24.4.2024 | Svátek má Jiří


NĚMECKO: Model Angela

30.11.2017

Spolková republika vyráží po cestě k další velké koalici

Amerika je bezpečnostní pojišťovnou Západu, ač to Evropa nerada slyší. Zvlášť když to říká Donald Trump a peskuje ji za slabý vztah k NATO. Ale je tomu tak. Leckteré společenské experimenty, které si evropské státy dovolují, umožňuje právě bezpečnostní pojišťovna USA. Podobně lze říci, že hospodářskou pojišťovnou Evropské unie je Německo. Při jakémkoliv průšvihu (třeba hrozícím bankrotu Řecka) se oči upírají k Německu: Zaplatí? Ukáže solidaritu? Uvolní pravidla eurozóny? Ano, hospodářskou pojišťovnou EU je německá stabilita a výkonnost. O ni se opírá německá role hegemona EU. Proto lze očekávat, že když se Angela Merkelová a její CDU rozhodly jednat o velké koalici s SPD, v Evropě sklidí potlesk: To je přece krok ke stabilitě.

Angela Merkelová sází na vládu s SPD jako na druhou a poslední možnost, což má svoji jasnou logiku. Ale ta sázka má k automatickému potlesku daleko, a to z více důvodů.

Pokud sázka vyjde, Německo si ušetří předčasné volby. Ale dokázaly by skutečně narušit německou stabilitu? Větší škody může napáchat velká koalice, když se z ní stane navyklý model, de facto norma. Rakušané mohou vyprávět.

Před érou Merkelové zažila Spolková republika velkou koalici jen jednou (1966–1969). Bylo to přechodné řešení z nouze. Teď je z něj ale norma. Utvoří-li Merkelová vládu s SPD fungující do roku 2021, do dějin se zapíše jako kancléřka velkých koalic. Jen specialisté pak budou vědět, že v letech 2009–2013 vládla s liberály. Pro běžné voliče ovšem zůstane celé období 2005–2021 érou velkých koalic a manažerského vládnutí, dobou, která vytěsňovala politické alternativy.

Obnoví-li se velká koalice s SPD, dále posílí AfD. Ta se stane v parlamentu lídrem opozice. A bude ještě více lákat voliče na to, že skutečnou alternativou k manažerskému, de facto nepolitickému vládnutí, je jen ona. Jinými slovy to, v čem evropské země vidí posilu dosavadní jistoty, posilu stability Německa jako ekonomické pojišťovny EU i posilu navyklé praxe při jednání s ním, bude Německo zevnitř spíše destabilizovat.

Merkelová je úspěšná kancléřka. Už proto, že čtyřikrát vyhrála volby. Rezignovala ale na ideje své politické strany a zavedla manažerský styl vládnutí, který Německo do velké míry odpolitizoval. Zůstane-li Německo hegemonem EU (jako že ano), tento způsob rozhodování se bude více a více prosazovat i na celém evropském kontinentu.

LN, 28.11.2017