20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


MOBY DICK: €vropské stádo

28.1.2012

Energické jednání, povinná dobrovolnost, mimoparlamentní formy boje, nedostatek tanků a erupce na Slunci
**************************************************************

Neděle 22. ledna 2012
Válečný zločinec Ante Gotovina se z vězení připojil k dalším politikům své země a vyzval národ k tomu, aby hlasoval pro vstup do Evropské unie. Ze 42 % voličů, kteří přišli k referendu, řeklo své rozhodné ANO 67 % Chorvatů.

"Jsme blízko cíle. Musíme ale jednat energicky a nepromarnit příležitost k dokončení historicky významné dohody." (Charles Dallara, ředitel Mezinárodního ústavu pro finance (IIF) a hlavní vyjednavač soukromých věřitelů s Řeckem při odletu z Athén.) Už se prý jen dolaďují "technické detaily dové dohody. Historicky významné je, že místo polovičky, by se mělo "vyměnit" 60 - 70 % řeckých dluhopisů. Soukromý sektor požaduje za prodloužení splatnosti nových dluhopisů na 30 let (do svátku svatého Dyndy) úročení nejméně 5 %. Řekové zase vyžadují "demokracii" při hlasování soukromých věřitelů (banky, ale hlavně hedgeové fondy): Pokud na "výměnu" kejvne většina věřitelů, měla by být závazná pro všechny - i pro ty, kteří nekejvnou.
"Nedospěje-li Řecko co nejdřív k dohodě se soukromými věřiteli, je jeho státní bankrot nevyhnutelný." (Thomas Meyer, hlavní ekonom Deutsche Bank.) Další kvartální krize nastává 20. března, kdy by měly být proplaceny dluhopisy za 14,5 miliard €. Ty Řecko ve státní kase nemá.
Loňský schodek Řecka páčí asi 27 mld. €/13 % HDP. Řecko loni propadlo v HDP o 6 %, letos se plánuje 5% pokles. Nezaměstnanost v zemi má vyšplhat k 20 %.

Žena Moby Dicka: "No nepučte jim."

Mrtvá Kočka: "Už ne."

Řecká vláda vyvěsila na internet seznam největších daňových dlužníků. 4152 zločinců nezaplatilo celkem 15 miliard €.

Mrtvá Kočka: "Ještě maličko, a budou viset na kandelábrech."

Pondělí 23. ledna 2012
Ministři hospodářství a financí €zóny se slétli do Brusele k další plodné a konstruktivní výměně názorů. Přijali "Soubor opatření k zajištění zlepšení účinnosti národního hospodářství Itálie". Dohodli se také, že soukromí investoři budou mít na "vyměněné" řecké dluhopisy jen 4 % úroku. K tomu prohlásil Jan Kees de Jager, ministr nizozemských financí jasně:

"Nikdy jsme neřekli, že výměna dluhopisů musí proběhnout pouze dobrovolně."

Také řecký premiér Lukas Papademos vyhrožuje, že když banky a fondy nepřistoupí na "výměnu" dobrovolně, přinutí je k tomu nový zákon. Řecký zákon.
Řecko tím jistě získá velkou popularitu u případných nových investorů z Číny a Brazílie.

Žena Moby Dicka: "Proč pořád píšeš slovo 'výměna' v uvozovkách?"

Mrtvá Kočka: "Protože to je loupež."

Jalová hádka pokračovala dlouho do noci. Jak přiznalo i tiskové prohlášení řeckého fin. ministerstva: "Diskuse o výměně dluhopisů byla obsažná a konstruktivní."

"Zbankrotovaný bankéř si má prostřelit hlavu a ne přijmout státní pomoc, vyplatit si vysoký bonus a pak kritizovat politiky za rozhazovačný sociální stát." (Jan Mládek, stínový ministr financí z ČSSD, radí v Hospodských novinách zbankrotovaným bankéřům.)

Evropská komise v dalším svém idiotském rozkazu přikázala pojišťovnám, že musí do konce roku 2012 sjednotit ceny životního pojištění pro muže a pro ženy - aby nebyly ženy diskriminovány tím, že platí méně.

Žena Moby Dicka: "A vydá EK nařízení, aby se muži dožívali delšího věku?"

Mrtvá Kočka: "Ne. Ženy se po dosažení průměrného věku dožití mužů budou střílet."

Úterý 24. ledna 2012
Ministři české vlády se dohadují o pomoci-nepomoci MMF, které si půjčuje od evropských zemí, aby mohlo půjčit jiným evropským zemím. Tak kolik dáme-nedáme? 90 miliard, jak nám to spočítali? Nikdy! Tak kolik? No pajcku půjčit můžem. Tedy nezávislá ČNB.
Místopředseda ODS Pavel Drobil to vidí na sumu "něco mezi jednou a dvěma miliardami €".

"Má-li mít tato smlouva o fiskální unii nějaký význam, tak musí obsahovat vynutitelná pravidla. Máme ale problém s tím, že se sjednává mimo rámec primárního práva. Odkazuje však na evropské instituce, tedy komisi a Evropský soudní dvůr." (Jiří Schneider, první náměstek ministra zahraničí k připravované smlouvě o fiskální unii.) Postoj Česka, zejména jeho námitky, zaplnily jednadvacet stran kšaftu, který v pondělí povezou naši vyjednavači do Kostnice, pardon, do Brusele. Až tam má vzniknout "konečné znění" smlouvy. Ta se však bude podepisovat až v březnu, takže do té doby bude ještě dost času "konečné znění" několikrát "doplnit" (převorat).

Medaile za rozkrádání evropských fondů rozdány:
Bronzovou získalo Slovensko za "Výuku Romů". 830 tisíc € od EU a 600 tisíc € Slovenska obdržely dva cikánské fotbalové týmy. (Spíše firmy, které je budou učit hrát fotbal.)
Stříbrná směřuje do Dánska. 100 tisíc evropských € šlo na výstavbu sjezdovky. Dánsko má hory? Právěže ne. O to je větší jeho úspěch, že dokáže sjezdovku vybudovat na ostrově, který proslul teplým klimatem a nemá téměř žádné převýšení. Takového úspěchu nedosáhl ani Liberec s běžkařským areálem ve výšce 420 m n. m. Také z toho důvodu bylo po vyhodnocení tohoto úspěchu rozhodnuto o další podpoře 33 tisíc € - na rozšíření areálu. "Bornholmští přátelé lyžování" totiž dokázali vytáhnout provozování areálu z původních 9 dnů až na 3 týdny za sezonu.
Zlato uchvátilo Španělsko. 7,5 milionu € z eurofondů věnovala místní vláda v Andalusii na - propagaci eurofondů.

Těsně čtvrté se umístilo Česko. Bramborovou medaili získal karlovarský podnikatel, majitel čtyřhvězdičkového hotelu na hlavní třídě, jenž získal dotaci na rozvoj cestovního ruchu.

Z EU fondů jsme sumárně získali sumu 162,2 mld. Kč. Ano, a 50 miliard jsme rozfrcali a nechali si rozkrást různými pseudoškolicími, poradcovskými, stavebními a jinými lupičskými firmami.

Středa 25. ledna 2012
Vláda ČR schválila částku "něco mezi jednou a dvěma miliardami €", kterou má nezávislá ČNB poskytnout k dispozici MMF. Je to 38 mld. Kč. Mediální vůdce české socdem opozice (tedy člověk, na něhož se novináři obracejí) Jiří Dientsbier by možná nebyl proti, kdyby mu finministr Kalousek vysvětlil, jak dospěl ausgerechnet k 38 miliardám. Ukazuje se, že je to "něco mezi jednou a dvěma miliardami €", tedy přesně 1,5 mld. €. Přesně o 2 miliardy méně, než požadoval MMF.

Žena Moby Dicka: "Požadoval? Snad pěkně prosil, ne?"

Mrtvá Kočka: "Právěže nepěkně neprosil."

Částka byla vyšpekulována tak, aby se každý Čech zbavil stejné sumy, jako soused Polák.

Premiér Petr Nečas si při této příležitosti neodpustil další ze svých katastrofálních hlášek: "Stádo jménem EU se rozděluje na skupinu, kde jsou zdravé kusy, a na skupinu, kde jsou nemocné kusy." Zdravé kusy prý na půjčku nemocným mají, a podílejí se na ní.

Pane premiére, s dobytkem je to trochu jinak. Sedlák ty nemocné utratí, a dojí z těch zdravých. Pro sebe, ne pro stádo!
"Dnes, kdy je Evropa v nejhorší krizi od 2. světové války, uvízl projekt integrace v bodě, ve kterém není možné zůstat. Buď je potřeba udělat krok vpřed směrem k fiskální integraci, nebo se vrátit do období před společnou měnou. Realističtějším scénářem je vytvoření funkční fiskální unie, tedy postupné směřování k unii politické…" (Jiří Čáslavka, vedoucí hospodářské odborné sekce Strany zelených pro HN, kde se pod článkem s názvem "Peníze z EU? Děkujeme, nechceme" představil jako "analytik Glopolis".)
Nikoli realističtější, ale správnější z hlediska ekonomického. Protože však na Čtvrtou říši nejsou národy Evropy emocionálně připraveny (a nebudou do doby, pokud neodvrhnou balast národních identit), pak je pravděpodobnější celoevropský rozpad s katastrofálními následky pro všechny. Kolikže máme tanků?

Mrtvá Kočka: "Dva. Tři?"

Žena Moby Dicka: "Tak akorát před sejf ČNB."

Mrtvá Kočka: "A kterým směrem budou mířit?"

V Davosu otevřela slet předních 2500 světových ekonomických opičáků evropská kancléřka Angela Merkel. Hořekovala, že "důvěra v Evropskou unii poklesla". Současné potíže EU vyřeší "větší integrace". Vyloučila z ní však "integrované" (společné) europské dluhopisy.
Ty naopak požaduje "filantrop" (loupežník) George Soros. Tento vizionář tvrdí, že navrhované "utužení fiskální disciplíny" povede k rozpadu eurozóny. Měl by se provést "delikátní manévr": "Osekání rozpočtů", "strukturální reforma" a poté "povzbuzení ekonomického růstu".
Přední opičák Nourel Roubini vyzval k "nalití peněz do ekonomiky v masovém měřítku". Rozpadu eurozóny se zabrání jedině devalvací eura vůči dolaru o 20 až 30 %.
Zakladatel fóra Klaus Schwab pozval část nespokojenců, kteří se ubytovali v iglú, k diskusi o tom, "jak napravit kapitalismus."
Je to jednoduché: Nejprve je třeba uchopit moc. (Zprvu formou parlamentních forem boje, teprve později má dojít k mimoparlamentním.) Pak zlomit odpor svržených statkářů a kapitalistů. Poté je třeba semknout všechen pracující lid kolem proletariátu. A nakonec ozbrojit revoluci k boji proti vnějším nepřátelům. (Myšlenky J.V.Stalina/Džugašviliho z přednášky, proslovené na Sverdlovově univerzitě počátkem dubna 1924.)

Mrtvá Kočka: Kolikže máme těch tanků?"

Švýcarský týdeník Weltwoche obvinil guvernéra Švýcarské národní banky Philippa Hildebranda z "klasické devizové spekulace". ŠNB to označila za nepodložené pověsti: Dolary za š.franky nakoupila pouze Philippova žena Kashya a to výhradně pro sebe a dcerku. Manžílek s tím neměl "nic společného". Důvěrné informace nebyly zneužity.
"Máme všechny bankovní výpisy s příslušnými transakcemi plus slovní ujištění jednoho zaměstnance banky, že transakce uskutečnil Hildebrand osobně, nikoli jeho žena." (Philipp Gut, zástupce šéfredaktora Weltwoche.)

Čtvrtek 26. ledna 2012
"Podle pravidelných účastníků je to méně bujaré a stává se z toho filozoficko-humanistická akce." (ekonom Tomáš Sedláček, jediný český účastník Davosu.)
"Pozornost je věnována téměř výhradně krizi eurozóny, která zastiňuje znepokojení kvůli nerovnostem, vývoji na Blízkém Východě nebo Íránu." (Martin Sorrell, ředitel největší světové marketingové agentury WPP Goup.)
Rusové a Číňané poslali jen minidelegace. Nechtějí si nechat nadávat. Číňané to omlouvají oslavami svého Nového roku, ruský důvod není znám.

Mrtvá Kočka: "Rusové se neomlouvají."

ČNB částku 1,5 mld. € na půjčku MMF "poskytne, ale nesouhlasí s tím".
ČNB požaduje vládní záruku za tuto - i minulou - půjčku MMF, celkem na 2,53 mld. €.
ČNB předpokládá souhlas Parlamentu ČR s vládním návrhem zákona o této záruce, což "chápe jako vyjádření zahraniční politiky České republiky".

Žena Moby Dicka: "Řecko nezkrachuje. Ani Itálie, ani nikdo jiný. A i kdyby zkrachovaly, tak z nich dluh MMF vytluče. A když nevytluče, pak zkrachuje MMF. Ale to se nestane. I když se to stane, pak peníze ČNB nejdou ze státního rozpočtu, jenom z rezerv. A ty rezervy budou doplněny - díky zárukám vlády - ze státního rozpočtu… Ale když zkrachuje eurozóna, tak těch 38 miliard můžeme v budoucích ztrátách stejně zanedbat."

Mrtvá Kočka: "Chci svých zanedbatelných 38 tisíc!"

Soukromí věřitelé nehodlají přistoupit na to, aby odepsali další půlku z té půlky, kterou ještě neodepsali.

Pátek 27. ledna 2012
Za zneužití jedenáctiletého chlapce půjde exposlanec ČSSD Petr Wolf na pět let do vězení.
Oprava: Za zneužití dotace. Jeho manželce Haně uložil soud dvouletý podmíněný trest.

Pan Wolf půjde bručet za úvěrový podvod, zkreslování údajů o stavu hospodaření a za porušování autorských práv. A to vše jen proto, že jeho firma UT 2002 získala na "Výzkum vztahu životního prostředí a ekonomického rozvoje" milionové státní dotace od Ministerstva životního prostředí. To ale obdrženou práci nechalo prověřit, a přišlo se na to, že pan (ex) poslanec sprostě opisoval. Jeho výzkumná zpráva byla z více než 70 % plagiátem, a to už je moc.

Mrtvá Kočka: "A kolik se ještě netrestá?"

"Auditní mise zjistila, že existují průkazné prvky, které naznačují závažné nedostatky ve fungování systémů řízení a kontroly dotčené pomoci. V návaznosti na tuto auditní misi jsem obdržel informace, které ukazují, že výdaje uvedené v osvědčeném stavu výdajů jsou spojeny se závažnými nesrovnalostmi, které nebyly opraveny." (Koos Richelle, generální ředitel z odboru Evropské komise pro zaměstnanost a sociální věci.)
Převzato z oznámení Evropské komise, jež bylo zasláno české vládě. Toto je důvod, proč EK pozastavuje ministerstvu šíleného školství a ožebračených sportovců vyplácení dotací z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Jde o 1,2 miliardy korun a hlavu ministra Josefa Dobeše.

EU + MMF + ECB požadují po Řecku, aby dále seškrtalo svůj rozpočet a přijalo další reformy ještě před schválením druhého "záchranného balíku".

Deutsche Bank je ochotna podílet se na záchraně Řecka. "Položili jsme na stůl velmi atraktivní nabídku." (Josef Ackermann, předseda DB a zároveň předseda bankovní lobby při IIF.) "To je ztráta o téměř 70 procent, kterou jsme připraveni přijmout. Věřím, že dohody bude dosaženo. Každý musí přispět."

Mrtvá Kočka: "Kolik přispěje Ackerman?"

Za selhání ruskočínské expedice k Marsu Fobos-Grunt v ceně 5 mld. rublů nemohou dle vyšetřovací komise americké radary, ale erupce na Slunci.

Sobota 28. ledna 2012
Žena Moby Dicka: "Demenci světových politiků, finančích opičáků a vedoucích managorů asi taky nejspíše zavinilo Slunce."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


J. Kanioková
21:46
28.1.2012

P. Dubský
15:44
28.1.2012

M. Prokop
0:20
28.1.2012

počet příspěvků: 3, poslední 28.1.2012 09:46

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.