24.10.2016 | Svátek má Nina


MUZEUM: Výlet do Peenemünde

29.4.2011

Peenemünde je známé jako místo, kde se vyráběla tajná zbraň třetí říše. Obec leží na břehu Baltského moře na ostrově Usedom, kam jsme jezdívali v dobách DDR, abychom se otužili ve studeném moři. Zatímco tehdejší turisty do Peenemünde nikdo nelákal, nyní je na místě bohatá nabídka zajímavostí.

Vývoj a výrobu raket připomíná Historicko-technické muzeum Peenemünde, umístěné v obrovské budově bývalé elektrárny. Tato elektrárna zásobovala dříve celý rozsáhlý areál vojenského experimentálního ústavu, který zde byl vybudován koncem 30. let minulého století a rozkládal se na území 25 km2. Nacisté investovali do výzkumu raket velké prostředky. V odlehlých končinách ostrova Usedom vyrostly dílny, výrobní haly, testovací stanoviště, odpalovací rampy. Pro dopravu zaměstnanců a materiálu byla vystavěna železnice S-Bahn, třetí v Německu. Intenzivní práce přinesla brzy výsledky. Raketa A4, později nazvaná V-2, pronikla v říjnu 1942 jako první lidmi zkonstruovaný objekt do vesmíru.

Peenemünde 1 

Expozice zdejšího muzea ukazuje jednak touhu člověka po dosažení vesmíru (například sci-fi román Kurda Lasswitze „Na dvou planetách“, který vyšel i česky), jednak historické události – nástup národního socialismu v Německu. Nacistické propagační plakáty na chodbě muzea hovoří jasnou řečí: vůdce slibuje dělníkům zaměstnání, vůdce chce čestný mír, vůdce je pro motorizované Německo a lidové vozy Volkswageny. Když se k tomu přidal ještě slib laciné rekreace u moře (známý komplex Prora na Rujaně), lze pochopit, jak se vyspělý národ dostal na zcestí.

„Zázračné zbraně“ V-1 a V-2 měly Německu přinést vítězství ve válce. Propaganda hovořila o zbrani odplaty (Vergeltungswaffe) a líčila strach obyvatel v nepřátelských zemích. Přesto nebyl vojenský význam raket ve druhé světové válce velký. Avšak zájem o rakety byl vzbuzen a inženýři z Peenemünde byli po válce přijati vítěznými mocnostmi, aby pokračovali v raketovém výzkumu. Nejvíce jich přešlo do USA, kde pak tým pod vedením Wernera von Brauna dále testoval V-2 a vyvíjel další typy raket.

Peenemünde 2

Expozice v Peenemünde zdůrazňuje význam vojenských raket v druhé polovině dvacátého století až do dneška. Názorně: uprostřed sálu stojí šachovnice a na ní kovové šachové figurky ve tvaru raket a radarů. V těchto souvislostech působí až ironicky Kantův citát, nápadně vystavený v další místnosti: „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím obdivem a úctou, čím častěji se jimi zabývá:hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“

Kdo je touto vážnou tematikou příliš zneklidněn, může pak načerpat optimismus u příležitostné výstavy „Jurij Gagarin“, která má trvat do 10. července 2011. Tato výstava shrnuje historii dobývání kosmu člověkem. Uvidíme zde nadšené novinové články, vítající úspěchy kosmonautů, dokumentární filmové záběry a různé předměty denního života v kosmu. Gagarinovy fanoušky jistě potěší hlína z místa přistání Jurije Gagarina. Na konec výstavy zařadili zkušení kurátoři dětské hračky na téma rakety a kosmonauti.

Peenemünde 4

Na území bývalého výzkumného ústavu je dodnes možné vidět pozůstatky původních budov. V areálu byla zřízena okružní trasa s informačními tabulemi, dlouhá 22 kilometrů. Protože byl na místě v dobách DDR vojenský prostor, některé oblasti jsou nepřístupné kvůli zbytkům munice. Zájemci se mohou zúčastnit okružní jízdy do nepřístupných oblastí (začátek jízdy je u letiště), kde uvidíte bažiny osídlené kormorány a zbytky otočné odpalovací rampy.

Kdo přijede do Peenemünde s dětmi, neměl by si nechat ujít interaktivní výstavu Phänomenta, hned vedle historického muzea, kde jsme si celá rodina vyzkoušeli množství fyzikálních pokusů. A když už jsme byli na místě, nakonec jsme vlezli i do sovětské ponorky z roku 1961, která kotví v nedalekém přístavu. Až uvnitř jsme zjistili, že v ponorce je těsno.

Přes tento drobný nedostatek můžu návštěvu Peenemünde doporučit všem zájemcům o historii, kteří ovládají německý jazyk. V historicko-technickém muzeu jsou také popisky v angličtině.

Peenemünde 5

Bližší informace na http://www.peenemuende.de
Parkování u muzea 1 euro na hodinu, 5 eur na den.
Další podrobnosti k tématu lze najít také v knize Dietera K. Huzela: Z Peenemünde na mys Canaveral, nakladatelství Ivo Železný 1996.

www.mentzl.webz.czProdávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší
Prodávání dětského oblečení ještě nebylo rychlejší

Vyfoťte, vystavte, prodejte. Jednoduše přes mobilní aplikaci Bazaru eMimino.cz

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 29.4.2011 10:17

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.