24.6.2019 | Svátek má Jan


MOBY DICK: Vyčerpání energetické zásoby srdečního svalu

23.2.2013

Svéráz rozvinutých a šílenství zaostalých ekonomik, neohrožení turisté, demokracie v Leninově čtvrti a zločinná justice

Z listárny Moby Dicka:

Dobrý den,

zprávu o meteoritu přinesl v pátek 15.2. i Český rozhlas 2. Dověděl jsem se v ní, že meteorit udělal tlakovou vlnu "v Čeljabinsku, Sverdlovsku a Jekatěrinburgu". Hm, jenže Sverdlovsk je sovětské jméno pro Jekatěrinburg. To je, jako by se řeklo "v Brně, Gottwaldově a ve Zlíně" nebo "Moskvě, Leningradě a Sankt Petěrburgu"...

Velice zdravím,

J.B.

Vážený čtenáři,

jsem rád, že se to naštěstí tentokrát nestalo mně.

Za dovzdělání dík,

\ :-) Moby Dick


****************************************************************
Sobota 16. února 2013


Veverky měly konferenci. Formálním předsedou se stal zatím neformální předseda Věcí veřejných Vít Bárta (80 z 98 hlasů). Čestným předsedou se překvapivě pro všechny stal odstupující předseda Radek John. Radek byl viditelně dojat. Jest to pro něj vzpruha do jeho další "novinářské práce".
Žena Moby Dicka: "Pro kterého uhlo- či energobarona hodlá pracovat?"
Mrtvá Kočka: "Pro toho, který mu zaplatí."

Včera si Libye připomněla druhé výročí vypuknutí revoluce. V ulicích panovala veselá nálada. Hranice s Tuniskem i Egyptem jsou na čtyři dny uzavřeny. Také Libyjci, stejně jako Tunisané, žádají druhou revoluci a "odchod staré gardy z nových struktur". Největší veselí asi už brzo vypukne v největším libyjském městě Benghází, kde doposud lid neodevzdal zbraně.

"Ekonomika není v dobrém stavu, potřebuje odpočinek." (Optimistické prohlášení Hišáma Kandíla, premiéra Egypta.) Egypt se těší na to, že "získá" $4,8 miliard od Mezinárodního měnového fondu.
Mrtvá Kočka: "Bacha, je to půjčka!"
Ratingová agentura Moody´s v úterý snížila úvěrový rating Egypta pro pochybnosti, zda tu půjčku budou Egypťané schopni ji řádně a včas splatit.
Žena Moby Dicka: "Schopni a ochotni."
Egypt však dostává nečekanou vzpruhu: V zemi se již "adaptují" – uprchlí syrští podnikatelé.

"Násilí proti členům odborů se stupňuje, žádáme zastavení těchto násilností." (Sassi Nassedine, člen levicového Svazu Tuniských Pracujících (UGTT).) Tunisko se zmítá už druhý týden v bouřích kvůli vraždě opozičního předáka Šukrího Bilajda. Rozpory vládnou i ve vládní koalici. Hamádí Džibálí, premiér (strana Ennahda), by chtěl rozpustit vládu, Moncef Marzouki, prezident (a předseda Kongresu pro republiku (CPR)) by uvítal rozpuštění, či alespoň oslabení Ennahdy.
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »levicový«?"
Mrtvá Kočka: "V Arábii »neislámistický«."

Protestní akce v Tunisku, Libyi a Egyptě jsou způsobeny zejména zoufalou ekonomickou situací. Protestní akce vyhánějí turisty a činí ekonomickou situaci ještě zoufalejší. Průmysl obchodního ruchu klesá v těchto zemích na 20 %.

Bulharský lid protestuje proti zdražení elektřiny. Bulharský premiér Bojko Borisov slíbil rozhněvanému lidu, že odebere licenci nenažranému zahraničnímu distributorovi, jímž je ČEZ. (Přesněji: Jeden ze tří distributorů, ale i díky dlouholeté snaze českých médií dobře definovaný cíl nenávisti.)
Žena Moby Dicka: "Je skutečně pozoruhodné, jak se bulharská a česká média vyhýbají zmínkám o rakouské energetické společnosti EVN."
Lednové faktury, v nichž se odrazily místní zvyky (topení elektřinou – při extrémě chladném prosinci, fakturace až po extrémě dlouhých pravoslavných Vánocích, kdy prosinec trval 40 dnů) byly až dvakrát vyšší než prosincové. Ovšem – elektřina zdražena nebyla! Teď. Její cena se zvedla v půlce loňského roku, zejména vinou zaspání místního regulačního orgánu, po němž se poplatek za "ekologickou" elektřinu zvýšil z 3,6 na 13,6 %. (Samotný distributor z celkové koncové ceny elektřiny má toliko 10 %.)
Bulharský lid si obecně zoufá nad neúnosnou ekonomickou situací. Výhrůžky státních orgánů odrazují další zahraniční investory od investic v zemi, kde je zvykem neplatit faktury a odebírat elektřinu načerno, což – dle balkánského zvyku – není trestné.

"Země G20 vyzývají k vynaložení úsilí pro upevnění ekonomického a měnového svazku eurozóny." (Ze závěrečného komuniké summýše G20, jenž proběhl v Moskvě za ruského předsednictví.) Slabá globální ekonomická aktivita je prý dána "neurčitostí v oblasti ekonomické politiky, snížením úrovně úvěrování ze strany soukromého sektoru a zdržováním ekonomického růstu kvůli zvýšení daní".
Setkání ministrů financí a přednostů centrálních bank G20 se rovněž shodlo na tom, že obamy z "měnových válek" jsou "přehnané". K tomu byl vysloven i tento slib: "Nebudeme používat směnné kurzy pro účely zvýšení konkurenceschopnosti."
Tištění japonských jenů, které mají zlomit deflaci, a snaha dostat dolů jen jen na 100 jenů za dolar, není prý takovou válkou, ale pouze "politikou na podporu růstu ekonomiky, ne úmyslnou devalvaci jenu."(Dle Guida Mantegy, ministra financí, Brazílie.)
Žena Moby Dicka: "Jaký je v tom rozdíl?"
Mrtvá Kočka: "Ten, že to jsou Japonci, a ne Yankees."
Západní rozvinuté státy budou "pečlivě zvažovat dopady své makroekonomické politiky na světové hospodářství a budou se snažit přispívat k stabilizaci globální ekonomiky".
Žena Moby Dicka: "Alespoň to slíbily."
Mrtvá Kočka: "A kerej z nich? Amerikáni, nebo někdo z Evropy?"
Žena Moby Dicka: "Slíbil to za ně – Ču Kuang-jao, čínský ministr financí."

V Pákistánu pokračuje sunnitsko/šíitská válka: Ve městě Kvéta vybuchla na tržišti v šíítském předměstí tunová nálož. Je hlášeno na 80 mrtvých a 180 raněných. Včetně žen a dětí, pochopitelně, kdo asi tak chodí na tržiště?
Vraždami se chlubí výbojné sunnitské uskupení Laškare Džhangvi.
Mrtvá Kočka: "Takový teroristický svéráz."


Neděle 17. února 2013
Třípodlažní panelák ve Frenštátě pod Radhoštěm vybuchl po úniku plynu. Pět lidí zabito, z toho tři děti. Podezřelým z neštěstí, které mohlo být úmyslný trestným činem, je muž z přízemí, který jakožto člen sdružení vlastníků bytů dlužil – vlastně sousedům – blbejch 140 000.

Zákon o veřejných zakázkách, který měl snížit korupci, vede k tomu, že se celková doba od vypsání k uskutečnění zakázky zdvojnásobila. Nepřekvapivě také vítězí nejnižší ceny – když je to prakticky jediné kritérium. Tedy ceny buďto dumpingové, nebo nereálné (takže to vede k jejich dodatečnému navyšování anebo ke krachu neopatrných firem), anebo je dílo odfláknuté či zmetkové.
Žena Moby Dicka: "Koho to překvapuje?"
Mrtvá Kočka: "Kavárenské antikorupčníky."
Kavárenští antikorupčníci protestují proti snahám zákon zlidštit.

Ruský liberální nacionalista Vladimir V. Žirinovskij prohlásil, že včerejší meziplanetární neštěstí na Urale je dílem "provokatérů a válečných štváčů" z USA.
Žena Moby Dicka: "A že se do vás netrefili, Vladimire Volfoviči?"

Několik tisíc egyptských demonstrantů zablokovalo v egyptském přístavním městě Port Said cesty do přístaviště a shromáždilo se okolo státních budov ve městě. Účastníci protestu požadují spravedlnost kvůli

Ze sportu: Tisíce fanoušků port-saidského fotbalového klubu al-Masra vyhlásili další "den občanské neposlušnosti". Stále ještě protestují proti 21 rozsudkům smrti za loňské vražedné násilnosti na místním hřišti. Rovněž protestují proti zabití několika desítkek demonstrantů, kteří byli zabiti při stejných protestech minulý měsíc. Egyptský přístav Port Said je zablokován.
Žena Moby Dicka: "Takové egyptské perpetuum mobile."
Mrtvá Kočka: "Dokud je dost protestujících, kteří jsou ochotni něchat se zastřelit."

Papež Šestnáctka vyprodal při svém předposledním veřejném šou Svatopetrské náměstí. Vyzval 100.000 diváků, aby se modlili – za jeho nástupce.
Mrtvá Kočka: "Asi ví, že to bude víc potřebovat."
Římské úřady odhadují, že za bezpečnostní procedury s ukončením papežského turné a volbou nové římskokatolické superstar zaplatí asi 4,5 milionu €.
Mrtvá Kočka: "Však taky jaký přínos to má pro italský turistický průmysl!"

Nikos Anastadias (konzervativec) vyhrál prezidentské volby nad Stavrosem Malasem (levicový kandidát).
Žena Moby Dicka: "Što éto takóje »levicový«?"
Mrtvá Kočka: "Na Kypru »komunistický«."
Nikos vyhrál tedy 1. kolo v poměru 45 :27 % (při 83% účasti!). Druhé kolo bude už za týden.

AP hlásí únos sedmi zahraničních zaměstnanců z Británie, Itálie, Řecka a Libanonu v severní Nigérii.
Mrtvá Kočka: "Jakej si dávali únosci pozor, aby mezi nimi nebyl Francouz!"

V Iráku pokračuje sunnitsko/šíitská válka: Několik náloží v autech zabilo 28 a zranilo 70 lidí na otevřených tržištích v šíítských čtvrtích Bagdádu.
Žena Moby Dicka: "Sunnité! To jste mohamedáni?"
Mrtvá Kočka: "Asiže ano."
Sunnitů je asi 75 % ze všech muslimů. Také většina muslimských přistěhovanců v evropských zemích patří k této větvi.

Pondělí 18. února 2013
"Jak se můžete připravit na to, že jdete do vězení? Nota bene odsouzený za věci, které jsem nespáchal. Například porušení pravomocí veřejného činitele jsem prostě neudělal, protože tu pravomoc jsem zkrátka neměl. To je velice jednoduché. Samozřejmě se odvolám se všude, kam to půjde. Protože myslím, že není dobře, když soudy takto soudí." (Roman Pekárek, poslanec (nezávislý, pozastavený ODS) při nástupu k výkonu pětiletého trestu před věznicí v Hradci Králové.)
Žena Moby Dicka: "Vězení jsou plná nevinných lidí."
Mrtvá Kočka: "A teď budou plná i nevinných poslanců."

"Zákon není použitelný pro nějaké další jednání. Měl by se nastavit úplně nový mechanismus výpočtu odškodnění." (Jeroným Tejc, předseda klubu poslanců, ČSSD.) ČSSD podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení zákona o církevních restitucích.
Žena Moby Dicka: "Zákon platí. Církve chvátají."
Mrtvá Kočka: "Než ČSSD nadekretuje nové ústavní soudce."

Důchodový účet, založený r. 1995, je již čtvrtý rok po sobě ve strátě. Celkový propad je 49,4 mld. Kč, od loňska se zvýšil o 9,9 miliard. A to i přesto, že na jeho konto "mělo" jít zvýšení DPH. A dividendy z ČEZu.
Žena Moby Dicka: "Chtělo by to asi vyšší daně, ne Kalousku?"
Nebo více ČEZů!
Mrtvá Kočka: "Nebo míň důchodců…"

"Určitě budu schopen těm závazkům dostát." (Poražený nezaměstnaný prezidentský kandidát Jan Fischer o dluhu asi 7,5 milionu Kč z volební kampaně po setkání s vítězným důchodcem z Vysočiny. Ale Mlhoš, ani po krátkém srdečném pohovoru s poraženým kolegou, ho zaměstnat nechce. Honzík odlétá na zaslouženou několikatýdenní "dovolenou", na níž hodlá "přemýšlet" o své další budoucnosti.)
Žena Moby Dicka: "Příští prezidenští kandidáti by měli mít kampaň na leasing."
Mrtvá Kočka: "Anebo na hypotéku."

Bulharský lid, zblblý médii, protestuje v ulicích Sofie, Plovdivu, Varny a dalších měst proti (ne)zvýšení cen elektrické energie. Mediální hysterie má první oběť – ve městě Veliko Tarnovo se během protestů zapálil psychicky nemocný mladý muž. Zemřel po převozu do nemocnice.

Mark Dutroux, pedofil, sexuální otrokář a čtyřnásobný bestiální vrah, jenž byl za svoje zvěrstva r. 2004 odsouzen na doživotí, zůstane bručet v belgické base. Chtěl do domácího vězení, kde by prý byl dostatečně hlídán elektronickým náramkem. Dutrouxova exmanželka a spoluvraždenice Michelle Martinová už byla předčasně propuštěna loni v srpnu a je hlídána(?) v klášteře. Oba zvrhlíci už byli potrestáni vězením v 80. letech, a to za únos a znásilnění čtyř mladých dívek, ale byli pro "pro dobré chování" předčasně propuštěni.
Mrtvá Kočka: "Prosím, neurážejte zvěř. Dutroux mohl provádět jedině lidstva."

"Ano, naše vláda selhala, nepodařilo se nám uskutečnit kladný rozvoj země." (Hamádí Džibálí, premiér (Tunisko, strana Ennahda), oznamuje parlamentu svou rezignaci. Pan expremiér hodlá ještě pohovořit s prezidentem Moncefem Marzoukim.) Lid je nespokojen s ekonomickou situací, vražda opozičníka Šukrího Bilajdího byla jen rozbuškou.

Zrady národních zájmů se dopustil ředitel řeckého statistického úřadu Elstat Andreas Giorgiu, za což může být zaťumen až na deset let. "Nadsadil" prý totiž řecký schodek.
Mrtvá Kočka: "Řecký schodek nelze nadsadit."
Andreas se diví: "Je obtížně uvěřitelné, že je někdo ve členském státu Evropské unie stíhán za to, že dodržuje evropské normy."
Měl jsi dodržovat řecké normy, soudruhu! "Národní statistiky jsou nedílnou částí řecké národní identity." (Odborový svaz zaměstnanců Elstatu, kteří po dlouhou dobu úspěšně tajili řecké rozpočtové průůůšvihy.)
Žena Moby Dicka: "Inu – balkánský svéráz!"

Realitní trh v Afghánistánu krachuje poté, co se ze země stahují zahraniční jednotky. Provincie Bámján hodlá přilákat turisty. V létě na pěší výlety, v zimě na lyžovačku.
Mrtvá Kočka: "Takový slalom v minovém poli!"

"Děkuji Fidelovi, Raúlovi a celé Kubě! Děkuji Venezuele za všechnu lásku. Jsme zpátky ve vlasti. Díky, Bože! Díky milovaný národe!"
(Hugo Chávez (neinaugurovaný prezident, Venezuela) se vrátil z Kuby domů. Přesněji do vojenské nemocnice, kde se bude doléčovat. Jak prozradil svým čtyřem milionům fanoušků na Twitteru.) Opozice se táže, proč prezident "nepromluví k národu".
Mrtvá Kočka: "S rourou v průdušnici to jde dost špatně."

"Válečné zločiny v Sýrii páchají vládní i povstalecké jednotky."
(Sergio Pinheiro, vedoucí týmu OSN v Sýrii.) Neobjevné prohlášení bylo doprovozeno nečekaným prohlášením: Zločinci prý byli "identifikováni", ti na vládní, i ti na povstalecké straně. Pinheiro vyzval RB, aby tyto "osoby odpovědné za zločiny" v Sýrii pohnala před mezinárodní trestní soud. Rusko to považuje za "nepatřičné". (dle MnS).
Vládní rakety Scud, dodané syrské armádě Ruskem, dopadají na sverosyrská města a vesnice, kde zabíjejí bez výběru.

"Nikoho jsem nežádala, aby hájil zájmy mého syna. Člověk, který na sebe vezme funkci jeho obhájce, bude od samotného počátku pracovat proti jeho zájmům."
(Natalija Magnitská, matka Sergeje Magitského.)
Sergej je viněn z daňových úniků ve výši asi půl miliardy rublů. Byl z nich obviněn r. 2007 až poté, co zveřejnil, že skupina neznámých osob z Hermitage Capital okradla ruský stát na daních o 5,4 miliardy rublů. Rozdíl v obou kauzách je v tom, že zatímco Sergej pracoval pro americkou firmu, Ermitážníci byli zřejmě paseni kremelskými sponzory. Sergej byl ve vyšetřovací vazbě r. 2008 zavražděn/ umlácen dozorci, když si stěžoval, že je nemocný a žádal o lékařskou pomoc/ pogib na vyčerpání energetické zásoby srdečního svalu. Ruský carský režim s jeho mrtvolou dále povede proces, ačkoliv to odporuje ruským zákonům. Museli by o to totiž požádat jeho příbuzní, aby očistili jeho jméno. Tento proces je ale vynucený ruským státem a evidentně nemá za cíl očistit Magnitského jméno.
"Co odporuje ruským zákonům, a co ne, o tom rozhodujeme my. A když nám nějaký zákon chybí, tak je zákonem to, jak rozhodneme."
(Josif Visserionovič Stalin-Džugašvili, vůdce sovětského komunistického teroru.)
"Ruské zákony musí odpovídat ruským zájmům. A o tom, co jsou ruské zájmy, rozhodujeme my."
(Nejmenovatelný ruský velmož pro agenturu Muška na Stěně.)

Z kultury: Česká televize poprvé připustila, že prezident Václav Klaus pořádá na Hradě pravidelné jazzové večery, z nichž ten dnešní sám uvedl. Bezprecedenční investigativní objev ČT byl učiněn při příležitosti předposledního – devadesátého – koncertu…

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


počet příspěvků: 1, poslední 23.2.2013 06:30

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.