25.4.2024 | Svátek má Marek


POLICIE: GIBS versus ÚOOZ

29.10.2015

Nebo je to ještě jinak

Timing is part of the message, načasování je součást zprávy, říká jedna ze starých pouček mediální psychologie, která studuje dopad informací na veřejný prostor. Důvod je prostý: Stejně důležitý jako obsah informací je i kontext v okamžiku, kdy se zpráva dostane do veřejného prostoru. Nové souvislosti totiž mohou vnímání zprávy zcela změnit nebo minimálně posunout jiným směrem, než měla instituce, která zprávu vypustila, v úmyslu, i když nevíme, jestli naopak právě tohle nebyl záměr.

A přesně toho jsme byli v minulých dnech svědky, když Generální inspekce bezpečnostních sborů, GIBS, zatkla Luďka Vokála, zástupce odboru násilí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ÚOOZ, sedm dní poté, co olomoučtí státní zástupci při zadržení vysoko postavených policistů v Olomouci a Praze obešli Generální inspekci a při zatýkání se obrátili na útvar Roberta Šlachty.

Zpráva byla jasná: vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan se poté, co jeho útvar dozoroval rozmotávání korupční kauzy právě ve městě, kde sídlí i jeho úřad, zjistil, že politici a byznysmeni mají své informátory nejen u policie, ale právě i u inspekce, obrátil na jinou policejní složku. Zvlášť, jak napsaly Lidové noviny, za situace, kdy již delší dobu se spekuluje o propojení šéfa inspekce Ivana Bílka na exministra Langera, který - jak se dá namítnout - do funkce jmenoval i pana Šlachtu.

Ale vraťme se zpět: současně s vyšetřováním v Olomouci pražské městské státní zastupitelství spolu s Generální inspekcí vyšetřovalo a sledovalo pana Vokála ze Šlachtova útvaru již od října minulého roku. Mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová řekla ČTK: „Jednání spočívá zejména v neoprávněném zajišťování a následném sdělování informací z policejních databází a z probíhajících trestních řízení nepovolané osobě..., a to za částečnou úplatu.“

Vypustí-li se taková zpráva vzápětí po zásahu v Olomouci, kde byli zadrženi mimo jiné i policisté z Generální inspekce, nelze se vyhnout podezření, že jde o pomstu: přece k zatčení mohlo dojít o pár týdnů později a zřejmě by se nic nestalo.

Z daných informací zřetelně vyplývá, že jsou jen dvě možnosti: Buď Generální inspekce se svým ředitelem Ivanem Bílkem nedomyslela důsledek načasování zásahu proti muži od Roberta Šlachty, nebo tak učinila úmyslně, aby demonstrovala svoji sílu a ukázala, že ani zatím nejdůvěryhodnější útvar není úplně imunní proti korupci.

Oba kroky však vykazují neprofesionalitu: První proto, že by útvar neznal základní pravidla komunikace, a druhá možnost, že velitelům generální inspekce je jedno, co si o ní myslí veřejnost a dokonce i politici. Nebo dokonce může někdo spekulovat i o tom, že inspekce slouží úplně jiným uskupením, do kterých nám nic není. Proto je tato chyba vážná a vinu na ní má i dozorující státní zástupce.

(Psáno pro ČRo Plus)

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel