21.4.2018 | Svátek má Alexandra


MOBY DICK: Že to trvalo tak dlouho?

21.5.2011

Nahota slabin MMF, temná hmota, příliš velký na záchranu, ne zrovna správný typ, Bártovy obálky a Klausovo překvapení.
**************************************************************

Neděle 15. května 2011, Mezinárodní den rodiny
Pštros Kán (užívám výslovnosti jména Dominiqua Strauss-Kahna, které jsem slyšel v televizi), šéf MMF, byl obviněn v N.Y. z pokusu o znásilnění, omezování osobní svobody a sexuálně motivovaného trestného činu. Do jeho hotelového pokoje vešla pokojská, která netušila, že je ještě přítomen. Protože Pštros Kán zrovna dokončil sprchování, byl nahý. Už to samo se rovná znásilnění. Pokojská se ubránila, Pštros odešel ve spěchu, zanechav po sobě svůj mobil a genetické stopy. Byl zatčen v letadle do Francie - deset minut před odletem.
62letý francouzský socialista Pštros Kán se přitom mohl stát francouzským prezidentem. Ovšem, jak o něm bylo praveno dříve: "Nesmíte ho nechat v pokoji samotného." Což však prý spletená pokojská nakonec chtěla.

Praví Finové se již neúčastní sestavování nové finské vlády. Finský parlament schválil plán EU financovat dalšími evropskými (našimi) penězi řecký úpadek. Přičemž Řecko neplní již teď dohodnuté podmínky: Neprivatizuje. Proti vyhlášení krachu ("restrukturalizaci dluhu") se stavěl hlavně nyní zavazbený Pštros Kán.

Rodina Renault požaduje po francouzské vládě odškodné za zestátnění firmy Renault. Otec zakladatel Louis byl po osvobození země v roce 1945 nařčen z kolaborace s nacisty, ale ještě před soudem zemřel ve vazbě. Potomci chtěli odškodnění už v roce 1959, byli však odmítnuti. Loňská právní reforma však dovolila rozdmýchat i tyto vyhaslé uhlíky dějin, takže nynější pokus renaultovců má naději na úspěch.

"Izraelští Arabové mají vyšší kvalitu života a větší možnosti ohledně své budoucnosti, než jacíkoliv jiní Arabové na Blízkém východě." Prohlásil to ráno předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Načež se mu odpoledne snažily do země přes hranice nacpat tisíce natěšených Arabů.

Česká politická bramboračka (ČPB):
TOP 09 pravila ústy nekorunovaného Miroslava Kalouska: "VV musí přesvědčit veřejnost, že jejich účetnictví je čisté." Kalousek (a starostové) si nechtějí uzurpovat žádné další požadavky, ale bez tohoto základního nemá smysl setrvávat ve vládě. Vláda přitom smysl má, ale VV nemají být vnitřní opozicí, leč mají podporovat zejména návrhy TOP 09.
Věci veřejné žádají doplněk ke koaliční smlouvě: VV mají vždycky pravdu!

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je v současnosti pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula neodvolatelný. Návrh: Jmenujte ho vrchním státním zástupcem, ten se dá už odvolat. Anebo ho obviňte z piklů či sprchování, tedy znásilnění - práva. Možná nejde odvolat, ale jde zavřít, pokud je ve spolčení se soudcovskou mafií. Problém je v tom, že je to politická mafie. Tedy mafie politiků.

Mrtvá Kočka upřesňuje: "Některých konkrétních politiků."

Ze sportu: 7:4 vyhráli naši hokejisté nad Rusy. Máme bronz ze světového šampionátu. Na stadionu prý bolo viacej ruských fanúšikov než českých a slovenských dokopy. Čechům pomohly tři věci: Jágr, štěstí a dohoda.
PS: Už je to zase jak za bolševiků: Lidi přestaly zajímat politické nicneřešící žblebty a utěšují se při fandění...

Pondělí 16. května 2011
ČPB: VV chtějí ministerstvo spravedlnosti, když už nemají vnitro, jinak bude konec koaliční smlouvy. Žádná koaliční smlouva nebyla vypovězena, pravil Kalousek, a dodal: TOP 09 chce vidět kompletní účty VV, jinak odchází z vlády. Tedy Topka. Předpokládám, že stejné "parametry" budou Topíci požadovat po všech - včetně sebe.

STEM hlásí: Dnešní fiktivní volby daly 94 mandátů pro ČSSD a 32 pro KSČ(M). Růžovorudí komunisté mají podporu na ústavní většinu. Písk! (Sprosté slovo vyřčené směrem k "pravicovým" stranám.) 46 poslanců by měla ODS, 28 Topka, veverky 0 - propadly se na 2,3 %. Takže nedůvěra vládě ze strany VV nebude. Ještě nejsou splaceny náklady tohoto pfinančního projektu.

Vloni zavedli moudří pfinančníci zvýšení spotřební daně z benzinu a nafty o korunu na litr. Vyplnilo se to, nač hloupí žurnalisté a kšeftařští petrolejáři poukazovali - snížil se výběr těchto daní. A dneska se už ví, o kolik. Páčí to 400 milionů korun za rok (od března 2010 do února 2011). Zatímco výkony přepravců rostly, spotřeba paliv klesla - u benzinu o 5 %, u nafty o 9 %. Tedy - prodej paliv v Česku klesl. Tiráci tankují za hranicemi. Kde? Kdekoli jinde než u nás!

Sázková společnost Fortuna rozjíždí kšeft po potápějící se Sazce: Dnes začíná prodávat stírací losy.

Království Sazka: Aleš I. podal návrh na další chod svého zadluženého impéria: Vyhlásí se krach ("restrukturalizace dluhů"), část dluhů bude "odpuštěna", u části se odloží splatnost do nevidim a přeorganizuje se provoz (nějak, není určeno, jak). Jo - a Aleš zůstane na trůnu.

Firma Key Investments (rovněž namočená do dluhů Slavie - kvůli tomu na ni poštval britský soud exekutory) nejspíš už pražským částem 6, 10 a 13 nevrátí 685 milionů, které si u ní uložily k investování. Dá jim místo toho své (bez)cenné papíry. Pražská TOP 09 vyzvala starosty ODS, kteří peníze podivné firmně s kuriózním portfoliem několika navzájem svázaných firem svěřily, aby odstoupili. (Tomáš Chalupa z Prahy 6 je dnes ministrem enviromentálního prostředí, Vladislav Lipovský z desítky je místostarostou, zatímco Vodrážka nadále starostuje v Praze 13.)

Praha: Magistrát přebírá projekt Opencard do svých pracek. Neví, jestli ušetří. Dozví se to, až proběhne "analýza finančních nákladů". Převzetí samo bude stát téměř 11 melounů, další náklady sežerou platy nových lidí, jejich kanceláře a počítače. Magistrát navíc ještě dluží formě Haguess platby za 150 000 licencí navíc oproti smlouvě. A další licence budou potřeba, až děti a senioři budou přinuceni koupit si další karty.

Kolega podnikatel Ambrož: "Já, než si koupím auto nebo si ho vezmu na leasing, si nejdříve vezmu tužku, papír a kalkulačku."

Pštros Kán nabídl milionovou kauci, avšak zůstává ve vazbě. Na jeho místo v MMF si brousí zuby zástupce rozvíjejících se ekonomik, například Brazilci. Případ Pštrose Kána prý "v plné nahotě ukázal slabiny současného globálního finančního systému".

Statisíce lidí na mysu Canaveral sledovaly poslední start šatlu Endeavour s Krtečkem na palubě. Raketoplán veze dalších 7 kosmonautů a magnetický spektrometr za $2 mld. Přístroj bude ve vesmíru pátrat po antihmotě a po temné hmotě.

Úterý 17. května 2011, Světový den telekomunikací
ČPB: Místopředseda vlády pro předstírání boje s korupcí Radek John (VV) předal svou minulý týden ohlášenou demisi do rukou premiéra Petra Nečase (ODS). Ten ji přijal. Radek se poté nechal slyšet: A teď ať z vlády vypadnou Saša Vondra (ODS), Ivan Fuksa (agrikulturní ministr za ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09). Jinak...
Jinak co? Jinak 2,3 %. Ještě mírný pokles a nedostanete ani státní podporu za vložený hlas! Zvláštní je, že každý ví, kdo by měl z vlády vypadnout - z jiné strany než vlastní. A co ty Bártovy obálky? Má vůbec na ty úplatky smlouvy?

Praha: Doprava sockou bude příště zdarma! Tedy pro juniory do 15 a seniory po 65 letech. Což bude stát Dopravní podnik na ztracených tržbách asi 240 milionů Kč. ODS tím plní svůj předvolební slib. Část ztrát, asi tak 206 melounů, má vynahradit naopak zdražení pro ostatní obyvatelstvo - základní lístek bude stát místo 26 už 32 Kč. Poučení: Není sleva zadarmo. Jenom jestli nezačnou Pražáci ještě více jezdit auty! (Až ODS splní svůj další předvolební slib a zruší parkovací zóny.) Další poučení: Vzpomeňte si na to, až vám politici před dalšími volbami budou slibovat něco (zuby, školství, auta) zadarmo. (Proč auta? - A proč školství???)
Ani jízda zdarma nebude zcela zadarmo: Kdo chce využít této sociální vymoženosti, bude si muset zakoupit kartu Opencard, pokud ji ještě nemá. Proč nestačí občanka? Přiznaný hlavní důvod je tento: Nebudeme podporovat cizáky v našem milém HMP.
Není to tak úplně přesné. Pražské zastupitelstvo totiž na stejném zasedání schválilo i podporu kongresové turistiky (myslí nejspíš Kongresové centrum, zadlužený pražský objekt): Cizáci, kteří přijedou do Prahy na mezinárodní kongres, budou mít MHD zcela zdarma. Bez Opencard. K tomu dostanou jinou kartičku. A pořadatelé získají ještě dotaci 250 Kč na účastníka.

Což je dobrý námět třeba pro náš fandom - jeho některé pražské scifácké cony by parametricky vyhovovaly. A to i s požadavkem na mezinárodní zastoupení - fandom je totiž stále ještě československý!

Jeden problém však vidí všetečná žena Moby Dicka: "Skutečné náklady jsou vždy vyšší - až několikrát - proti předpokladu. A naopak skutečné úspory bývají nižší."

Byty si prý budete moci příště pořídit snáze: Když vám nedá hypotéku banka, můžete se stát bytovým družstevníkem. Drobná vada na kráse: Družstvu budete platit více než bance.
Zájem o hypotéky roste.

Království Sazka: Zelený ostrov nepodal žádnou pohledávku za Sazkou. Tvrdí to alespoň jeho chůva Zdeněk Ertl. Tento opatrovník potvrdil to, co všichni vědí už od podání falešného návrhu, který podepsaly osoby bez oprávnění podepisovat. Hloupej by si myslel, že šlo o podvod.

V insolvenci je také developer ECM, proslulý svým pankráckým projektem.

Přednosta Key Investment Daniel Brzkovský si prý z vedení Prahy 6 a dalších investorů dělal celou dobu legraci. Že se nesmějeme? Tak teď se snad zasmějete alespoň vy - tedy ti, kdo nebydlí v Prahách 6, 10, 13, Sokolovu či Lázních Bohdaneč: Bývalý premiér Standa Gross (ČSSD) si vypůjčil pfinance na nákup akcií třinecké energetické společnosti Moravia Energo od slovenské pobočky Key Investments. A ten přece vydělal, ne? Takové už jsou kšefty - ten vydělá, druhý prodělá. Ale že vydělá vždycky nějaký kámoš, bratr či přítel?

Mrtvá Kočka: "Nejde o zákony volného trhu, ale navolno puštěné mafie."

Španělsko: K dluhu země by se mělo započítat dalších 115 mld. € dluhů regionálních vlád (což je dvojnásobek dluhu z roku 2008). Podle společnosti Freemarket by se k tomu mělo ještě připočíst 26,4 mld. dluhů z 2500 společností, patřících lokálním vládám. Regionální nemocnice navíc dluží farmaceutickým firmám 4,5 mld. €. To se tak ve Španělsku dělá: Vlády neplatí dluhy, čímž si účetně vylepšují rozpočty. Španělsko by tak mohlo potřebovat k "záchraně" 350-450 mld. €.

Anebo - nic! Je totiž "příliš velké na záchranu".

Irsko: Zemi navštívilo Její Veličenstvo královna královna Alžběta II. s chotěm. Po sto letech je zde opět britský panovník - ale poprvé v nezávislém Irsku. Policie zneškodnila "funkční bombu". (Nefunkční bomby jdou těžko zneškodnit.)

Středa 18. května 2011, Mezinárodní den muzeí
ČPB: VV by dostaly 3,5 % - podle CVVM. Furt málo. Takže na dnešním zasedání se vláda dohodla, že přeruší koaliční šarvátky a nejdříve schválila balík návrhů: Nový Občanský zákoník. Nový způsob vypisování veřejných zakázek. Sociální reformu. Změny ve stavebním spoření (co už platily, než je zařízl Ústavní soud). Zákon o obchodních korporacích. Bílou knihu armády české. A 100 000 Kč jednorázového odškodnění pro účastníky 3. odboje, polovičku pro jejich vdovce či vdovy. Kolik tak asi odbojářů můžeme mít?

Mrtvá Kočka: "Deset milionů."

"Personálie" budou řešeny až po konferenci Veverek. Dá se předpokládat, že na ní nebude probíráno skryté financování partaje skrzevá inzerci ve stranickém tisku. Ostatně totéž provozuje minimálně i KSČ(M) bez jakéhokoli pozdvižení víčka ze strany kontrolních orgánů na MV.

Praha: 14 z 19 zkušebních komisařů magistrátu obviněno z korupce. Zatčeno bylo i šest učitelů autoškol. Dnes bylo vyzkoušeno 35 lidí - místo obvyklých 150. Tento případ je ojedinělý v tom - že v tom jelo tolik lidí, že o sobě navzájem věděli a dělili si peníze. Alespoň dle mluvčího protikorupčních policajtů Romana Skřepka. Jinak získat řidičák v Česku za úplatek je nejspíš "normální".

Zpěvák a pražský zastupitel, loňský komunální volební lídr ODS Jan Kalousek, byl obviněn z pojistného podvodu. Policie tvrdí, že se zapletl do kšeftů v jednom autoservisu s dvojím účetnictví. Jedno bylo pro finanční úřad a druhé pro pojišťovny. To je to "podvojné účetnictví"?
Mrtvá Kočka: "Ne, podvodné účetnictví."

11 tisíc rodin dluží českým bankám už 20 mld. Kč za nesplácení hypoték.

Německo: Hrozící energetická krize odstraněna. Vláda prodloužila daňové prázdniny na elektromobily z 5 na 10 let. Budou pro ně vybudována dokonce i extra parkoviště. Miliarda € půjde na podporu výzkumu a vývoje elektrovozítek. Jediná vada na kráse - vláda odmítla zavést státní příspěvek na nákup elektroaut.

"Říkám jen, že toho člověka chápu. Není to zrovna správný typ, ale dost mu rozumím a trochu s ním sympatizuji." (Režisér Lars von Trier v Canes o Hitlerovi.) Von to ještě trochu vylepšil: "Ale nemám nic proti Židům - tedy ne úplně."

Polsko: Čínská státní firma zde staví superlevné dálnice. Jde na to dvojím způsobem: Přivezla si svoje vlastní superlevné pracovní síly - a neplatí polským subdodavatelům, Bárto.

Rusko: První(???) tisková konference prezidenta Medveděva přilákala 850 novinářů. Během dvou a půl hodin pan prezident neřekl nic nového. Odmítl i odpovědět na otázku, zda se bude ucházet i podruhé o prezidentskou funkci. Prý není vhodné to oznamovat na tiskové konferenci. Ono asi v Rusku není vhodné oznamovat cokoli nového na tiskové konferenci. Počkej si ptáčku, však se dočkáš!

Sýrie: Tanky ostřelují město Talkalach u libanonských hranic. Syrské tanky syrské město. Amerika zatím nebombarduje. Avšak zavedla sankce vůči prezidentu Bašárovi Asadovi a jeho šesti nejbližším spolupracovníkům. Hoši nemohou disponovat majetkem a žádnými aktivy, které mají ve Spojených státech. Kolikže tam toho mají?

Mrtvá Kočka mluví slušně: "Nic."

Čtvrtek 19. května 2011
ČPB: Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl podali trestní oznámení na postup ředitele protikorupční jednotky Tomáše Martince (instalován Radkem Johnem, VV). Oba pánové byli donedávna jeho náměstky. Než začali chtít vyšetřovat kauzu Bártových obálek. Poté byli vykmitnuti. Věc byla nejdříve vyšetřována jako "daňový únik", přičemž o žádný únik jít nemohlo. V Česku se totiž úplatky nezdaňují - tedy měly by se teoreticky zdaňovat. Ale nikdo to nemůže po zločincích chtít, protože tím by se mohli usvědčit a to by bylo vůči nim nespravedlivé (už na to existuje judikatura). Než nastoupili protikorupční vyšetřovatelé, uplynuly asi dva týdny! Tomica s Krůlem říkají:
"Případní pachatelé tak mohli mít možnost připravit si řádně svou obhajobu, vytvořit i smlouvy, které by měly vzbudit dojem legálního jednání..." Vítku, ještě ty smlouvy nemáte? Tak honem, než se protikorupčníci rozhoupou!

Martinec nedávno sliboval: "Za sebe můžu garantovat, že vytvořím podmínky, aby trestní řízení bylo vedeno správně, ofenzivně a bez průtahů." Podle Martince ony dva týdny nebyly promrhány a o žádných "průtazích" nelze hovořit. Policie vyslechla insidera Škárku 15. dubna (kvůli jeho daňovému (ne)deliktu). Škárka slepičil pro Respekt už 3. dubna.
Jestli on ten Radek neměl pravdu, že by se s korupčními aférami mělo chodit raději za novináři než za polecajty!

Musí to sám vědět nejlíp, když jeho oblíbenec Michal Moroz "doporučoval" Martince na současný post. A když si VV vyvzdorovaly (křikem o odchodu z koalice) jmenování policejního prezidenta Petra Lessyho. Aby měly pod kontrolou tuhle korupci. Ostatně i proto Radek toužil po vnitru. Aby mohl sledovat korupci. Svých spolustraníků...

Česko: Čínský rákos je skvělý artikl. Jde o výnosnou biomasu. Akorátže je pole pod ním rovnější než pod kukuřicí. A když se oseje na svahu nad vesnicí, pak stačí hodinový déšť. Západočeská vesnička Úlice hlásí 9 vytopených domů. Ale prý kdyby byl "rákos" už vzrostlý, pak by vodu zadržel. Do víkendu, kdy nás čekají další přívalové srážky, asi už nepovyroste.

Metrostav je jedna z 10 českých firem, která získala certifikát "Bezpečný podnik". Funguje zde "celý systém bezpečnosti". A proč se mu propadají tunely? Protože nezajistil prevence. Ale pokutu zaplatil, takže co...

Jemen: Kompromisní dohoda o předání moci se zadrhla na jedné maličkosti. Prezident Alí Abdalláh Sálih nechce předat moc.

Ze sportu: Kladenský hokejový klub povede Jaromír Jágr. Asi po telefonu a přes tátu. Bylo dosaženo dohody "na principech řízení, na finančním rámci na příští roky". Kolik bude Kladno Jardovi platit?
Sportovní fanoušek Ambrož: "Ty vole, platit bude on!"

Pátek 20. května 2011, nedožité 90. narozeniny Andreje Sacharova
ČPB: Demise Radka Johna doputovala po týdnu až k prezidentovi Václavu Klausovi. Ten ji po převzetí z rukou premiéra Nečase přijal. Klaus poté pravil, že to aspoň pro něj není překvapením a "nemá s ní žádný problém". Načež dodal: "Spíše je překvapením, že to trvalo tak dlouho."
Tak dlouho - ten týden, anebo ten půlrok???
Drobný problém: Antikorupční trafika pro Radka zůstala prázdná a měla by se někým zaplnit. Nejlépe nějakým volným vajspremiérem.

Sázející nesázejí na nové volby.

Radek John se hrozně zlobil a nakonec práskl dveřmi, neb byl prý "zesměšněný". A to tím, že nemohl vybrat svůj tým. Nečas odmítl jmenovat Johnova náměstka z vnitra Michala Moroze na úřad vlády pod průhlednou záminkou, že nemá bezpečnostní prověrku. A přitom pan Moroz, (bývalý) majitel bezpečnostní agentury a (bývalý) vymahač dluhů, má boj se zločinci vštípen téměř geneticky: Jeho otec byl důstojníkem StB. Za otce člověk "nemůže", ale vždy se hodí, pokud (údajně) ovládá miliardové zahraniční firmy napojené na bankovní sektor a bezpečnostní i informační služby v ČR.

Libye: Letadla NATO potopila 8 libyjských válečných lodí v přístavech. Mohly by ohrožovat humanitární pomoc - zaminovávaly vody...

USA: Prezident Obava opět osvědčil svou neznalost historie, když prohlásil, že by měl vzniknout stát Palestina "v hranicích roku 1967". Tedy, pro pana prezidenta: V hranicích bývalé jordánské a egyptské okupace. Na dnešním "západním břehu" žije už za těch dalších 44 let 250 tisíc židovských osadníků. Zde by žít dále nemohli. (Zatímco Arabové v Izraeli mohou.) Území palestinského státu by zabralo i tzv. "Východní Jeruzalém", tedy i staré město včetně Židovské čtvrti a Západní zdi (Zdi nářků). Tato hranice přerušuje i dálnici D1 z Tel Avivu do Jeruzaléma. Atd. Přičemž USA se již dříve zavázaly Izraeli, že tuto "Osvětimskou hranici" nikdy neuznají. Nicméně pan americký prezident rovněž zdůraznil, že nebude palestinského státu bez uznání práva na existenci (zbytkového "pomnichovského") Izraele. Takže jako by palestinským Arabům nic nenabídl. Protože Hamás "neuzná izraelskou okupaci za žádných podmínek".
Benjamin Netanjahu jede vysvětlit Obavovi některé historické souvislosti, včetně dřívějších americko-izraelských dohod.

N.Y.: Pštros Kán rezignoval z funkce ředitele MMF. Půjde před soud za sexuální napadení pokojské. Zatím byl propuštěn na milionovou kauci v hotovosti a pěti milionech v majetku. Bude elektronicky onáramkován a pod dohledem kamer. Může vyfásnout až 25 let.

Sobota 21. května 2011
Rada ženy Moby Dicka: "Nikdy se v americkém hotelu nesprchuj nahý!"

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


V. Skalová
16:22
22.5.2011

J. Kanioková
19:49
21.5.2011

počet příspěvků: 2, poslední 22.5.2011 04:22

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.