republiky nemohli jen tak zkousnout. Agenti proto vyvinuli maximální snahu, aby zjistili, odkud audiozáznamy unikly. Dokonce i autorovi těchto řádek nabízeli za poskytnutí originálního audiozáznamu Janouška s Pavlíčkem přes prostředníky jakési blíže nespecifikované kompromitující informace.

Zatčení Víta Bárty je pouze vedlejším produktem celé aféry. Audiozáznamy z BIS se totiž údajně měly dostat do bezpečnostní agentury ABL, jejímž zakladatelem je Bárta. Petržílek měl navíc informační linku na pražské Kosárkovo nábřeží, kde Vít Bárta bydlí, udržovat i v následujících měsících.

Objevily se už také spekulace, že případ může souviset s policejním prezidentem Petrem Lessym, respektive jeho jmenováním a následným odchodem. Domněnky podpořila například skutečnost, že případ dozoruje státní zástupce Michal Muravský, který Lessyho neúspěšně žaloval v případu údajné pomluvy vedoucí k Lessyho odvolání z funkce. Petr Lessy nicméně jakékoli podobné spekulace důrazně odmítl.

Stejně jako při odvolávání Lessyho tentokrát sehrála podivnou roli Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V prvním případě se inspekci Petra Lessyho potopit nepodařilo, uvidíme, jak bude GIBS úspěšná při grilování Jana Petržílka a Víta Bárty. Příliš nadějí však její přístup ke shromažďování důkazů nedává. GIBS totiž opět řeší jen osobní animozity a úniky informací mezi stávajícími a bývalými agenty nebo policisty.

Nejsmutnější na pěstování banánů v Česku je, že GIBS nejde po meritu věci. Například po Romanu Janouškovi a jeho vlivu na tuzemskou politiku. Po tom, proč mohl léta spokojeně bagrovat pod dohledem tajné služby. Proč se GIBS nezajímá o to, kdo Janouška dlouhá léta kryl? Proč Janoušek, který byl dle slov šéfa protimafiánského útvaru policie Roberta Šlachty a olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana spouštěcím mechanismem takzvané Nagygate, není v tomto případě stíhán? Kam až sahají klientelistické vazby zdejších šíbrů a nedotknutelných byznysmenů?

Je pět minut po dvanácté. Vždyť česká policie a tajné služby dávno nehledí na svoji náplň práce a jsou využívány k získávání informací v rámci partikulárních zájmů. Nejlépe by je nejspíš bylo slovy někdejšího ministra bez portfeje Jaroslava Bašty "rozpustit, posolit, pomočit". Jinak nám tu budou Kolibříci s Mazánky poletovat neustále.

Týdeník EURO 45/2013, 4.11.2013