20.10.2018 | Svátek má Vendelín


OSOBNOST: Stephen Hawking mezi hvězdami

19.3.2018

Ve středu v časných ranních hodinách zesnul v Cambridgi pokojně ve věku 76 let jeden z největších mozků poválečné britské a světové vědecké generace Stephen Hawking.

Odešel tak autor řady vědecko-populárních knih, včetně Krátké historie času a zároveň teoretický fyzik a kosmolog neuvěřitelného kalibru, který se v mysli pohyboval mezi miliony světelných let vzdálenými galaxiemi a černými dírami a stipuloval hned několik vědeckých teorií.

Patřila mezi ně teorie vesmíru založená na syntéze relativity a kvantové mechaniky a objev tzv. Hawkingova záření černých děr, které se tak oslabují, zmenšují, ztrácejí nebezpečnost a postupně zanikají. Hawking se však na Zemi téměř nepohyboval.

Stephen Hawking

Byl totiž od svých 22 let postižen progresivní paralýzou nervové soustavy, která jej postupně znehybnila a nakonec nemohl ani mluvit a syntetizoval věty jen za pomoci počítače, ovládaného nepatrnými pohyby tváře, jedinými, kterých byl ještě schopen.

To mu však zjevně s jeho neuvěřitelným odhodláním, optimismem a humorem vůbec nebránilo dál zkoumat, zabývat se novými teoriemi a snažit se je matematicky odůvodnit a dařilo se mu to vše opravdu obdivuhodně, což před pár lety ztvárnil i skvělý biografický film.

Vesmír a jeho vznik, jak dokládal, z jediného nesmírně malého bodu v tzv. Velkém třesku, byl pro něj důležitý i z humanistického hlediska. Sám nehybný, zajímal se hluboce i o osud lidstva a vysloužil si u některých bigotních ekologů ostrou kritiku za výrok, že pokud lidstvo z matičky Země nevykročí do vesmíru a neovládne jiné planety naší sluneční soustavy i těch u jiných hvězd, bude odsouzeno k zakrnění, degeneraci a vyhynutí.

Nejen kvůli tomu, že slunce jednou zničí na zemi život, pohltí řadu planet a stane se tzv. Rudým obrem, ale také proto, že se lidstvo samo zničí pohodlnickou rezignací na to, co jej hnalo po tisíciletí kupředu – na objevování nového, na dychtivou snahu poznávat a dobývat dosud nepoznané.

Hawking se sám svou pedagogickou činností také snažil infikovat tím nadšením poznávat a objevovat i celou řadu mladých generací, které budou v jeho díle pokračovat a dokazovat vládám, jak důležitý je pro lidstvo výzkum vesmíru.

Stephen Hawking2

Vždyť bez něj by nebylo předpovědí počasí, varování před tajfuny a hurikány, mezikontinentálního televizního spojení, kardiostimulátorů a dalších lékařských přístrojů či třeba teflonových hrnců a pánví, ale ani té výzkumy podložené Hawkingovy alternativy vykročit do vesmíru.

K těm nejbližším planetám i k několika stovkám těch už nyní objevených ve vzdálenějším vesmíru. On sám už nezažije beztíži v raketoplánu Virgin Galactic, kde už měl rezervovánu letenku, ale jeho duch je bezpochyby už nyní mezi hvězdami.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusStát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Diskuse


M. Pivoda
18:49
19.3.2018

K. Janyška
19:16
19.3.2018

M. Pivoda
19:54
19.3.2018

K. Janyška
20:56
19.3.2018

V. Čermák 376
14:24
19.3.2018

P. Princ
17:15
19.3.2018

V. Čermák 376
18:43
19.3.2018

L. Zemek
14:04
19.3.2018

J. Fridrich
6:35
19.3.2018

P. Rada
9:03
19.3.2018

počet příspěvků: 19, poslední 19.3.2018 10:57

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.