26.4.2018 | Svátek má Oto


NĚMECKO: Atomové bomby se budou modernizovat

25.11.2013

Americká vláda má nové plány na přezbrojení armády a ty jsou mnohem obsáhlejší a širší, než bylo doposud známo. Vyplývá to ze zprávy Národního bezpečnostního úřadu, kterou dostal Kongres. Podle newsmagazínu Der Spiegel se má modernizace týkat i atomových hlavic, které jsou umístěny v Německu. Konkrétně se jedná atomové bomby typu B61, kterých má být v SRN umístěno deset až dvacet. Ty by měly být modernizovány na precizně řízené střely.

Když se německé vlády zeptali sociální demokraté a zelení, jestli se za touto formulací nejedná o nové zbraně, vláda odpověděla, že nikoliv, že modernizace odpovídá tomu, co již dávno oznámil americký prezident Barack Obama.

Podle současných oficiálních údajů Spojené státy americké mají 2 000 jaderných hlavic, které jsou postaveny na technologiích ze sedmdesátých let. Asi zmíněných dvacet je jich od padesátých let umístěno v západní části Německa, v Eifelu u obce Büchel, ve vojenském prostoru mezi spolkovými zeměmi Porýní-Falcko a Severní Porýní-Vestfálsko, kousek od hranic s Belgií a Lucemburskem.

Někteří experti sice považují ty zbraně, které jsou v Německu uloženy, za zastaralé a vůbec neodpovídající současným bezpečnostním standardům, takže představují bezpečnostní riziko, ale zároveň se obávají, že Rusové mohou modernizaci vyhodnotit jako své ohrožení. Na počátku roku 2011 byla uzavřena dohoda s názvem New Start, podle které mělo dojít k odzbrojení: Američané a Rusové se zavázali v následujících sedmi letech snížit počet jaderných hlavic na 1 550. V dohodě se ale nic neříká o modernizaci.

Pan Otfried Nassauer z Informačního centra pro transatlantickou bezpečnost v Berlíně a jeho vědecký spolupracovník Gerhard Piper již v minulém roce prohlásili, že tento projekt spíše znamená přezbrojení, než modernizaci. Podle amerického vědeckého svazu Union of Concerned Scientists chce americká vláda v následujících 25 letech investovat 60 miliard dolarů do modernizace nukleárních zbraní a nahradit starý arsenál zbraněmi nové generace. Tyto nové atomové bomby budou řiditelné, vybavené radarem a informačními procesory a mohly by být v případě bojových akcí NATO vypouštěny z německých letadel typu Tornado. Počet těchto letadel sice bude redukován, ale část by měla sloužit i po roce 2025. Jestli se ale tyto plány uskuteční, nikdo neví, protože Spojené státy musí hodně šetřit.

Psáno pro Český rozhlas Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatelDiskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.