24.4.2024 | Svátek má Jiří


OSOBNOST: Díky, Johne!

29.8.2018

Možná si to zde v Evropě příliš neuvědomujeme, ale v těchto dnech odešel muž-hrdina, jedna z nejpozoruhodnějších osobností americké politiky, velikán naší doby. John McCain.

Prezident Trump o něm řekl, že ho za hrdinu nepovažuje – má prý raději muže, kteří se chytit nenechali. To v odkazu na McCainovo zajetí ve vietnamské válce. S některým Trumpovými názory souhlasím, s některými nikoli – toto je jeden z těch případů. McCainovo letadlo bylo sestřeleno a on se katapultoval. Měl štěstí v neštěstí: přežil, ale dopadl na nepřátelské teritorium se zlomeným rukama a nohou. Jak se tedy měl nenechat chytit? Dokázal by to za stejné situace Donald Trump – kdyby proti komunismu ve Vietnamu vůbec bojoval?

John McCain

John McCain a Vietnam – to je příběh skutečného hrdiny. Hrdiny, který poznal mučení a který se nenechal vyměnit za zajatého nepřítele, ačkoli tato možnost byla ve hře: jeho otec působil jako velitel amerických sil ve Vietnamu a komunisté se snažili z celé věci získat propagandistický kapitál. Jsou-li ceněni jako hrdinové naši padlí vojáci v Afghánistánu – po mém soudu po právu -, pak o to víc si zaslouží tuto poctu John McCain.

Více než pět let v rudém zajetí. Kde čerpal John McCain sílu k přežití? Ve své víře. Portál ReligionFacts o něm napsal, že když byl vězněn, vyryl na stěnu cely prvních sedm slov Apoštolského vyznání víry:

I believe in God, the Father Almighty. Věřím v Boha, Otce všemohoucího.

Věřil rovněž v sílu Ameriky a izraelští politici říkají, že patřil mezi nejlepší přátele jejich země. Tento postoj ještě více zvýšil v mých očích prestiž tohoto muže. Když v US prezidentských volbách 2008 kandidovalo za republikány duo McCain-Palinová, měli ve mně silného sympatizanta. Dodnes si myslím, že by jejich vítězství prospělo Spojeným státům a svobodnému světu víc než vláda Obamovy administrativy. Americký volič byl však jiného názoru. Tehdejší velvyslanec ČR v USA Petr Kolář k tomu řekl (na webu Aktuálně.cz): „... on byl opravdu nadějí pro Evropu a Ameriku. Přiznávám, že jsem byl upřímně zklamaný, když volby prohrál.“

Já také.

Vážím si každého politika, který se v dnešní době hlásí ke křesťanské víře. Zejména jde-li o denominace, jež jsou mi blízké. John McCain vyrůstal v Episkopální církvi USA, později navštěvoval s rodinou baptistický sbor North Phoenix Baptist Church v Arizoně. Tam také bude jedno z více rozloučení.

Portál ReligionFacts citoval 17. března 2015 tuto MaCainovu odpověď na otázku „Jak byste popsal svůj vztah k Bohu dnes?“:

Modlím se každý den. Prosím o vedení. Prosím o sílu. Neprosím o osobní úspěch. Myslím, že to je špatné. Když jsem byl ve vězení, říkal jsem spoluvězňům, že se nemají modlit za návrat domů. Modlete se, abyste mohli jít domů se ctí, pokud je to Boží vůle, ne za jakýchkoli okolností.

Toto je velice zajímavá myšlenka. Často se modlíme, aby se stalo to, co považujeme za správné. Je to ale vždy Boží vůle? Toť otázka. Sám jsem se to musel naučit. Nedávno jsem čekal na výsledek důležitého lékařského vyšetření, které pokaždé člověka postaví na křižovatku. Moc jsem si přál slyšet příznivou odpověď, prosil jsem za ni – ale musel jsem dodat: Je-li to Tvá vůle, Pane.

Až nyní jsem se dozvěděl, že John McCain uvažoval stejně. O to víc si ho vážím.

Významu senátora Johna McCaina odpovídá také počet smutečních ceremonií:

Středa 29/8 ... tělo bude vystaveno v Kapitolu státu Arizona

Čtvrtek 30/8 ... bohoslužba ve sboru North Phoenix Baptist Church

Pátek 31/8 ... tělo bude vystaveno v Kapitolu Spojených států ve Washingtonu DC

Sobota 1/9 ... bohoslužba v Národní katedrále ve Washingtonu DC

Neděle 2/9 ... pohřeb na hřbitově US námořní akademie v Annapolisu, stát Maryland

Rozloučme se s Johnem McCainem posledním zápisem na jeho twitterovém účtu, který má datum 21. srpna 2018. John a jeho žena vyjadřují soustrast rodině a přátelům nadpraporčíka Taylora J. Galvina, který zahynul ve službě v Iráku při havárii vrtulníku.

McCain prayers

Stejskal.estranky.cz