24.4.2024 | Svátek má Jiří


OBRANA: Jedenáct disciplín v NATO

17.10.2007

Nová soutěž: kdo bude dost cool pro obranu atlantické bezpečnosti?

Jednání parlamentního shromáždění NATO, Reykjavík, Island, 21. století - dost cool místo pro diskusi o soutěži v bezpečnosti. České fanoušky v takové soutěži moc nezajímá připravenost ostatních týmů, rozlosování a skupiny. Největší zájem je o národní ligu. V ní vítězí týmy na jiných tématech než je úspěšnost plnění cílů NATO nebo nasazení v mezinárodních bojových operacích. České veřejnosti je dobré připomenout, že opravdové, finální kolo vítězství v soutěži o zajištění atlantické obrany a bezpečnosti není jen české. V případě naší bezpečnosti, obrany, účasti na mírových misích i vojenských operacích je stále hlavní soutěží NATO.

Pro rok 2009 porota NATO vypsala jedenáct disciplín: Afghánistán, transformace NATO, rozšíření NATO, spolupráce NATO Rusko, globální bezpečnost, výzvy jednadvacátého století, ochrana kritické infrastruktury, ochrana kybernetických systémů, NATO a veřejnost, monopoly, hledání budoucí strategie NATO.

V disciplíně Afghánistán jde o vybudování stabilního demokratického státu. Že jde o soutěž nejtěžší, vyjevil tajemník soutěže; není ovšem pravda, že je to mission impossible. Cílem soutěže je uspět v rotaci sil. Družstva, která tam soutěží, už nemají dost energie. Jde o vojenský boj, který má zajistit civilní vítězství: zastavit 93% světového ochodu s opiáty, potřít všechny taktické překážky, tj. korupci, nevycvičenou policii, vysokou kriminalitu, místní spotřebu narkotik. V současnosti minimální koordinace a minimální podpora. Úspěšným družstvům bude nabídnutý světový rozhodčí: EU, NATO a Afghánci se nemohou pískat navzájem. Speciální vyslanec OSN, cosi jako nadřízený sudí, by mohl pomoci, aby soutěž byla férovější.

Také se změní pravidla: spojíme dvě dosavadní soutěže v jednu civilní a vojenskou. Nevládní organizace i ti, kdo trénují policisty, potřebují denně vojenskou ochranu a pancéřová auta. Nemáme na to hrát dvě ligy. Voják, který denně rozhoduje o zabezpečení misí, bude muset dbát i požadavků evropských trenérů nevládních organizací. Oni dotahují společnou soutěž do konce. Zároveň musí mít dostatek obrany a ochrany pro své vojáky. Zvítězí ten, kdo mu v tom pomůže.

NATO vypsalo i jednu tak trochu nefér soutěž: o vojenský kapacitách - capabilities. My všichni, kdo jsme se v 90. letech zbavili nadbytečných neprofesionálních vojáků, tanků, bévépéček a helikoptér jsme zaskočeni: jak se máme uplatnit, když jsme podle pravidel vstupu do poháru NATO skoro všechno naše sportovní nářadí a náčiní zahodili? Profesionalizovaná armáda nesmí znamenat slabou armádu. Umíme se s tím vypořádat?

Třetí soutěží je rozšíření. To přece umíme, máme dojem. A tady je vidět, jak moc se v nadnárodní lize změnilo. Do soutěže vstupují nové týmy: Chorvaté, Makedonci a Albánci. Asi vstoupí už na jaře na summitu NATO v Bukurešti. Všem nám kdo jsme prožili válku na Balkáně, uvítání Saliho Berishi jako nového hráče v soutěži vzalo dech. Albánie je připravena a makedonský ministr má lepší sportovní výstroj, angličtinu i kravatu než kdokoliv z nás. Dopředu prohraná soutěž.

Nejtěžší kolo: NATO-Rusko. Putinova rétorika je volební. Samozřejmě posiluje tým v boji proti NATO. Jasně, ministr Lavrov chce předefinovat pravidla: "Chceme nový atlanticismus". Nedokáže ale změnit pravidla, aby soutěž vypadala tak, že když se jedné straně něco nelíbí, hra automaticky končí. Generální tajemník říká hezky: "Tady není taktika zapni - vypni." Jakmile se soutěž odstartuje, Rusku nebude dána šance vystoupit. Budou v soutěži a pravidla transatlanticismu budou platit i pro ně.

Klasické soutěže jsou vyhlášeny v oborech bezpečnosti 21. století. V protiraketové obraně panují nová pravidla: Írán je uznán jako hlavní aktivní nepřítel. Nesmí se mu poskytnout čas ani na trénink, ani na přezbrojení. Je potřeba jednat rychle. V Bukurešti liga NATO odsouhlasí soutěž o ALTBMD - Active Layered Theatre Ballistic Missile (Aktivní mnohovrstevná protibalistická ochrana bojiště), tedy fungující, několikastupňovou ochranu vojsk a území Evropy. Americký, český a polský tým soutěží o další element ochrany. Rozhodnutí zní, že pravidla minimálně o výměně dat by měla být pro oba systémy společná. Tajemník soutěže potvrdil dohodu s americkou kongresmankou Ellen Tauscherovou, která spolu s ostatními Demokraty, dříve nechtěla dát peníze, neboť říkala, že "již na soustředění v lednu v Mnichově jsme se dohodli, že evropská obrana je nedělitelná, hrozba musí být důvěryhodná a systém musí být čistě obranný."

Nejvíc fancy soutěží je ochrana cyberspace. Estonský tým vede pět nula. Hlavní liga mu poslala akorát odborné poradce, aby se něco naučili.

Soutěž NATO-veřejnost bude free ride. Reklama a PR jsou zajímavá témata i pro Ligu NATO. Je jasné, že bez veřejné podpory bojových misí vojáků, ochrany kyberprostoru, posílení rozpočtů a výstavby nových vojenských kapacit, bez hledání konsensu mezi ochranou proti raketám středního a dlouhého doletu i bez schopnosti spolknout další rozšíření bude vítězství v soutěži o globální bezpečnost komplikované.

Vracím se z Islandu, z jeho hlavního města Reykjavíku, kde právě skončilo Parlamentní shromáždění NATO. Je to docela napínavé: kdo bude dost cool, kdo vyhraje free ride veřejné podpory, kdo dobuduje lepší vojenské kapacity, kdo se zařadí do rotace v jižním Afghánistánu a kdo spojí protiraketovou obranu NATO a třetí element protibalistické ochrany, bude vítězem úplně nové bezpečnostní situace a bude i vítězem soutěže o bezpečnost 21. století.

Europoslankyně za SNK-ED