23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


OSTRAVA: Druhá strana

31.8.2006

Ostrava - nádraží po rekonstrukci 1Rakouský malíř Alfred Kubin (mimochodem rodák z Litoměřic) ve svém románě z roku 1909 „Die andere Seite“ – Druhá strana (u nás znám pod názvem Země snivců) popisuje zvláštní město Perlu, uměle vytvořené boháčem Paterou podle jeho fantasmagorických představ kdesi ve střední Asii. V hrubých rysech se v něm vše na první pohled podobalo střední Evropě, avšak při bližším pohledu to bylo zcela odlišné. Vše bylo jaksi mdlé, ušpiněné a v rozkladu. Paterův sociální experiment, snaha vytvořit snovou říši naplněnou sťastnými životy jejich obyvatel končí děsivě, na způsob apokalypsy…

Ona „druhá strana“ – snová říše se svým městem Perlou, nastavená jako zrcadlo středoevropským poměrům, je svým způsobem, velmi zjednodušeně řečeno, mírnějším vyjádřením úsloví „nahoře huj, dole fuj“. K tomu, abychom mohli spatřit apokalyptické vize, není nutné pohroužit se do stařičkého Kubinova románu. I v reálném světě jsou k vidění úděsné scenérie, kupříkladu „architektonické“ řešení prostoru kolem nádraží v Ostravě – Svinově.

Kdysi zde byla nádražní čtvrť s čilým životem. Ta však vzala za své při totálních demolicích v sedmdesátých letech, neboť nikdo se tehdy ani nepokusil vyřešit stavbu mostů, aniž by při tom vše v širokém okruhu nebylo vybouráno.

V roce 2005 byla otevřena krásně zrekonstruovaná nádražní budova z roku 1847. Ostrava - okolí nádraží 5Bohužel na okolí se již nedostalo a jeho bezútěšný stav tak trvá již tři desetiletí.

Nedávno sem do Ostravy na nové nádraží přijel Pendolinem prezident Václav Klaus a prohlédl si v doprovodu radních nádražní budovu a prostor před ní. K ostravské radnici se návštěva vydala vozy, aniž by se ostravští radní pochlubili okolím svého díla. Bylo by zajímavé vidět je, jak by váženou návštěvu provázeli přístupovou cestou k nádraží, kterou od tramvají a autobusů k vlakům a zpět denně absolvují desetitisíce obyvatel…

Dnes již nic nepřipomíná, že tu bývaly hotely, restaurace, kavárna, letní zahrady, kuželna, uzenářství, kadeřnický salón, pekárna a mnoho dalších obchodů. Vytvořit zdání odosobněného světa, symbolizující rozklad civilizace, není snadné. Něco takového se obvykle uskutečňuje pouze uměle, kupř. jako kulisy, v malém, uzavřeném prostoru. Ve Svinově se to podařilo ve velkém. Na jedné ostravské pohlednici je tento prostor nazván "obchodní centrum na přechodu k vlakovému nádraží", věru silná káva vidět takhle skutečnost, která by – bez jakýchkoli úprav – mohla okamžitě sloužit jako kulisa pro katastrofické filmy na téma zániku civilizace.

Malíř Alfred Kubin, pojímající v mládí svůj román jako velkou legraci, byl prý na sklonku života (zemřel v roce 1959) překvapen, jak se jeho někdejší fantastické představy děsivě naplňují v realitě. Snad jeho román vrhl do budoucnosti své stíny. Nejbližší okolí parádního nádraží v Ostravě – Svinově skutečně vypadá jako špinavá, zpustošená a ponurá nádražní čtvrť Perly, ležící u močálu před jejím konečným pádem do hlubin. Může být budoucnost taková? Je to snad předobraz světa budoucnosti, světa jako jediné, globální celosvětové vesnice?

Ostrava - okolí nádraží 9Volné místo, vzniklé plošnou demolicí nádražní čtvrti před třiceti lety přímo vybízí k nějakému zajímavému architektonickému řešení. Možná jsem jenom špatně hledal, dosud jsem však v tomto směru žádné projekty nezaznamenal. V Ostravě jsou v centru pozornosti spíše mediálně známé případy (např. budova bývalých městských jatek, areál Karolina), z nichž se zásluhou různých občanských aktivit staly známé kauzy, dnes a denně přetřásané – někdy až do omrzení – v tisku. Tam bijci za čistou tvář města věru nezahálejí a trestními oznámeními nešetří. Zde však ochránce městské krajiny neutěšený stav vzhledu města nezajímá, byť se jedná o významou bránu do města. Alespoň já jsem nic nezaznamenal. Zřejmě se tu ochránci městské krajiny a tváře města nemohou vyhranit proti konkrétnímu nepříteli a bylo by asi škoda mrhat aktivitami na něco, z čeho se mediální kauza nestane. Možná je to ale všechno jinak.