26.4.2018 | Svátek má Oto


NĚMECKO: Strach z islámského terorismu

13.9.2014

Spolkový kriminální úřad v Německu ve své poslední zprávě zmiňuje zvýšené riziko teroristických akcí, které je spojené s návratem džihadistů, kteří bojovali v Sýrii.

Ukazuje na to i včasné zneškodnění atentátníků z Bonnu, kteří se dle žaloby chtěli pomstít pravicovým extrémistům z občanského hnutí Pro NRW: chystali útok na jejich politiky a na nádraží v Bonnu. Zároveň dle kriminalistů je zřejmé, že islámští extrémisté přešli na strategii individuálního džihádu, to znamená osamocených útočníků, kteří nejsou nijak napojeni na další nebezpečné skupiny, a proto se dají velice těžko odhalovat a jejich teroristickým útokům se dá těžko předcházet.

Nebezpečí islámského terorismu je nyní o to větší, že se ustavily teroristické milice tzv. Islámského státu. Proto iniciovaly Spojené státy vznik desetičlenné koalice, jejímž důležitým členem by se mělo stát Turecko jako řádný člen NATO. To by v tomto uskupení mělo hrát velmi důležitou roli, a to je problém, protože Turecko sousedí právě se Sýrií a Irákem, kde se Islámský stát začíná rozpínat. Jenže už jen kvůli logistice je NATO na turecké vládě závislé.

Ankara se však útoků na nový chalífát nechce zúčastnit, protože se nechce stát jejich obětí. Naproti tomu v Německu se již ozývají hlasy v řadách CDU, že by se jejich armáda měla zúčastnit leteckých útoků na džihadisty v Iráku, jak zaznělo ve čtvrtek ráno na stanici ARD.

Za této situace stoupá v Evropě a v Německu strach ze všech nových žadatelů o azyl, mezi kterými mohou být i teroristé. Nejostřeji na to reaguje Bavorsko a jejich strana CSU, která přijala sedmibodový program, v němž mimo jiné je vznesen požadavek na přechodné nedodržovaní Schengenské dohody na hranicích s Rakouskem: Bavoři hodlají znovu zvést hraniční kontroly. CSU to zdůvodňuje tím, že Itálie nedostatečně kontroluje své hranice a do Evropy proudí utečenci hlavně z Afriky.

Proti takovým návrhům se samozřejmě tvrdě postavili němečtí sociální demokraté. Ministr vnitra sousedního Baden-Würtenberska na situaci ironicky reagoval poznámkou, že v tom případě by dle stejné logiky oni mohli uvažovat o zavedení kontrol na hranicích s Bavorskem. A třeba ministr vnitra z Šlesvicka - Holštýnska apeluje na lidskost a chce, aby Němci udělali vše proto, aby jeho země mohla přijmout všechny, jejichž život je v ohrožení.

Sama Angela Merkelová jako šéfka strany CDU a kancléřka je z návrhů sesterské strany nervózní a v úterním rozhovoru pro rozhlas oznámila, že zvláště před sobotními volbami v Durynsku a Braniborsku se musí její strana tématu strachu z cizinců věnovat. Jak to dopadne, je těžko předpovídat, ale je docela možné, že Bavorsko ke střežení hrnic s Rakouskem nakonec přistoupí a na druhé straně se pokusí pomoci azylantům, aby dostali snadněji pracovní povolení.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusDiskuse


počet příspěvků: 18, poslední 14.9.2014 10:20

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.