25.4.2024 | Svátek má Marek


PÁKISTÁN: Proti Al-Kaidě bez rukaviček

11.5.2009

MQ-1 PREDATOR - systém bezpilotního letadla je určen především k zpravodajským účelům. Není to však jen bezpilotní letadlo, je to celý složitý systém, který se skládá mimo jiné ze čtyř letadel, která jsou vybavena speciálními čidly a kamerami, pozemní kontrolní stanicí, specielním napojením na družici a operačním týmem. MQ-1 Predator je také vybaven velmi důmyslným zaměřovacím systémem. Může nést dvě laserem naváděné protitankové střely. Celý systém může být demontován a přemístěn prakticky do kterékoli části světa. Predator může operovat ve výškách 23 až 1 500 metrů, létat rychlostí od 84 do 135 mil za hodinu. Cena systému v roce 1997 byla $ 30,5 miliónů. Přesnější informace na MQ-1 Predator Unmanned Aircraft Systém.

Poměrně přesně cíleně údery amerických raket systému Predator proti vedoucím teroristické organizace Al-Kaida v Pákistánu se v roce 2008 dramatický zvýšily. V tomto roce, do 19. března 2009, bylo na místa pobytu Al-Kaidy vypáleno devět raket. Podle Longwarjournal.org v roce 2006 byly na střediska teroristů v Pákistánu vystřelený jen tři rakety ze systému Predator, v roce 2007 sedm, ale v roce 2008 již třicet šest. Podle amerických úředních zdrojů byli těmito raketami v posledních několika měsících zabiti tito vedoucí činitelé Al-Kaidy:

Khalid Habib: Náčelník válečných operací, podílející se na přípravě útoků na cíle na Západě. Byl zástupcem šejka Said Masriho, který byl v Al-Kaidě vůdcem č. 3.

Rashid Rauf: Obviněný z přípravy atentátu na transatlantickou leteckou linku v roce 2006.

Abú Khabab Masri: Expert na výbušniny, chemické a biologické zbraně; instruktor bojovníků Al-Kaidy.

Abú Hassan Rimi: Vedl operace proti jednotkám NATO v Afghánistánu.

Abú Sulaimen Joziri: Plánovač válečných operaci a základen Al-Kaidy.

Abú Jihad Masri: Starší plánovač operaci a propagandista.

Usama al-Kini: Obviněný z účasti na plánování útoku na Mariott Hotel v Islamabadu; je na seznamu FBI nejvíce hledaných teroristů.

Šejk Ahmed Šálím Sweden: Zástupce al-Kiniho; také na seznamu FBI nejvíce hledaných teroristů.

Podle amerických zpravodajských služeb (Los Angeles Times, 22. března 2009) vyvolaly útoky Predatorů mezi bojovníky Al-Kaidy zmatek a nejistotu. Nikdo z vůdců si není jistý, kdy na něho dojde. Útoky Predatorů se značně zvýšily od doby, kdy se administrativa prezidenta Bushe zřekla praxe žádat pákistánskou vládu o povolení k použití raket z pezpilotnich letadel. Od 31. srpna 2008 CIA řídila nejméně 38 úderů Predatory na severovýchodní Pákistán, v porovnání s 10 údery v roce 2006 a 2007 dohromady. Tyto pečlivě řízené akce CIA si vyžádaly největší náklady na speciální akce od dob války ve Vietnamu. Protože byl tento program úspěšný, Obamova administrativa je připravena v těchto akcích pokračovat navzdory nevyhnutelným ztrátám na civilních obyvatelstvu, mezi kterým se vedení a bojovníci Al-Kaidy skrývají. Přirozeně tyto akce podporují antiamericke nálady mezi Pákistánci a vyvolávají protesty pákistánské vlády.

Mezi teroristy zavládla panika a vlna obviňování, kdo z Al-Kaidy či z pákistánského civilního obyvatelstva poskytuje informace o místech a pohybech vůdců Al-Kaidy. Podle zpráv pákistánských anti-teroristických jednotek lidé blízcí Al-Kaidě často mizí nebo jsou nalézání zavraždění. Místo pobytu Osamy bin Ladena, který unikl z Afghánistánu do Pákistánu před sedmi lety, je však zatím, podle amerických zdrojů, neznámé. Jeho zástupce, Ayman Zawahri, se také skrývá na neznámém místě, když šťastně přežil raketový útok v roce 2006.

Avšak kampaň s vystupňovaným použitím Predatorů oslabila vedení celé organizace. Mnoho mrtvých byli dlouhodobí spolupracovníci bin Ladena, kteří po invazi spojenců do Afghánistánu v roce 2001 patřili k sítí, která postupně unikla do Pákistánu. Tito lidé jsou nahrazování málo zkušenými nováčky, kteří měli nepatrnou, pokud vůbec nějakou praxi s válčením pod bin Ladenem a Zawahrim.

Útoky na teroristická střediska v Pákistánu byly umožněny technickým pokrokem a rozšířením flotily Predatorů, které řídí CIA. Bezpilotní letadla - dronery - startují a přistávají na vojenských letištích v Pákistánu, ale jsou řízena CIA-piloty ze Spojených států. Podle nejmenovaného bývalého amerického zaměstnance jsou někteří z pilotů, kteří také odpalují rakety, zaměstnanci firem, které CIA najímá. Systém Predator byl původně konstruován k výzvědným účelům a jeho úkolem bylo poskytovat videozáznamy určitých cílů z velké výšky. Avšak nové modely jsou vybaveny dalšími zpravodajskými přístroji, které jsou schopny poskytovat informace o cílech, které se dokonce nalézají uvnitř budov, a tedy nemohou být viděny optickými čočkami. CIA spolupracuje také s americkými speciálními týmy a vojenským letectvem, které proniká přes pákistánské hranice, shromažďuje snímky a zaznamenává rádiové signály včetně signálů z mobilů.

Zaměstnanec CIA, který dohlížel na operace s použitím Predatorů v Pákistánu, zpravodajům Los Angeles Times řekl, že počet útoků v posledních měsících vzrostl ani ne tak proto, že je CIA Predatory vybavena, ale proto, že bylo rozhodnuto nežádat před útokem schvalování od pákistánské vlády. „Konečně jsme přestali jednat v rukavičkách.“ Rozhodnutí administrativy prezidenta Bushe k rozšíření útoku pomocí Predatorů bylo zapříčiněno zvýšenou aktivitou Al-Kaidy v pásmu, které je osídleno kmeny prakticky nezávislými na pákistánské vládě. Smlouva mezi Islamabadem a pohraničními kmeny z roku 2006 umožnila CIA obnovit spojení, financovat a vycvičit na tomto území „satelitní skupiny“. Bushova administrativě měla do značné míry svázané ruce svými těsnými svazky s bývalým pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem, který argumentoval proti větším akcím USA či NATO v Pákistánu. Avšak v létě 2008, když bylo v Evropě znemožněno několik teroristických akcí připravovaných v Pákistánu, bylo voláno po tvrdších akcích v boji s tamními teroristy. Zlom nastal, když president Mušaraf byl donucen rezidnovat. Prezident Bush potvrdil nová pravidla: Místo zdlouhavého vyjednávání s pákistánskou vládou o povolení k úderů Predatory dostala CIA povolení udeřit bez něho.

Los Angeles Times z 20. dubna 2009 přinesly reportáž o testech nových míní-raket Spike. Ty nejsou prý větší než francouzská veka, váží 2,5 kg, ale mají velkou výbušnou sílu. Těmi budou vybaveny nové verze Predatoru. Cena rakety Spike je pouze $ 5000 a na bezpilotním letadle jich může být umístěno až dvanáct.

Obamova administrativě stojí před těžkým úkolem, který spočívá ve vypracování taktiky, která by nepodminovávala pákistánskou vládu, a na druhé straně jí umožňovala velmi aktivně pokračovat v boji s Al-Kaidou. Ta nalézá stále větší podporu v těch oblastech Pákistánu, které začíná ovládat Taliban a v kterých byl v posledních týdnech zničen nejeden konvoj vozidel, která dopravovala palivo a vojenský materiál jednotkám NATO do Afghánistánu. Ředitel CIA Leon E. Panetta navštívil v březnu Pákistán, kde měl řadu důvěrných rozhovorů s nejvyššími pákistánskými důstojníky zpravodajské služby. Po svých jednáních vydal ne příliš povzbudivé prohlášení. O útoky Predatory prohlásil: „Nic nezměnilo naše úsilí pronásledovat teroristy a nic naše úsilí nezmění!“

MQ-1 Predator Test:

Spike missile launch, impact and detonation: