18.4.2024 | Svátek má Valérie


NĚMECKO: Stoupáme? Padáme!

6.6.2019

Německou SPD nelikvidují hackeři, ale youtubeři

Před dávnými a dávnými časy to fungovalo takhle. Když odcházel lídr německé sociální demokracie, bilancovaly se jeho milníky, úspěchy i odkaz. Připomínají to jména jako Willy Brandt, Helmut Schmidt či Gerhard Schröder. Že to ještě nejsou tak dávné časy? Chronologicky ne, ale společensky a politicky jako bychom už žili v jiném vesmíru.

Andrea Nahlesová byla první ženou v čele SPD a měla se zapsat do historie. Jenže odchází už po roce a v době, kdy strana jen živoří v odlesku bývalé slávy. Je sice ve vládní koalici, ale ladí s hláškou z verneovky: „Stoupáme? Ne, padáme!“ A protože to připomíná ČSSD (i ona je ve vládní koalici, ale její volební výsledky se podobají pádu) a navíc tradiční levice zaniká i v zemích jako Itálie či Francie, je jasné, že příběh SPD signalizuje cosi obecnějšího než jen politický provoz v Německu a jeho specifika. Je to něco, co stojí za zvýšenou pozornost.

Předem připomeňme jednu věc. I když SPD klesá tak, že by to mohlo vyvolat škodolibost tradičních soupeřů, veřejně se jí nikdo nesměje. Bude to asi tím, že ona konkurence – křesťanští demokraté – je na tom jen o fous lépe. A teď už k SPD.

Její bolesti shrnul mediální podnikatel Gabor Steingart takto. V říjnu v Bavorsku ztratila polovinu voličů. V eurovolbách klesla na 15,8 procenta. Z jejích bývalých voličů přešlo 1,3 milionu k Zeleným a dva miliony k nevoličům. Ve věkové skupině do 25 let teď získala jen osm procent hlasů a mezi prvovoliči skončila až za satirickou stranou nazvanou Strana.

Výstraha z prostředí mladých dokládá, že právě oni žijí v jiném vesmíru. Ve vesmíru, jehož umanutou prioritou je záchrana klimatu a planety. Můžeme si o tom myslet své a na generaci odkojenou klipovitostí a těkavostí digitálního světa i prostředím „chráněné dílny“ (safe space) se dívat kriticky. Můžeme si říkat: kde je hranice mezi skutečným problémem (vývoj klimatu) a jeho fanatickou, hysterickou prezentací? Ale tím nevyvrátíme zásadní posun.

Donedávna se říkalo, že za překvapivé volební výsledky mohou ruští hackeři. Ale na propadu SPD (i CDU) se nepodepsali hackeři, nýbrž domácí youtubeři a influenceři. Šestadvacetiletý youtuber Rezo před eurovolbami zveřejnil své video s titulem Zničení CDU, jež zhlédlo 14 milionů zájemců. Tito lidé, ne Putinovi agenti, nahrávají voliče Zeleným a tradiční strany se tomu nedovedou bránit. Co s tím.

LN, 4.6.2019