19.3.2024 | Svátek má Josef


PÁSMO GAZY: Nová forma terorismu

13.6.2018

Hamás a jeho „pochod za návrat“ Palestinců selhaly

Jedenáct týdnů probíhaly násilnosti na hranicích pásma Gazy s Izraelem, kterým teroristické hnutí Hamás říkalo „pochod za návrat“ palestinských uprchlíků. Podle jeho vůdce Ismaíla Haníji bylo cílem „zbourání hraničního plotu a osvobození Jeruzaléma“ a toto prohlášení bylo hlavním důvodem, proč izraelští vojáci stříleli na násilníky ostrými náboji. Nejhojnější účast měl hned první takzvaný pochod – okolo 30 000 lidí – ale pak jejich počet soustavně klesal. Ubývalo i zabitých Gazanů – s výjimkou 14. května, kdy se Hamás u příležitosti otevření amerického velvyslanectví v Jeruzalémě pokusil prorazit hranice na dvanácti místech současně a izraelští vojáci zastřelili 62 Palestinců, z toho přes 50 členů Hamásu a Islámského džihádu, jak tyto skupiny samy přiznaly. Celkem přišlo při útocích na plot a vojáky o život na 120 lidí, z nichž podle izraelských zjištění tvořili 80% členové teroristických skupin.

Akce nepřinesla Hamásu vůbec nic. Nepodařilo se mu ani dosáhnout účasti 100 000 lidí, kteří měli proniknout do Izraele. Nízký byl i počet účastníků takzvaného „pochodu jednoho milionu lidí do Jeruzaléma“ v pátek 8. června, na který přišlo nanejvýš 10 000 lidí. Prorazit plot se za celých jedenáct týdnů nikomu nepovedlo a smrt 120 lidí byla zcela zbytečná.

Navzdory četným důkazům o opaku však Hamás přesvědčil mezinárodní společenství, že Izrael „vraždí neozbrojené civilisty“, a zpochybnil jeho právo na obranu vlastních hranic a obyvatel. Izrael sice hranice ubránil, ale mediálně tuto válku prohrál. Svět neuvěřil jeho vysvětlování, že gumové projektily násilníky nezastaví, ani videonahrávkám, které dokládají útoky na plot a vojáky. A nevěnoval sebemenší pozornost ani explicitnímu přiznání Hamásu, že většina mrtvých byli jeho vlastní ozbrojenci, ani zprávám, že hnutí násilí organizuje a řídí a Palestincům za účast platí.

V Izraeli také napáchaly obrovské škody nové „zbraně“ Hamásu – obyčejní létací draci se zápalnými láhvemi a v poslední době výbušné balony naplněné heliem. Vítr, který většinou vane ze západu, žene draky na izraelské území, kde vyvolávají požáry a ničí pole, úrodu i faunu a floru v přírodních rezervacích. Za poslední dva měsíce spálily plochu o rozloze skoro 80 čtverečních kilometrů, z toho polovinu v chráněných rezervacích, a způsobily škodu v hodnotě půldruhého milionu dolarů a nenávratné ztráty zvířat, rostlin a úrody. Lesy v Izraeli nemají přírodní původ; Izraelci je vysazují záměrně. Ekosystém je křehký a lesy nejsou vzájemně propojeny – pro zvířata to znamená, že při požáru nemají kam utéct. Ekologický terorismus se Gazanům nesmírně zalíbil; vypouštějí ničivé draky denně, i když se organizované protesty nekonají, a přiznávají, že to dělají z vlastní iniciativy a bez podpory Hamásu. Jen v neděli způsobili jedenáct požárů.

Armáda byla proti této primitivní, ale účinné zbrani zpočátku bezmocná, ale pak se draky naučila sestřelovat malými bezpilotními letouny – podle vlastních odhadů jich zlikvidovala na 500 ještě dřív, než doletěly do Izraele. Perfektní řešení to však není, protože zhruba 200 dalším se to povedlo. Gazané je časem ještě „zdokonalili“ – připevňují k nim výbušniny, rozbušky, časové spínače a mobily, jimiž se snaží draky nad Izraelem odpálit. Izraelské bezpečnostní složky očekávají, že z draků se nakonec stanou létající bomby.

Takzvané pochody Hamásu měly v pátek vyvrcholit a skončit, ale v to asi nelze doufat. I kdyby je hnutí přestalo organizovat a povzbuzovat, bude stále dost Gazanů, kteří budou přinejmenším dál vypouštět draky a balony. Tato situace bude vyžadovat stálou přítomnost velkého počtu izraelských vojáků u hranic i pohotovost množství hasičů a farmářů hlídkujících v okolních kibucech. A jak v úterý poznamenal předseda regionální rady Hof Aškelonu Jair Fardžún, vypouštění balonů s heliem se nedá zabránit, protože tento plyn se používá v nemocnicích a Izrael dovoz zdravotnických potřeb do Gazy neomezuje.

Stejně jako žádná forma terorismu ani tato nová metoda boje proti Izraeli ovšem nepřispěje ke zlepšení kritické humanitární situace v pásmu Gazy, kterou svou bezohlednou vládou vyvolal a stále zhoršuje Hamás.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus