19.4.2024 | Svátek má Rostislav






Počátky Zlatého věku 17: Velikáni i ti menší (Hullová, Hubbard, Gold)

19.5.2010 0:05

Síň slávy mistrů fantasy 1TOPlistV tomto díle, v němž se budu zabývat autory, jejichž jména začínají písmeny „F“ až „J“, se dostáváme téměř na liduprázdné území.

Musím bohužel vynechat některé autory, o nichž bych se pro jejich věhlas či pro jejich kvality rád zmínil – bohužel však v jejich případě v češtině jim nevyšla žádná díla, která by byla zařaditelná do námi sledovaného období počátků Zlatého věku. To je případ zejména americké autorky Shirley Jacksonové (1919-1965) - ta debutovala v roce 1937 povídkou „Janice“, nicméně její nejranější v češtině vyšlá povídka „Loterie“ (1) je až z roku 1948. Obdobně Horace B. Fyfe (1918-1997) debutoval v roce 1940 v Astoundingu, jeho všechny tři v češtině vyšlé povídky jsou však až z roku 1952.

Leč vraťme se k autorům alespoň okrajově přináležejícím k našemu tématu

Edna Mayne Hullová van VogtManželka A. E. van Vogta E. Mayne Hullová (1905-1975) debutovala v roce 1942 povídkou napsanou ve spolupráci se svým manželem (ta bohužel v češtině nevyšla), český čtenář má však k dispozici její v pořadí pátou publikovanou povídku „Šesté přání“, která ovšem není science fiction, ale fantaskním hororovým příběhem o odsouzenci, kterému se v cele smrti podaří vyvolat ducha, který je připraven mu splnit šest přání. Nerozmyslí-li si ovšem zločinec naprosto přesnou formulaci svých přání a plní-li je onen duch naprosto přesně do puntíku tak, jak byla formulována, nemusí ani šest vyslovených přání být zárukou toho, že odsouzenec unikne oprátce.

L. Ron Hubbard 2Americký autor L. Ron Hubbard (1911-1986) začal publikovat již na počátku 30. let minulého století. Z jeho rané tvorby má český čtenář k dispozici dvě fantaskní hororová dílka, která však dle mého soudu stojí za přečtení.

L. Ron Hubbard Fear StrachV krátkém románu Děs, resp. Strach, z roku 1940 sledujeme vedoucího katedry etnografie na malé provinční univerzitě, který v rádobymoderním článku zpochybní existenci duchů a démonů. Následně se s ním začnou dít divné věci – ztratí klobouk a hlavně čtyři hodiny svého života, o nichž neví, co se během nich událo. Samozřejmě po tom pátrá, dostává se do podzemí do říše démonů, aby na konci příběhu nalezl brutálně zavražděnou svoji manželku a svého přítele. A je pouze na čtenáři, aby se přiklonil k některé z autorem nabízených možností - buď že se jedná o trest oněch démonů za zpochybnění své existence, nebo že je vrahem hlavní hrdina, který v důsledku malarického onemocnění, které si přivezl z výzkumné cesty do Jižní Ameriky, trpí amnézií.

Časožrouti Skryté okno do skryté zahrady Stephen KingJedná se o velice vyzrálé dílo mající několik vrstev, o němž se velice pochvalně vyjádřil Stephen King (2), který se jím nechal zjevně inspirovat pro svoji nádhernou novelu „Skryté okno do skryté zahrady“ (3), v níž mimochodem hraje klobouk stejně důležitou roli jako v Hubbardově románu.

Pokud zmarníme svůj život tak, že jej prožijeme bez lásky, a na jeho konci se nám naskytne možnost se vrátit na dva dny do svého mládí a lásku prožít, kolik a co všechno budeme ochotni za takovýto zážitek zaplatit? Právě nad tím se Hubbard zamýšlí ve své povídce z roku 1941 „Vypůjčená sláva“.

Po seznámení se s kvalitou a úrovní těchto dvou raných fantaskních Hubbardových prací (jejichž vydání z roku 2008 je však bohužel velmi špatně přeloženo) lze jen litovat toho, že český čtenář nemá k dispozici autorova raná díla science fiction.

Horace L. GoldHorace L. Gold (1914-1996) počal publikovat v roce 1934 a od roku 1950 proslul jako šéfredaktor prestižního magazínu Galaxy. Z jeho rané tvorby má český čtenář k dispozici pouze jedinou povídku, a to „Potíže s vodou“, o níž jsem se krátce zmiňoval ve čtvrtém díle tohoto cyklu věnovaném Campbellovi. Je zde na místě ještě dodat, že když v roce 1992 členové SFWA vybírali nejlepší fantasy povídky všech dob (lépe řečeno nejlepší fantasy povídky publikované v rozmezí let 1939-1990), byla toto Goldovo dílko mezi ně zařazeno.

Horace L. Gold Galaxy1) Shirley Jacksonová: „Loterie“ (Portery; New Yorker, červen 1948), in ant. Hlas krve, Najáda 1996 a in ant. Síň slávy mistrů fantasy I. , Baronet 2004

2) L. Ron Hubbard: sborník Strach (Fear; 1994), Deus 2008; str. 5

3) Stehen King: „Skryté okno do skryté zahrady“ (Secret Window, Secret Garden; pov. sbírka Four Past Midnight 1990), in pov. sbírka Čtyři po půlnoci I. , BETA-Dobrovský 2002


BIBLIOGRAFIE ČESKY VYŠLÝCH ZÁJMOVÝCH DĚL HULLOVÉ, HUBBARDA a GOLDA

  • E. Mayne Hullová: „Šesté přání“ (The Wishes We Make; mag. Unknown, červen 1943), in ant. Hlas krve, Najáda 1996
  • L. Ron Hubbard: Děs (Fear; mag. Unknown, červenec 1940), Svoboda-Libertas 1993; jako Strach, in sborník Strach, Deus 2008
  • L. Ron Hubbard: „Vypůjčená sláva“ (Borrowed Glory; mag. Unknown, říjen 1941), in sborník Strach, Deus 2008
  • Horace L. Gold: „Potíže s vodou“ (Trouble with Water; mag. Unknown, březen 1939), in ant. Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

Vzhledem k tomu, že už za sebou máme hezkou řádku článků, které zejména mladší čtenáře mohou seznámit s kultem stojícím před moderní podobou fantastiky, nabízíme vám obsah dosavadních textů:

  1. Isaac Asimov (1920-1992)
  2. Povídky různé, zejména hrůzné (Lovecraft; Smith; Wyndham)
  3. Velikáni i ti menší (Jack Williamson)
  4. Velikáni i ti menší (Leinster, Hamilton)
  5. Velikáni i ti menší (Clement, Cartmill)
  6. Velikáni i ti menší (del Rey, de Camp)
Jiří Halama










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...