20.4.2024 | Svátek má Marcela


Poche do Bruselu

19.9.2018

Překvapivý krok sociálních demokratů posvětil premiér Andrej Babiš. Akceptoval nominaci Tomáše Petříčka na post ministra zahraničí. Miroslav Poche splnil podle něho svoji misi, a může se tudíž vrátit do Bruselu.

Co když Zeman hodí Babišovi na hlavu i Petříčka? To je otázka, která teď napadne každého. Sociální demokraté prve oznámili, že nového nominanta předvedou až po volbách. Byl z toho z ostudy kabát, ale ten šatník je natolik bohatý, že jeden kabát navíc nevadí. A teď, bez viditelné příčiny, vytáhnou z krabice jakéhosi Tomáše Petříčka, o kterém asi slyšeli jen velmi bedliví pozorovatelé pohybu v kuloárech Černínského paláce. Politicky vzato je pan Petříček pan Nikdo. Dosavadní nominant Miroslav Poche je aspoň europoslanec, tudíž prošel volbami, nějak se profiloval a je nějak čitelný. Proč se to stalo, co drblo Jana Hamáčka, aby změnil koncept a na volby nepočkal a předhodil jakéhosi Petříčka?

Okamžitá akceptance ze strany premiéra naznačuje, že to předjednáno bylo. Ještě aby ne. Reakce Hradu je nulová. Hovoří se o termínu nějakého rozhodnutí o 2. říjnu, boha jeho, to je za čtrnáct dní! Tím se vracíme k otázce ze začátku: co když Zeman hodí Petříčka na hlavu … Babišovi, protože on je premiér a on ministry navrhuje, jako mu hodil na hlavu Pocheho? V prvním případě Babišovi prošla ta nehoráznost, kdy se tvářil, že mu do toho nic není, že je to věc sociální demokracie a že on se do toho plést nebude.

Bude to tedy zábavné datum, ten 2. říjen.

Snad se do té doby dozvíme, co Hamáčka drblo, aby se do téhle ruské rulety pustil.

Maassen končí

Tak to v satrapiích bývá, že nositelé špatných zpráv přijdou o hlavu. Šéf německé civilní kontrarozvědky Maassen dostává od Angely Merkelové padáka, protože odmítl přistoupit na oficiální tezi, že protesty v Chemnitz byly extremistická akce provázená útoky na cizince. Případ se opírá o videozáznam zveřejněný na webu Antifa (připomínám, že Antifa je extremistická organizace, tudíž Antifa je taky Fa), na němž je vidět, že nějací lidé někoho honí, aniž by bylo zřejmé, kdo koho honí a proč ho honí. Každopádně se ale krom jednoho záběru neobjevily další videozáznamy, jež by svědčily o tom, že se demonstrace v Chemnitz zvrhly v pogrom na cizince, jak vyplývá z tezí Antifa a bohužel i oficiálního stanoviska kancléřky.

Zvolna nastává doba, kdy by se Evropský parlament a jeho Komise měl začít zabývat stavem demokracie ve Spolkové republice Německo a v jejích médiích.

Aston Ondřej Neff