25.6.2018 | Svátek má Ivan


POLEMIKA: Je nutné obnovit kontrolu tajných služeb

1.4.2010

Dovolte mi, abych reagoval na článek pana Ivana Gabala O co jde TOP senátorovi Štětinovi? uveřejněný na Neviditelném psu 31. března t.r.

Pan Gabal zde vytvořil podivuhodnou konstrukci, podle níž jsem na půdě Senátu dekonspiroval práci našich tajných služeb a diskreditoval bezpečnost státu. Tvrdí, že tyto skutečnosti vyplývají z mého projevu na plenárním zasedání Senátu. Dne 17. března t.r. jsem v přítomnosti pana ministra vnitra Martina Peciny při projednávání evropské směrnice o minimálních normách, které musí splnit žadatelé o mezinárodní ochranu, řekl toto:

„Já bych chtěl upozornit a zejména pana ministra bych chtěl poprosit, aby se zamyslel nad tím, co se mi podařilo zjistit v posledních týdnech. Mám celkem devět na sobě nezávislých informací o tom, že azylový odbor ministerstva vnitra spolupracuje s našimi bezpečnostními službami, především BIS, na čemž by nebylo samozřejmě nic špatného, ale co vidím jako špatné a výsostně nemorální, je to, že tato svědectví mluví o tom, že naše tajné služby žadatele o azyl tady oslovují a říkají jim: My vám azyl dáme, když s námi budete spolupracovat a budete práskat na své národnostní entity, ke kterým tady v České republice patříte. A to si myslím, že je hluboce nemravné a vypovídá to o stavu naší politiky k těmto nešťastným lidem.“ Tolik citace v níž marně hledám dekonspiraci kohokoliv. Tím méně ohrožení bezpečnosti státu.

Aplikace metody získání informátora pod nátlakem je běžná u všech tajných služeb a policejních orgánů co svět světem stojí. Mluvím-li o nemravnosti, upozorňuji na to, že BIS tuto metodu uplatňuje i u lidí, kteří opustili svoji vlast, kde jim hrozilo bezprostřední nebezpečí ohrožení života, a nedopustili se v České republice žádného porušení zákona. Je přeci jen rozdíl mezi verbováním kriminálníka a znásilňováním bezúhonného člověka.

Zmíněná praxe našich tajných služeb je nejen nemravná, ale též protizákonná. Zákon o poskytování azylu a doplňkové ochrany přesně určuje podmínky, kdy a jak žadatelům azyl poskytnout. Jakmile je však azyl poskytován na základě souhlasu žadatele být agentem tajné služby, odporuje to zákonné normě. I takové případy nesprávného poskytnutí azylu znám.

V době, kdy se šíří teroristické akce na naší planetě jako mor, je v každém demokratickém státě nutné využívat tajné služby k odhalování mezinárodních sítí politických extrémistů všech mastí, ať už jsou to radikální islamisté, neonacisté či neostalinští komunisté. Tajné služby jsou tu od toho aby prověřily potenciálního teroristu do poslední nitě. I pro ně však platí zákon. Snaha skrývat porušování zákona a protiprávní excesy příslušníků tajných služeb za fasádu utajení může znamenat nebezpečí ohrožení demokratických základů státu. Je veřejným tajemstvím, že parlamentní komise pro kontrolu BIS je neúčinná a parlament „bisku“ nekontroluje. V mnoha případech je tomu naopak a sledování členů parlamentu pracovníky BIS je prokazatelným faktem. BIS se navíc protizákonně podílí na vytváření dehonestačních kampaní. To, že BIS ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení již skoro deset let systematicky ničí život svého bývalého důstojníka Vladimíra Hučína, je také smutná kapitola v novodobých dějinách našich tajných služeb. Hučínova kriminalizace ze strany některých důstojníků BIS je také v rozporu se zákonem. Jen se bohužel dosud nenašel statečný státní zástupce, který by se odvážil vystoupit proti BIS a jasně řekl, že nelze skrývat porušování zákona za floskule o utajení.

Naše postpubertální demokracie potřebuje silné tajné služby a znovuobnovení jejich kontroly dvoukolejným systémem: po linii parlamentu i neparlamentním orgánem sestaveným například z vlivných osobností veřejného života oprávněných nahlížet do živých svazků, tak jak to již naznačovala naše poslední neúřednická vláda.

Autor je senátorAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


L. Kubeš
14:31
1.4.2010

V. Novák
9:51
1.4.2010

J. Petrovický
9:29
1.4.2010

J. Mrázek
6:37
1.4.2010

počet příspěvků: 6, poslední 1.4.2010 02:31

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.