29.3.2024 | Svátek má Taťána


NÉMECKO: Co se děje s německými sociálními demokraty?

30.12.2008

Před třemi měsíci vystřídal v čele německé sociální demokracie Kurta Becka zkušený straník Franz Müntefering, který před časem odstoupil z funkce kvůli těžké nemoci své ženy. Po její smrti se zase vrátil do politiky a jeho návrat byl spojen s velkými očekáváními, protože preference strany za minulého předsedy padly a pohybují se kolem dvaceti procentních bodů.

Paní kancléřka Angela Merkelová má problémy s vrcholící hospodářskou krizí, ale zdá se, že opoziční sociální demokracie tuto situaci neumí využít a neprofituje z ní. Proto novináři soudí, že takové chování SPD pod vedením pana Münteferinga může být pro něj tvrdým testem. Příští rok navíc stojí tato strana před mnoha volbami: má před sebou pět zemských voleb, volby do Evropského parlamentu a celostátní volby. Chce-li mít úspěch, musí přijít s jasnou a srozumitelnou nabídkou, ale takovou proměnu zatím nic nesignalizuje.

Novináři píší: Pan Müntefering je po návratu do vrcholové politiky štíhlejší, ale rozhodně ne razantnější, což by tato strana, v které probíhá ještě ostřejší boj mezi levým a pravým křídlem než dříve, rozhodně potřebovala, protože občané chtějí od něho slyšet, jakou jim zajistí budoucnost. Současné německé sociální demokracii chybí jasný profil. V něčem připomíná rozhádanou naší Občanskou demokratickou stranu.

Problém Franze Münteferinga je i v tom, že není hospodářským expertem, což jeho pozici v době hospodářské krize značně oslabuje, a to platí i o sociálnědemokratickém kandidátovi na kancléře Franz-Walteru Steinmeierovi, takže místo této dvojice, která by v takovéto době měla být hodně vidět, je z celé strany SPD silně slyšet jen hlas Peera Steinbrücka.

Situace je pro vedení SPD skutečně velice složitá, protože země se nachází uprostřed krize a na útoky stranických rivalů v takovém čase nikdo není zvědavý, se starými recepty si nikdo nevystačí. Němci říkají, že v takové situaci si politici neškrábou obličeje.

O to častěji ale padají otázky, jestli padla volba na správného kancléřského kandidáta. Lidé se ptají: Je pan Steinmeier v době krize schopen v souboji s paní Merkelovou skutečně sbírat body? Má schopnost artikulovat nová a překvapivá témata a pak je vášnivě prosazovat, jako to uměl Gerhard Schröder? Bohužel, říkají experti, na takové otázky neexistují jednoznačné odpovědi.

A Münteferingův druhý problém spočívá v tom, že od té doby, co z vrcholné politiky odešel, se jeho strana vůbec nezměnila a zůstávají v ní staré nevyřešené problémy ve vztahu k Schröderově agendě 2010, která sociální demokracii viditelně rozdělila. Kurt Beck nějakému názorovému sblížení nepřispěl. Některým analytikům se zdá, že situace je nejen těžká, ale možná i neřešitelná. Sám Müntefering i pan Steinmeier jsou na straně pravého křídla sociálních demokratů, ale levé křídlo je čím dál tím hlasitější. Za této situace je Münteferingova mise opravdu nezávidníhodná. Münteferingovo staré heslo zní: Politika není nic jiného než organizace, a o to se v lednu pokusí. I on ví, že levice ve straně sílí, ale říká, že v lednu předloží jasný program a bojovat bude dokonce. Kdyby ale prohrál, moci ve straně by se chopila levice, což by mohlo dokonce vést i k rozštěpení sociální demokracie v Německu.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6