23.3.2019 | Svátek má Ivona


NĚMECKO: CDU a CSU v předrozvodovém řízení

26.6.2018

Rozkmotřené strany zatím nejeví žádnou ochotu ke smíru

Snad vám, milí čtenáři, přijde, že se poměrům v CDU/CSU věnuji poslední dobou až příliš.

Jenže krize důvěry, která může skončit úplnou odlukou Bavorů, je snad vůbec nejzásadnějším procesem, který právě ve vrcholné evropské politice probíhá. Její výsledek ovlivní všechna důležitá témata dneška: dluhy a společné hospodaření v eurozóně, řešení migračních proudů, soběstačnost kontinentu ve výrobě energie apod. To jsou všechno věci, v nichž se CDU pod vedením Angely Merkel výrazně odklonila od původní konzervativní orientace strany, zatímco CSU zůstala na svých starých pozicích. Současný rozkol je ovocem tohoto odklonu.

Dostávám dotazy, zda tu rebelii CSU myslí vážně, nebo zda jde o divadélko před volbami. Myslím si spíše to první, protože vnitroněmecké štěkání dosahuje crescenda, ze kterého už se špatně couvá.

Tón značně přiostřil bavorský premiér Markus Söder (51 let), faktický následník Horsta Seehofera, který se snaží mezi sebou a kancléřkou o maximální distanci. Ve Weltu publikoval článek velmi kritický vůči událostem roku 2015, které označuje za „zásadní chybu“. Volá v něm také po „konci poučovací kultury“ a „skutečné změně ve věcech azylu“ a říká, že Německo potřebuje „konatele, ne kazatele“. Konstatuje, že rozdělovat obavy občanů na „ty dobré“ (např. daně a ekonomika) a „ty špatné“ (migrace, ztráta kulturní identity) vede k rychlé erozi stávajícího systému zavedených politických stran.

Kdyby šlo jen o článek, nepsal bych o tom; v novinách se toho nakecalo a nakecá. Söder však učinil ještě jeden, o dost vážnější tah, který jeho textu propůjčuje určitou věrohodnost. Sdělil totiž médiím, že nepozve kancléřku do Bavorska, aby v rámci zemské předvolební kampaně podpořila CSU na závěrečném mítinku. Na tento velký mítink, pojímaný jako lidová slavnost, vždycky – po desítky let – předseda sesterské CDU tradičně chodíval. Místo Angely Merkel tam ale letos bude vystupovat rakouský kancléř Sebastian Kurz. To je pro kancléřku velká „veřejná ťafka“, ztráta tváře.

umfrage

Výsledky průzkumu veřejného mínění, červen 2018

Bavory motivuje k setrvání ve stavu vzpoury i skutečnost, že německá veřejnost je v azylových a migračních věcech na jejich straně. Podle nového průzkumu z června si celých 86 % respondentů myslí, že odmítnutí běženci by měli být důsledně deportováni, 69 % souhlasí s tím, aby běženci nedostávali hotové peníze, 62 % si myslí, že je správné, aby příchozí bez dokladů nesměli do Německa vůbec vstoupit. To jsou právě principy, které CSU nyní prosazuje vůči daleko rozvolněnějšímu statu quo hájenému v Berlíně.

Na skutečné lámání chleba ale dojde, vrátí-li se kancléřka z velkého červnového summitu s prázdnýma rukama.

*****************************

Hudební epilog
Kdo si chce užít Wagnera, musí do Bavorska, konkrétně do Bayreuthu – a koupit si lístek pár let dopředu, protože zájem dost převyšuje kapacitu hlediště.
Komu stačí Youtube, má jeho „best of“ zde.

 

*****************************

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

Vážení a milí čtenáři, pokud mne chcete nyní podpořit, aktuálně by Vaše příspěvky uvítal spíše projekt mé první knihy na serveru HitHit.cz.

Cílovou částku jsme již překonali, ale případný výnos navíc bude jedině užitečný (proč, to se dozvíte zde)

HitHit.cz – Zapomenuté příběhyDiskuse


počet příspěvků: 13, poslední 26.6.2018 06:01

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.