25.4.2024 | Svátek má Marek






(NE)RECENZE: Stanisław Lem, Sezam

24.11.2008 0:05

Sezam Stanisław Lem StanislawTOPlistV roce 1954 vydalo polské nakladatelství Iskry Lemovu sbírku Sezam, aby o tři roky později vyšla v českém překladu J. R. Buriana v Našem vojsku. Samotná sbírka spatřila světlo světa tři roky po Lemově opus magnu s názvem Astronauti a dá se říci, že dokázala charakterizovat většinu z autorovy budoucí tvorby.

Lem moralizující. Křišťálová koule patří k nesmrtelným dílům. Povídka vám nádavkem poskytne potěšení ze dvou příběhů. Nadějný "student" Wheland chce od profesora Gordina získat informace o soužití mravenců s bakteriemi. Po Whelandově přijetí mu profesor vypráví příběh o afrických termitech, celých kilometrech termitišť, kdesi v srdci Afriky, do jehož středu se chce dostat jiný vědec, aby odhalil tajemství o zemi drobných slepých stvoření. Whelandovi však šlo o něco jiného, jenže profesor ho nejenom s pomocí neuvěřitelného příběhu odhalil jako někoho jiného. Z díla jsou jasně patrné zkazky na Druhou světovou válku a nacistická zvěrstva, ale i na lidské války obecně. Lem několit let po konci jedné z nejkrvavějších etap lidské historie ukazuje, že toto téma je příliš citlivé, aby mohlo být podáváno s chladnou hlavou, proto je celkový dojem z textu pro čtenáře velice silný a emotivní i po mnoha desítkách let. Napětí, tajemství, fascinace a mrazení spoutává čistá logika a nepatrné náznaky druhých plánů a nevyřčených analogií, které ani sám autor nemusel zamýšlet (slepí termiti jako analogie manipulovatelného lidstva?).

Lem popularizující. Stabilní Elektronové Zařízení Automatů Matematických... = SEZAM. Výpočetní stroj Sezam je třetím aktérem viziónářské povídky mladého Lema. Opět se jedná o rozhovor profesora a studenta (spíše však monolog učence), který chce Sezamu zadat úkol k vyřešení. Lem výborně předvádí svou analytickou mysl. Popíše dvoupatrový počítač a přejde ke srovnávání stroje s lidským mozkem, umě pak čtenáři podává vysvětlení, proč stroj nemůže odpovědět na každou z položených otázek. Zpracovává pouze dostupné informace, ale nikdy nemyslí sám. Další z "master piecies" světové science fiction.

Lem varující. Electronic Subversive Ideas Detector zkráceně Esid je předprogramovaný počítač a detektor lži, který americké vládě pomáhá díky statistickým výzkumům odhalit komunisticky smyšlející jedince. Profesor Elmer B. Coleman je z něho nadšený, konečně se podaří předejít nedorozuměním a díky souboru pečlivě vybraných otázek určit jasné konspirátory a nepřátelské agenty. Jaké je však jeho rozčarování, když se před strojem ocitne on sám. Už v této povídce Lem poukázal na jedno z nebezpečí pro jakoukoliv formu vlády: "Tihle učenci, to je vyloženej neřád... Přemýšlejí!" (str. 97)

Lem satirický. Zákazník PANABOHA je starý gangster, který si není jistý, jestli náhodou přeci jenom neexistuje nebe a peklo. Vyhledá si organizaci, která za odkázání majetku dokáže u jakéhokoli boha, kterékoli církve zajistit spočinutí v edenu. Gangster pochybuje a agenturní pracovníci mu ukazují, že jeho skutky opravdu nebyly tak strašlivé nebo dokonce jeho vinou, že by se měl dostat někam jinam, než-li do ráje. Závěrečná pointa pobaví v každé době i věku.

Lem politický satirik. V Hormonu agatotropickém postavil proti sobě kontrast článku v novinách, který si přečte americký politik a následným pravým opakem, který správný kapitalista musí učinit v honbě za ziskem.

Lem humoristický. K prvním cestám Ijona Tichého popsaných v Hvězdném deníku tohoto slavného astronauta se snad nemusím zdlouhavě vracet, stačí snad připomenout, že se společně s Ijonem vydáte po jeho 22. až 26. cestě vesmírem za neobvyklými dobrodružstvími, která při svých toulkách zažil. Neuvěřitelné příběhy mají hlavní cíl bavit čtenáře nejenom slovním, ale i situačním humorem: ..., protože onen cestovatel (můj dobrý známý) si ve skutečnosti polil skafandr čajem a vyvěsil jej z okna kajuty, aby mu vyschl. Sotva to udělal, přihnaly se podivné zrůdy, svíjející se jako had, popadly skafandr a uletěly s ním." (str. 205).

Už ve svých počátcích nám Lem podsouvá bravúrně napsané povídky, které plní čtenářova očekávání na všech polích. Můžete se s nimi pobavit, vychutnat si mrazení nebo dokonce přemýšlet a získávat nové souvislosti. Ve své podstatě však Sezam nádherně ukazuje, co budeme moci od Lema v jeho další tvorbě čekat - bude to sice méně humoru a více skepticismu z nadhledu, který tento velký literát a člověk měl. Když se podíváme kolem sebe, ani se nemusíme zamýšlet, jestli byla jeho skepse oprávněná, což však neubírá ničemu na kvalitě z jeho dalšího díla.

Hodnocení: 80%.

Název: Sezam
Autor: Stanisław Lem
Překlad: J.R.Burian
Obálka: Zdeněk Majzner
Originální název: SEZAM
Vydavatel: Naše vojsko
Počet stran: 240
Rok vydání: 1957
Vydání: 1
Provedení: brožovaná

Jan Pechanec










Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...