25.4.2024 | Svátek má Marek


POLEMIKA: Poradíte Andrejovi?

6.12.2014

Mám radost, že můj článek na Neviditelném psu Velký bratr posiluje zaujal pana ministra financí Babiše a přiměl ho k úvaze na toto vážné téma. Jen se obávám, že jeho představa o cestě, kterak z dluhové pasti ven se ubírá špatným směrem. Pomůžete prosím a poradíte panu ministrovi, majiteli a předsedovi lepší cestu? Prostě ji doporučíme! Ocitujme si tedy vybrané klíčové pasáže z reakce pana ministra Žádného velkého bratra neplánuji:

„Daňové úniky jdou ke škodě všech občanů. Daně nejsou samoúčelné – platí se z nich důchody, státní zaměstnanci, silnice, školy atd. atd. Pokud nedokážeme daně vybrat, máme jen tři cesty – krvavě šetřit, zadlužit naše děti, nebo ještě víc zdanit ty poctivé, kteří daně platí. Ani jednou cestou nechceme jít.“

Prostě máte skoro pravdu, pane ministře, budou ale mít investice státu do evidence elektronických transakcí z přerozdělených, a tedy gigantickou režií státem již okrouhaných peněz ten kýžený efekt? Můžete publikovat seriózní nezávislou analýzu plusů a mínusů celého nápadu včetně vyvolaných nepřímých nákladů? Proč krvavě, nestačilo by prostě šetřit, nezadlužovat a méně zdaňovat? Nechte lidem více peněz v kapse, bohatě se nám to všem vyplatí. I vám a vašim závodům. Na světě je spousta cest a je pravdou, že ne všechny vedou vždy do Říma a není třeba se na nich chovat krvavě.

Znám lepší cestu: méně přerozdělovat na zbytečnosti, hospodařit s rozumem a nesměrovat peníze vyhláškami a regulacemi do kapes oligarchů.

Nenapsal jsem že „budujete orwelovské vize o totální kontrole občanů“. Vy takové vize máte? Že máte vizi, je dobrá zpráva, máte prosím také strategii?

Velký bratr se prý nekoná? Ufff…
Už jsem se málem lekl, jak bude účtenky vystavovat Tonda Blaník. Pokud „v obou systémech je množství předávaných informací nastaveno na minimum, které je schopné zajistit potřebnou funkci“, máte systém již tedy vymyšlený vlastními silami, můžete sdělit, které údaje tedy budete přesně shromažďovat? K tématu CEÚ: porazit podvodníky svištící v karuselech (podvody s DPH) je chvályhodný záměr, ale nebylo by lepší zjednodušit daňový systém než systematicky šmírovat všechny? Zaměřte se na odsouzení těch stávajících, trestejte nejen bílé koně a falšovatele listin, ale ty, kdo to organizují. CEÚ vám možná rychleji umožní pochytat bílé koně, ale kde budou skuteční strůjci a beneficienti? Není lepší mít v Česku rovné, jasné a srozumitelné právo pro všechny a vymahatelnou a ne bezzubou spravedlnost? Co tedy bude konkrétního obsahovat registr centrální evidence účtů, když ne pohyby na nich? K čemu pak to celé je? To si ty transakce budete simulovat?

Kolikpak se v Chorvatsku prodalo elektronických zařízení kvůli systému á la EET? Kolik byly náklady na zavedení a kolik stojí provoz? Uvědomujete si, že tím HDP ani konkurenceschopnost Česka nezvýšíte, jen opět přisajete peníze do přerozdělovacího cyklónu? Myslíte si prostě, že další „kontrolní hlášení“ na vstupy prověřené slovenskou zkušeností opravdu pomůže? Jak, prosím? A co bude obsahovat? Buďte originální a myslete česky, národ Švejka a Cimrmana to dozajisté ocení.

Bezpečnost vlastních sil:
Jakými vlastními silami resortu celý systém uděláte? Zapojíte se také osobně do jeho tvorby? Pomohou bezpečnostní složky armády, policie anebo hasičů? Mají pracovníci státní tiskárny cenin bezpečnostní prověrku, dostatečnou praxi ve vývoji software a odbornost?
Jsem moc rád, že dementujete informaci uvedenou v „Oznámení záměru podle § 6 zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, v platném znění na datové centrum Zeleneč“. Cituji: „Řešený záměr bude sloužit jako úložiště dat (datové centrum) primárně jako úložný systém pro potřeby úřadů státní správy, s možností nabídky volné úložné kapacity k využití komerčnímu nebo soukromému sektoru.“ Prostě skvělá zpráva, že nebudete konkurovat soukromníkům. To si musím zapsat, díky. Mně se stejně pletlo komerční a soukromý.

K tématu předražených nákupů IT a např. projektu CRAB jen již stručně položím krátké otázky, abych vás nezahltil dalším textem slohového cvičení:
1) Kolik spolykal CRAB peněz a kolik ještě bude stát?
2) Jaká má či nemá ČR práva k užití systému CRAB a jak jsou případně omezena?
3) Jak je CRAB využíván? Jak často a kterými úředníky či externisty?
4) Jaká jsou v něm data? 95 % záznamů o několika tisíc budovách koho? Jaké atributové údaje?
5) Proč z CRAB vypadla data o budovách, kde stát platí nájem a kde dochází k největšímu předražování?
6) Jak a za co se Vám podařilo ušetřit 14M za provoz ISSP? To byl tedy měsíc po nástupu do funkce opravdový majstrštyk! Fakt dobré. (Viz můj dotaz v původním článku: „Panu ministrovi Babišovi se již hned měsíc po nástupu do funkce podařilo ušetřit 70 % provozních nákladů za chod systému Státní pokladny (z původních 19,7 mil. od IBM se povedlo ušetřit 14 milionů na výsledných 5,7 od sdružení HP+Ness). Proč byla cena podpory IISSP od IBM o 14 miliónů vyšší, kdo to dojednal? Mohl by to pan ministr vysvětlit?“)
7) Jak plní konečně CRAB svou funkci?
8) Kolik konkrétně CRAB ušetřil?
9) Kde je 200 miliard z korupce, o kterých jste mluvil před volbami?

Vyberte více na daních díky jednoduššímu a lépe vymahatelnému daňovému systému. Jak jste sám napsal, „ všechno jsou to informace, na které má finanční úřad právo už dnes.“ Nenahraďte prosím odborná pracovní místa na finančních úřadech systémem, na dávkách se to prodraží.

Máte víru v EET? Neplánujte tedy, ale prostě to udělejte transparentně! Věřím, že vše bude stát méně, než na Slovensku a Chorvatsku dohromady, a to díky množstevní slevě, kterou jako šikovný obchodník dozajisté vyjednáte.

Skončím jedním doporučením na výbornou skladbu „Konec světa - zrušeno“ a uvádím její refrén. Věřím, že vám pozitivní nálada řádně nabije bio baterky.

„Konec světa - se zkrátka nekoná,
chybí tu takhle velká opona,
úplnej konec ještě nebude,
to si jen děláš prdel osude.“

Video zde: http://youtu.be/CfjhIJL-JIs Skvělá je také skladba „The Tap Tap - Řiditel autobusu“ z prostředí stověžaté matičky měst.

Přívětivý den v krásné české krajině a kupu inspirace do konstruktivního tvoření přeji

www.sedmero.cz

Mojmír Macek