29.3.2024 | Svátek má Taťána


OBCHOD: Dražší potraviny, chudší nabídka

11.2.2010

Na snahu převychovat řetězce může doplatit spotřebitel

Velké emoce, zlou krev a protichůdná očekávání. To vše vzbuzuje zákon o významné tržní síle a jejím zneužití, který nabývá účinnosti 1. února. Novinku protlačila do českého práva přes prezidentovo veto Potravinářská komora za pomoci sociálních demokratů, komunistů a zelených. A vypukla válka mezi obchodníky a potravináři. Kdo bude poražený? Spotřebitel. Tedy pokud obchodní řetězce na zákon zareagují způsobem, jak vyhrožovaly – zdražením potravin a zúžením nabídky.

Oříšky pro právníky

Obchodníci odsoudili zákon jako legislativní zmetek. Teď se s ním ale musejí popasovat. Nasadili proto právníky, kteří mají rozluštit nejasná ustanovení. „Snažíme se přizpůsobit tomu, co je jasné, a to promítnout do ročních smluv s dodavateli. Nejednoznačné výklady řady formulací nás ale uvádějí do velké nejistoty,“ říká zástupce nadnárodního řetězce, který se nechce k citlivým otázkám vyjadřovat oficiálně. Podobné jsou reakce dalších oslovených obchodníků. Některé řetězce po svých dodavatelích žádají, aby jim podepsali, zda se cítí být závislí, či nikoli. Podobně jako na Slovensku se takto snaží vyrovnat s novým předpisem. Souběžně Svaz obchodu a cestovního ruchu vybírá advokátní kancelář, která má obchodníkům pomoci při přípravě stížnosti na nový zákon u Ústavního soudu a Evropské komise.

Problémy s novým předpisem má i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který bude jeho dodržování kontrolovat. „Zákon není bezchybný, vnímáme rozpory a uvidíme, co přinese praktická aplikace,“ říká předseda ÚOHS Petr Rafaj. Slibuje, že zpočátku nebudou příliš přísní. „Budeme se snažit, aby se novinka vžila bez velkých postihů.“ Za zneužití tržní síly může obchodní řetězec s obratem nad pět miliard korun za rok dostat pokutu až deset milionů korun či deset procent z ročního obratu.

Na ÚOHS vznikl kvůli nové kompetenci odbor s pěti zaměstnanci. O ně zchudly jiné úseky, včetně veřejných zakázek. „Jde o značný problém, protože v souvislosti s hospodářskou krizí narůstá počet podání firem v oblasti veřejných zakázek. A do budoucna u nich budeme mít velké potíže s dodržováním lhůt,“ upozorňuje Rafaj. Nevylučuje, že ÚOHS bude nucen omezit kontrolní činnost a řešení podnětů od státních úřadů.

Lokální z kola ven?

„Zákon o významné tržní síle je nejhorší legislativní dílo, které jsem ve své dosavadní praxi zažil,“ hodnotí právník Aleš Kubáč, specialista na maloobchod v advokátní kanceláři Ambruz & Dark. „Kdyby měl Ústavní soud hodnotit jeho rozpor s ústavou, pravděpodobně by v rámci takové analýzy zohlednil i kvalitu jeho zpracování,“ domnívá se. Navíc je přesvědčen o tom, že nová úprava nebude mít na postavení dodavatelů vůči maloobchodním řetězcům podstatný dopad a mine se z velké části účinkem.

Také profesorka Dana Zadražilová z katedry obchodního podnikání na Vysoké škole ekonomické si myslí, že nová norma stejně nic neřeší. Jak říká, zákon má tolik právních vad a nejasností, že jeho aplikace bude obtížná. „Chápu, že řetězce nejsou ve všem mravné. Přijaté administrativní řešení je ale jedno z nejhorších, jaké může být,“ říká Zadražilová. Předpokládá, že obchodníci budou víc zboží dovážet, aby se vyhnuli riziku postihů a lokální dodavatelé budou vyřazeni.

A spotřebitelé se mají připravit na dražší potraviny. Očekává se totiž, že obchodníci promítnou do prodejních cen třeba náklady na reklamní akce, jejichž úhradu už nesmějí požadovat po dodavatelích. Přizpůsobení se zákonu také něco stojí a ve finále se mohou prodejci zahojit na zákaznících. K tomu se u potravinářů hlásí zemědělci: Pomohli jsme vám Parlamentem protlačit zákon, odměňte se nám vyššími výkupními cenami!

Týdeník EURO 5/2010