22.5.2019 | Svátek má Emil


NĚMECKO: Přemalování Nidala R.

24.9.2018

Město Berlín musí občas bojovat s kriminálníky i po jejich smrti

„Libanonské velkorodiny“ (Großfamilien)je v Německu nikoliv rodinný, ale kriminální pojem. Jde o mafie organizované podle rodové a kmenové příslušnosti. Podle Berliner Zeitung je jich dvacet a mají město rozdělené do sektorů. V žebříčku organizované kriminality velmi rychle zaujaly dominantní postavení, aniž by k tomu potřebovaly nějakou pomoc v podobě kvót.

Jejich vznik souvisí s občanskou válkou v Libanonu. Tehdy Německo poměrně štědře přijímalo uprchlíky ze země, ctnostný záměr však skončil zle: mezi osobami přijatými z Blízkého východu bylo i dost zločinců, kteří pak svoje sítě zrekonstituovali v Německu. Část z nich ani libanonskými státními příslušníky nebyla, takže pojmenování libanonské je trochu zavádějící.

(Aneb jak si nevzít ponaučení z nedávné historie… Více čtení na dané téma: anglicky na Deutsche Welle, anglicky na Financial Times, německy pořad z televize ARD, německý článek o snahách státu zabavovat majetek klanů).

*****************************

Šestatřicetiletý Nidal R. byl prominentním členem jednoho takového gangu. Palestinec bez státní příslušnosti měl opravdu velký a dlouhý seznam hříchů, počínající krádežemi už v deseti letech věku. Čtrnáct let svého života strávil ve vězení. V neděli 9.září se ovšem jeho cesta zkřížila s jakýmsi popravčím komandem, vyslaným nejspíš od konkurence. Po tomto setkání už se trestní rejstřík Nidala R. nikdy nerozroste. Neznámí pachatelé do něj vpálili osm kulek a recidivista svým zraněním v nemocnici podlehl.

Na pohřeb gangstera dorazilo zhruba dva tisíce (!) truchlících, takže pojem velkorodina očividně nepřehání. Reportážní video Bildu, abyste měli představu o pravé berlínské atmosféře, která u nás zatím není k vidění.

Zatímco policie rozjížděla pátrání po pachatelích vraždy, neznámí kreativci vyrobili přes noc zádušní portrét Nidala R. Jeho ušlechtilé rysy v nadživotní velikosti začaly shlížet na veřejnost z jedné zdi v Berlíně-Neuköllnu.

Nidal

Oslavný portrét mnohonásobného zločince na zdi, to už není Berlín, ale Bejrút, a nedokázal jej strávit ani berlínský magistrát, jehož zeleno-červeno-červená koalice je jinak vůči cizím kulturním zvyklostem velmi přátelská. V pátek ráno byli na místo vysláni malíři v doprovodu policie a tvář Nidala R. zmizela pod vrstvou bílé barvy. V budoucnu by zde měly být kresby dětí z nějaké neuköllnské školy.

Zajímalo by mě, zda tímhle celá Geschichte končí. Místní mají přeci jen času a sprejových barev dost, a vhodných ploch v Neuköllnu také není málo. Tipoval bych, že se nám Nidal R. občas ještě někde vynoří, i když třeba v menších rozměrech.

*****************************

Hudební epilog
Pro dobrou náladu, metalový optimismus až do morku (odhalených) kostí.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY
Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Jejich zapomenuté příběhy sepsal Marian Kechlibar a my se z nich můžeme poučit i dnes.
Objednat si ji můžete na této adrese.

Zapomenuté příběhy1

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autoraDiskuse


M. Krátký
11:20
24.9.2018

Š. Hašek
15:37
24.9.2018

V. Kain
17:10
24.9.2018

J. Kanioková
10:13
24.9.2018

V. Student
9:14
24.9.2018

P. Grigar
9:26
24.9.2018

V. Student
9:59
24.9.2018

R. Langer
19:35
24.9.2018

J. Kanioková
10:17
24.9.2018

počet příspěvků: 9, poslední 24.9.2018 07:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.