29.3.2024 | Svátek má Taťána






LIDÉ: Susanna Mary Clarke (1.11.1959)

26.4.2007

Susanna Clarková 2TOPlistJak již jistě víte, blíží se květen - lásky čas a s ním také vydání nejlepšího anglického fantasy románu za posledních sedmdesát let, jak podotkl Neil Gaiman. Jonathan Strange a pan Norrell vypráví příběh dvou zcela odlišných mužů, které spojuje znovuoživení a praktikování upadající anglické magie - příběh mágů, kteří znají britskou spisovatelku Susannu Clarkovou (o níž bude řeč) asi nejlépe, stejně jako ona je, vždyť spolu strávili dlouhých deset let života.

Susanna Mary Clarková se narodila 1. listopadu 1959 v anglickém Nottinghamu. Její dětství bylo poznamenáno otcovým povoláním, byl totiž metodistický kněz a společně s rodinou trávil většinu času na cestách po severní Anglii a Skotsku, vskutku nomádský styl života. Své školní vzdělání dokončila v roce 1981 získáním bakalářského titulu z filozofie, politických věd a ekonomie na Hilda’s College v Oxfordu. Po vysoké se do roku 1990 živila ve službách nežánrových vydavatelství jako Gordon Fraser a Quarto. Poté se na dva roky vydala do italského Turínu a španělského Bilbaa, kde vyučovala angličtinu (v Itálii pro zaměstnance automobilky Fiat).

Susanna Clarková Ladies of Grace AdieuDo Británie se vrátila v roce 1992 a od roku 1993 pracovala jako redaktorka dlouhých deset let pro nakladatelství Simon and Schuster v Cambridgi, možná to mnohé překvapí, ale redigovala kuchařky (do budoucna o žádné další kuchařce nechce ani slyšet). V této době také ve svém volném čase začala pomalu, ale pečlivě, pracovat na svém téměř tisícistránkovém románovém debutu Jonathan Strange a pan Norrell (Alman, květen 2007). Kniha vyšla v říjnu 2004 v nakladatelství Bloomsbury. Do té doby však napsala pouze sedm povídek a novelet vyšlých zejména v amerických antologiích. Před povídkami a skutečnou prací na vysněném románu, však již po návratu do Anglie, začala navštěvovat spisovatelský kurz vedený G. Rymanem a C. Greenlandem (Colin Greenlad se stal autorčiným partnerem), kde se příliš nového nepřiučila, ale utvrdila se v odhodlání sepsat svůj román. První povídku The Ladies of Grace Adieu uviděla vytištěnou v roce 1996 v antologii Starlight 1, za zmínku pak stojí s románem propojená práce vyšlá v ant. Black Heart, Ivory Bones (2000) s názvem Mr. Simonelli Or the Fairy Widower (tato se dostala do užšího výběru WFA 2001). Svou povídkovou tvorbu loni shrnula do sbírky The Ladies of Grace Adieu: And Other Stories (2006).

Jonathan Strange a pan Norrell 1V současnosti Susan žije v Cambridge s výše zmíněným romanopiscem a kritikem Colinem Greenlandem. Puntičkářskou a pečlivou práci na překladu románu, o němž Pagi tvrdí, že připomíná klasický viktoriánský počin, si užil Viktor Janiš a po roce práce si posteskl, že nejtěžší bylo převést dobový styl devatenáctého století do češtiny k navození správné atmosféry doby, kdy ještě gentleman nebylo pouhé vyjádření galantního muže. Román po vydání nasbíral slušnou řádku nominací a prestižních ocenění - nominace: Whitbread Prize (2004), British Science Fiction Association (2004), The Booker Prize (2004), British Fantasy Society (2005); ocenění: World Fantasy (2005), Hugo (2005), Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature (2005) nebo Locus (2005).

Jonathan Strange ClarkováNa stránkách věnovaných autorčinu prvnímu a asi nejúspěšnějšímu románu naleznete také několik zmínek od hlavních hrdinů knihy. Překlad jejich názorů  naleznete v následujícím článku

Názor na styl samotného díla si můžete uvtořit třeba v ukázce z románu.

(podle jonathanstrange.com a Pevnosti 5/2007)

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...