26.5.2018 | Svátek má Filip


MOBY DICK: Vyčuhující rubáška

26.4.2014

Putinovy fáze, brazilská kultura, vlastní priority, legitimní zájmy, Druhá vlastenecká a chybné a nepochopitelné rozhodnutí
************************************

Sobota 19. dubna, Bílá

Omluva Dopravním podnikům za minulé pochyby o tom, zda je vhodné na Velikonoce omezovat dopravu MHD. Jízda masovými prostředky byla ucházející.
"Až na páteční odpoledne v metru." (Žena Moby Dicka)
"Ale to je v Praze normální." (Mrtvá Kočka)

Ukrajinská vláda pod záminkou Velikonoc zastavuje akce, kterými měly být vyproštěny státní úřady na východě země z rukou sudetských Rusů. U Slavjanska se nicméně strhla přestřelka, ve které padli nejméně tři sudetští Rusové. Ve městě byl vydán noční zákaz vycházení.
"Kým?" (Žena Moby Dicka)
"Každým, kdo drží flintu." (Mrtvá Kočka)

"Antisemitismus se stal společensky únosným. V Evropě je snad horší už jenom v Maďarsku. Člověk aby se bál jet s kipou na hlavě metrem. Stěhujeme se do Izraele. Nejsme z toho nadšení, ale děláme to kvůli dětem. Nebudou se už muset bát jít do školy." (Nezachycený francouzský Žid pro Deutsche Welle)

"Ruská média zatím neviní Francouze z fašismu." (Žena Moby Dicka)
"To bude až ve třetí fázi." (Mrtvá Kočka)
"Třetí? Co je první?" (Žena Moby Dicka)
"Všechny země bývalého Sovětského svazu musí mít možnost navrátit se do lůna Ruské federace." (Putinova doktrína, veřejná část, navazující na Romanovce)
"Co je druhá?" (Žena Moby Dicka)
"Všechny země bývalé Varšavské smlouvy, RVHP a Sjednocené arabské republiky musí mít možnost připojit se k obnovenému ruskému impériu." (Putinova doktrína, neveřejná část, navazující na Brežněva)
"Bože, co bude čtvrtá?" (Žena Moby Dicka)
"Stačí nám Evropa a naše část Asie. Čína ať se vysiluje válkou s Indií a Japonskem, a USA si mohou ponechat Ameriku. To neznamená, že se zříkáme podpory osvobozeneckého boje jihoamerických a afrických zemí a zemí Britského společenství národů." (Putinova doktrína, neveřejná část, navazující na Stalina)

"Mělo by být jasně pochopeno, že Rus je příjemný společník, než si zastrčí rubášku do kalhot. Jako Orientálec je okouzlující. Avšak pouze tehdy, pokud trvá na tom, aby byl považován za nejvýchodnějšího ze západních národů místo za nejzápadnějšího z východních, jinak začíná být jeho etnická anomálie těžko zvládnutelná. Hostitel nikdy neví, která strana jeho povahy se projeví příště."(Rudyard Kipling v úvodu příběhu "The Man Who Was". Příhodný citát zaslal čtenář Z. D.Hora, kterému tímto děkujeme.)

Neděle 20. dubna, Boží hod velikonoční

Kyjev obviňuje RF z bezbožných akcí říšskoruských výsadkářů na východě Ukrajiny. Moskva obviňuje ukrajinské nácky z Pravého sektoru z útoků na sudetské Rusy.
V Charkově se distribuují mapy s budoucí federální hranicí Ukrajiny.

"Potřebujeme z Ruska pomoc – alespoň potraviny a zbraně." (Nejmenovaný sudetský Rus pro Deutsche Welle.)

Vladimir Vladimirovič Putin, samoděržavý carprezident RF, podepsal dekret, podle něhož budou moci Rusové ze zemí bývalého SSSR získat ruské občanství ve zjednodušeném řízení.
"A možná o to ani nebudou muset žádat!" (Mrtvá Kočka)

Někteří občané Moldavské republiky se už cítí být integrální součástí RF. Tak třeba sudetští Rusové v autonomní Gagauzii v referendu 2.2.2014 hlasovali 95% většinou pro vstup do Celní unie Ruska, Běloruska a Kazachstánu.
"Što éto takóje »Gagauzie?" (Žena Moby Dicka)
"Už ses ptala v tom únoru. A tehdy jsem ti odpověděla: »Trénink na Ukrajinu.«" (Mrtvá Kočka)

Také 150 000 sudetských Rusů z Podněstří (de iure Moldavsko), které jako nezávislou republiku uznaly jen země, které nikdo neuznává, by chtěli heim ins Reich. Ruské pasy už mají. Teď jde jen o to "dobudovat" koridor Doněck-Krym-Oděsa až na východní břeh Dněstru. Tento koridor, patřičně rozšířený, už vlastně existuje – na mapách autonomní sudetské Ukrajiny…

Zato Moldavané ze západního břehu Dněstru chtějí zpátky domů do Rumunska. To jim také velkoryse rozdává rumunské pasy za nesouhlasného mručení z Brusele, který exsovětské Rumuny na svém území nerado vidí.

"Myslím si, že nastal čas přestat si hrát na trapné sankce a uzavřít koridory z RF přes území EU (a země NATO) do Kaliningradské oblasti." (Žena Moby Dicka)
"Abychom neuzavřeli kyslík vašim kosmonautům!" (Nikdo z Rusů to neřekl.)

Pondělí 21. dubna, Červené

Parné Velikonoce to byly. Málokdo tak parné Velikonoce pamatoval. Už i houby smrže nabízely báby na trhu. (Z padesát let staré pohádky Jana Wericha Tři sestry a jeden prsten.)

"Podepsal jsem dekret, který rehabilituje populaci krymských Tatarů, populace Arménů, Němců a Řeků - tedy všech, kteří za Stalinových represí trpěli." (Milostivý VVP rehabilitoval hlavně 300 000 Tatarů, kteří tvoří hlavní neruskou národnost na dvoumilionovém Krymu.)
"A co vlastně provedli?" (Žena Moby Dicka)
"Byli Tatary." (Mrtvá Kočka)
"A z toho je rehabilitoval?" (Moby Dick)
"Ano. Ale nesmějí to opakovat!" (Mrtvá Kočka)

Kyjevská radnice přijala rozhodnutí o "zachování a legitimitě Majdanu".
"Je to absolutně nepřijatelné." (Sergej Larvov, ministr zahraničí a blízkého příhraničí RF, podle něhož jde o "hrubé narušení ženevské dohody".)

Larvovovi se také nelíbí, že jsou stále "obsazeny vládní budovy".
"Které si demonstranti pronajali." (Žena Moby Dicka)
V ulicích Kyjeva "panuje nepořádek" (dle Larvova).
"Míněny asi ty haldy květin, které stále nosí Kyjevané k uctění památky stovky zavražděných demonstrantů." (Mrtvá Kočka)

Z kultury:
Ve škole ve favele Pavao-Pavaozinho, Rio de Janeiro, byl nalezen mrtvý šestadvacetiletý pouliční tanečník Douglas Rafael da Silva.
"Policisté ubili mého přítele k smrti, stejně jako mučili a zabíjeli v jiných komunitách." (Johanas Mesquita, obyvatel, místní.)
"Zpráva z místa činu ukazuje, že Douglasova zranění odpovídají tomu, že zemřel následkem pádu." (Policie, brazilská)

Ze sportu:
V Bostonu se slaví US Den patriotů tradičním maratonem. Letos běželo rekordních 36 tisíc účastníků, kteří to vzali i jako vzdor vůči teroristům, co vloni jejich svobodu běžet omezili vražedným bombovým útokem. Běh byl ozdoben traťovým rekordem 2:18:57 hodiny, kterého dosáhla už potřetí vítězná Rita Jepto (Keňa). V mužích zvítězil poprvé od roku 1983 domácí závodník Meb Keflezighi.
"Z Eritree." (Mrtvá Kočka)

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


E. Heusinger
11:02
26.4.2014

I. Schlägel
11:15
26.4.2014

J. Gogo
0:21
26.4.2014

počet příspěvků: 3, poslední 26.4.2014 11:15

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.