20.4.2024 | Svátek má Marcela


NASA: Je nejtepleji za 130 let?

30.9.2010

climate gate

Letošní zima byla rekordně mrazivá… totiž teplá. A nejvíce se otepluje v Arktidě, odkud nemáme žádná měření.

Podle CRU i dle satelitů se už deset let neoteplilo. Někteří tvrdohlavci se s tím ale nechtějí smířit, a tak vyrábějí globální oteplování aspoň na papíře.

Tak vznikají alarmující novinové titulky.

Posledních 12 měsíců bylo nejtepleji za 130 let, zjistila NASA. Novinky.cz, 17. září 2010

Rekordní zima

Rekordně vysoké globální teploty posledního roku (nejvyšší od 1998) jsme získali v zimě 2009/10. Divíte se, že jo? Ve skutečnosti to přece byla nejkrutější zima za 30 let. Rekordní mrazy na celé severní polokouli. Tisícihlavá stáda dobytka umrzla v Asii. Já jsem u nás tak vysoké závěje snad nikdy neviděl.

Takže otázka k zamyšlení. Když takhle vypadá rekordně teplá zima, proč bych si měl myslet, že globální oteplování povede k většímu oteplení? Má vůbec průměrná globální teplota planety nějakou vypovídací hodnotu pro moje město nebo pro severní polokouli?

nejtepleji1

Jak sestřelit satelit

Máme celou řadu různých měření globálních teplot. Jen jediná z nich ukazuje po roce 1998 oteplení. Normální člověk, když má tři teploměry, které ukazují řekněme 20°C, a jeden, který ukazuje 25°C, tak ten anomální přístroj odnese do opravny.

Ve světě alarmismu to funguje naopak. Ono anomální měření dostane prominentní přízeň novin i IPCC.

Ve shrnutí třetí kapitoly První pracovní skupiny Čtvrtá zpráva IPCC uvádí: „Rok 2005 byl jedním ze dvou nejteplejších roků od počátku záznamů. Nejteplejší roky od počátku přístrojového měření globálních povrchových teplot jsou roky 1998 a 2005, přičemž 1998 je nejteplejší v jednom odhadu, ale rok 2005 mírně teplejší v dalších dvou odhadech.“

IPCC zamlčela existenci satelitů.

IPCC zde zmiňuje grafy NOAA-NCDC (2005, USA), CRU (1998, Anglie) a NASA-GISS (2005, USA). To jsou všechno grafy sestavené z pozemních stanic. O existenci satelitních grafů RSS (1998) a UAH (1998) ani zmínky. Opomenutí? Roztržitost?

Jde spíše o projev staré zásady IPCC, kterou zvěčnila hláška "Hide the decline". Nehodící se fakta se prostě před čtenářem zatají.

Když přestaneme satelity ignorovat, vyjde nám skóre jiné. Tři pro 1998 a dva pro 2005. Vlastně je to tři ku jedné ve prospěch roku 1998. Protože NASA-GISS opisuje od NOAA-NCDC, takže ty dva americké grafy jsou vlastně graf jediný.

nejtepleji2

Americké grafy NASA – zde červeně – které alarmisté tak rádi citují, jsou jediné, které ukazují po roce 98 oteplení.

nejtepleji3

Toto jsou aktuální satelitní měření UAH, které dělá klimaskeptik Roy Spencer. Rok 2010 nejteplejší od 1998. Ne však teplejší. Novináři ale nebudou citovat UAH. Protože titulek „tento rok není rekordní“ je pro novináře nezajímavý. Stejně jako nikdy neuvidíte palcové titulky „Včera odpoledne se zde nestala nehoda a nikdo nezemřel“.

I kdybychom měli 10 nezávislých měření, podle kterých se neoteplilo, a jen jediné měření, podle kterého se planeta vaří… které z nich myslíte, že novináři budou citovat?

Hic sunt leones

Jak jen to ti Američané dělají, že z pozemních stanic dostanou takové vedro? Tradiční odpovědí je, že Američané na rozdíl od Angličanů zahrnují do svých grafů i polární stanice. To jsou vlastní slova Jamese Hansena (ředitel GISS, součást NASA).

Je ovšem záhadou, jak GISS či NCDC získává teploty z arktických meteorologických stanic, když tam žádné nejsou. Nijak. Prostě si ta data vymyslí. Nejsou to skutečně naměřená data, ale fiktivní simulace z počítačových modelů.

nejtepleji4

Severně od 80° nemá GISS žádná data. Šedě jsou místa bez meteorologických dat. Přesněji řečeno, v řadě z nich meteo-stanice existují, ale nehodí se, a tak jsou v grafech globálních teplot ignorovány. Taková Bolívie má spoustu meteo-stanic. Ale pssst.

nejtepleji5

Klimatologové než by použili naměřené teploty, raději si teploty domýšlí. A hrozně rádi zahlazují. Zde zahlazeno na 2500 km. Takže v jednom čtverci máme vedro, další čtverec má zimu, mezitím je prázdný čtverec bez dat, to se zprůměruje a máme krásně vybarvené políčko. Je to ale věda? Nejsou to spíše omalovánky?

nejtepleji6

Satelitní grafy UAH si také Arktidu domýšlejí, ale jejich měření jsou přesnější, sahají dále na sever – až na 85°. Ve rovnání s UAH kolem roku 2007 NASA alarmisticky přehání už o celý 1°C. A toto vymyšlené spekulativní oteplování pak v Čechách dělá palcové titulky novin.

Jak už to tak v alarmistické klimatologii chodí, nejvíce se otepluje tam, kde nemáme žádné teploměry.

Takže abychom si to shrnuli. Americké grafy (NASA-GISS) jsou teplejší kvůli rozdílným názorům na teploty Arktidy, odkud nikdo nemá žádná měření.

Ono hrozné oteplení Arktidy existuje pouze v nějakém klimatologickém modelu. Model je ovšem pouhá hypotéza. Názor. Víra. Spekulace. Nejsou to naměřená data.

Proč mě to nepřekvapuje? V NASA-GISS řediteluje James Hansen. Pokud si chcete udělat představu, co je James Hansen zač, přečtěte si články Vedeme džihád proti globálnímu oteplování a V Americe žádné oteplení od 30. let. A jeho motiv? Snaží se mít grafy co nejteplejší, protože odmítá uznat, že jeho známé oteplovací proroctví z roku 1988 se neplní.

Reference:
Steve Goddard.
GISS polar interpolation 28 July 2010 
Steve Goddard.
GISS Swiss cheese 26 July 2010 
Pielke Sr. et al.
Unresolved issues with the assessment of multi-decadal global land surface temperature trends J. Geophys. Res. 2007 (str. 13) 
Steve Goddard.
GISS Arctic Trends Disagree With Satellite Data 20.května 2010
V.Kremlík.
Climategate v NASA: V Americe žádné oteplení od 30. let
V.Kremlík.
Popíračům solárního počasí zamrzl úsměv na rtech

www.klimaskeptik.cz

Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.