20.5.2019 | Svátek má Zbyšek


MOBY DICK: Většina menší než nebezpečná

21.4.2012

Seriál Ze života veverek, lemplářský neřád, jak vyžít s miliardou bez peněz a evropská kvokace
*************************************************************

Neděle 15. dubna 2012, pravděpodobně sté narozenimy masového vraha a nacistického komunisty Kim Ir-sena
Věčný prezident Kim I. stvořil svět a učení Ču-Čche. Pouhou myšlénkou ovládal počasí. Díky moudrému vedení kimovské dynastie se Severní Korea stala nezávislou na zahraniční pomoci: V 90. letech totiž hlady pomřelo nejméně půl milionu občanů KLDR z 23 milionů. Poslušní občané umírají už v 69 letech, o 11 let dříve než na jihu. Statisíce neposlušných lidí v převýchovných táborech má (téměř) jistou jednu misku šlichty denně. Obyvatelstvo již dokonce smí nakupovat od kulaků na tržišti jejich zemědělské přebytky. 1,3 milionů vojáků třetí největší armády světa je vykrmováno dostatečně.

Žena Moby Dicka: "Třetí »největší« armáda? Minimální výška nových branců se právě snížila z 145 na 142 cm. Ale zase se jich vejde víc do obrněného transportéru."
Mrtvá Kočka: "Anebo se uplatní jako specialisté pro boj ve vysoké trávě."

Nový velký vůdce severní Koreje chce pravděpodobně svůj lid zrevolucionalizovat a připodobnit sobě – taky měří jen něco pod 160 cm, podle toho, jaké si vezme borty.

Dnes však bude severokorejský lid vesel. Každý dospělec by měl dostat dárkový koš: Dvě kila vepřového, rýže a (čínského) zelí, kilo cukru, deset vajec. I nějaká sladkost se má objevit. Případně lahvinka rýžové pálenky. Úderníci by měli být obdarováni i pastou na zuby a mýdlem. Dobrotivá vláda má za oslavy zacálovat asi 2 miliardy dolarů, tedy asi třetinu rozpočtu.

Žena Moby Dicka: "V tom je nejspíš, krom vlajkoslávy, nových oper a soch zahrnut i neúspěch družicového/balistického nosiče krátké doby letu."
Mrtvá Kočka: "A připravovaný jaderný test."

Jihoafrický soudce, který v roce 2008 rozhodl o nevydání gangstera Radovana Krejčíře do ČR byl podjatý. Žádost o Krejčířovo vydání se tak může zopakovat.

Sčuch Organizace amerických států v Kolumbii byl poznamenán vyhoštěním ochranky prezidenta USA. Dvanáct maníků muselo být vyhoštěno kvůli hloupé chybě jediného z nich: nezaplatil místní prostitutce za její služby. A kolumbijské děvky platí daně.
"Tento incident není obrazem chování našeho personálu, který doma i ve světě zasvěceně a profesionálně vykonává své povinnosti." (Z prohlášení představitelů US tajných služeb.)

Vyšlo najevo, že 3. dubna si u ministerstva vnitra nechala Dělnická strana sociální spravedlnosti zaregistrovat občanské sdružení Holešovská výzva. Zaskočení vynálezci HV hodlají žalovat či podávat trestní oznámení. Taky žádali o registraci, ale DSSS byli rychlejší.

Mrtvá Kočka: "Anebo nemají na vnitru takovou podporu."

Nízký politik Vít Bárta hodlá kandidovat na plzeňského hejtmana. Proč Plzeň? Odtamtud pochází jeho bývalý úhlavní přítel Jaroslav Škárka. Škárka bude kandidovat na hejtmana pleňského kraje? Ne, ale je z Plzně. To čumíš, viď, Plzni?!

Ze sportu: Sobotní Grand National v Livepoolu postihla katastrofa: Dostih dokončilo pouze 14 ze 40 koní. Dva koně utrpěli zranění, neslučitelná z dalším závoděním a byli utraceni. Rovněž v sobotu zemřel na hřišti na srdeční selhání Piermario Morosini, fotbalista druholigového Livorna.

Pondělí 16. dubna 2012
Další díl komediálního seriálu ze života Veverek: Předsedkyní poslaneckého klubu se po odsouzeném Vítu Bártovi má stát Kateřina Klasnová/Bártová. Kolega Šaman to komentuje: "Poslanci VV si nyní nebudou chodit pro rady do bytu Víta Bárty, ale do bytu jeho manželky. Kateřina jim bude dávat moudra a Vít vařit kafe."

V pátečním dílu jsme nesledovali (byl dosud utajován): Veverčí grémium tajně schválilo, aby byl odvolán vzpurný ministr Pavel Dobeš touto způsobou: Buď podáš rezignaci na post ministra, nebo budeš vyloučen ze strany, čímž ztratíš nárok na post ministra. Scénárista kvůli většímu uměleckému účinku zatajil divákům, že "rezignace ministra" rovná se "demise". V předcházejícím díle přitom postava premiéra říkala: "Demise budou znamenat konec koalice a předčasné volby". Tři týdny přitom již sledujeme poněkud nezajímavou vedlejší linii seriálu, ve které Veverky marně hledají postavu pro roli ministra školních besídek, sportovních šampionátů a hulení mládeže.

Mrtvá Kočka: "Vědí, koho vyhodit, ne koho dosadit."

Generální inspekce bezpečnostních sborů dospěla ke zjištění, že "policisté, kteří zasahovali u nehody obviněného Romana Janouška, svým postupem nespáchali trestný čin". Takže je snad nezavřou. A možná vydrží i pražský ředitel policie ČR Martin Vondrášek. Policajti pochybili kvůli nedostatečnému zaškolení. Ale už během měsíce pro ně začnou kurzy.

Mrtvá Kočka: "Lepší by byl trénink na ulicích Los Angeles."

Začíná týden protestů iniciativy Za svobodné vysoké školy. Zápisné v ráži 3 až 3,5 tisíce za semestr totiž "ohrozí dostupnost vzdělání pro ekonomicky slabší vrstvy obyvatel". V univerztitních městech probíhají hapeningy, které vyvrcholí v sobotu 21. dubna, kdy se iniciativní vysokoškoláci připojí k demonstraci dalších občanských iniciativ a odporů v Praze. Značku "Za svobodné vysoké školy" si prý DSSS dosud nezaregistrovala a je tak volná.

Masový vrah nezletilé mládeže a terorista Andres B. vstoupil do soudní síně v norském Oslu s pozdravem "síly, cti a nenávisti vůči marxistickým tyranům v Evropě". Svých vražd nelituje. Čeho lituje, že nestihl "udělat více". A že si nemohl svou vlasteneckou pěst odít do bílé rukavičky, jak přikazuje etiketa templářského řádu. Při čtení jmen svých obětí byl klidný, zaplakal až při promítání svého propagačního videa. Podle jednoho lékařského posudku ze dvou není blázen.

Mrtvá Kočka: "To není žádný templářský řád, ale lemplářský neřád."

Úterý 17. dubna 2012
14.00: "Je to fáma." (Karolína Peake, místopředsedkyně Veverek na dotaz, zda chystá odchod z VV.)
17:00: "Nejsme schopni prezentovat splněné sliby, které jsme občanům dali. Nesouhlasím s politickým stylem strany, který zastírá naše úspěchy." (Karolína Peake, místopředsedkyně vlády, oznamuje svůj odchod z Veverek.) Karolína však odchází hlavně kvůli "opakované destrukci" a "nesrozumitelným krokům". Se situací ve straně je nespokojena, ale už není řešitelná zevnitř.
S povstaleckou Karolínou odchází další čtyři poslanci VV jistě. A to do nového sdružení či platformy, pro kterou ještě nebyl čas nalézt organizační formu či jméno.

Mrtvá Kočka: "A co »Peak 12«?

Pro stojedničkové minimum je třeba k poslancům TOP 09 a ODS dodat k této pětce ještě tři povstalce.

"Jsem šokován, opakuje se Sarajevo 2. Odpadlíci využili mé cesty do Varšavy, o které dlouhodobě věděli a za mými zády vyhlásili platformu funkcí a postů." (Z SMS Radka Johna.)

Žena Moby Dicka: "Radek byl ve Varšavě? Nikdo si toho nevšiml. Možná ani nikdo ve VV."

"Měl jsem nějaké tuchy." (Premiér Petr Nečas na letišti po návratu z Makedonie.) "Předčasné volby jsou jednou z reálných alternativ. Nechceme vládu na základě nějaké vratké stojedničkové většiny. Já ale očekávám, že budou všichni dodržovat koaliční smlouvu."

Milada a Václav Dvořákovi, čeští vědci, objevili na filipinském ostrově Dinagat krysu dinagatskou, o níž se mělo za to, že již vyhynula.

"Proto můžeme bez ohledu na dohodu uplatnit nutná odvetná opatření. Spojené státy budou odpovědné za všechny důsledky.

"Nám je mír velmi drahý, ale čest národa a suverenita země jsou pro nás cennější." (KLDR oznamuje, že se "dál necítí vázána moratoriem na jaderné testy a testy balistických raket".)

Mrtvá Kočka: "A to se zrovna šikne, když má náhodou zrovna teď připravenou jadernou nálož na odpal."

Středa 18. dubna 2012
10:05 začíná mimořádná tisková konference premiéra Nečase: "Jako předseda vlády považuji za vyloučené, aby moje vláda nadále pokračovala s tím, že bude založena na spolupráci s poslaneckým klubem, jehož členem je člověk odsouzený za korupci, byť nepravomocně. Nepřistoupím ani na to, aby vláda pokračovala a byla založena na spolupráci s poslaneckým klubem, kde sice formálně člověk odsouzený za korupci nebude, nicméně fakticky ho ze zákulisí bude řídit, tak jako řídil celou řadu věcí v minulosti. Musím také říci, že trvá má teze, že vláda má smysl jen tehdy, bude-li schopna realizovat svůj program konsolidace veřejných financí a modernizačních reforem. To znamená, musí to být vláda, která má skutečně bezpečnou většinu. Nebudu-li mít nejpozději do pondělka k dispozici jasnou informaci, že vláda má tuto bezpečnou většinu, je správným řešením uspořádání předčasných voleb do poslanecké sněmovny ještě v červnu letošního roku."

Žádná stojednička nebo stodvojka, většina musí být "bezpečná". Jak velká většina by to měla být?

"Bezpečná většina je ta, která je větší než nebezpečná."

Fanklub vlády z bývalých Veverek připravuje založení politické strany/hnutí. Je to "spontánní záležitost". ODS začíná připravovat stranické primárky. Grémium strany vyvolává dohadovací řízení s koaličními partnery, jako "formální krok k ukončení koalice." V neděli se sejde Ká trojka. Když nebude v pondělí na stole "bezpečná většina", bude se úterní Sněmovna zabývat svým rozpuštěním. A už ve středu může být Poslanecké sněmovně konec. Aby se do konce června stihly předčasné volby.

Peak získala další kus. Platforma jich má celkem 6. Karolína by ráda vytvořila poslanecký klub, na což je potřeba desetihlavé stádo.

"Krize eurozóny není za námi. Ale Francie se netýká!"( François Hollande, socialistický presumptivní prezident. Nad Sarkozym má před nedělními volbami už náskok 5 %, ve druhém kole voleb se čeká ještě větší masakr.)

Žena Moby Dicka: "Francie neplatí eurem?"
Mrtvá Kočka: "Ale francouzským eurem!"

Juan Carlos, sympatický král Španělska se omluvil, že v době krize rozmařile lovil slony v Botswaně. Věc se prolákla, až když si král na safari zlomil krček kyčelního kloubu. Ne při lovu. Uklouzl v koupelně…

České sdružení pro biomasu (CZ Biom) vyvrací mýty o biopalivech, například ten, podle kterého "biopaliva zdražují potraviny". "Jaká je skutečnost? Pokud se plodiny pro výrobu biopaliv pěstují lokálně, podporují zemědělce a zaměstnanost na venkově."

Mrtvá Kočka: "Toto »pokud« neplatí."

"Přímá vazba biopaliv na zvýšení cen potravin je znatelná pouze u kukuřice a je to vliv USA, které se zaměřily pouze na bioetanol," tvrdil svého času Martin Bursík, když ještě vedl ministerstvo zelenosti.

Žena Moby Dicka: "Proto se chtějí stát USA ropnou velmocí." Zatímco nyní dováží 42 % spotřeby ropy, do roku 2020 by tento podíl měl klesnout na asi 30 %. Amerika spotřebuje čtvrtinu světové produkce.

Bez ohledu na Bursíka a CZ Biom varuje Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) před dalším růstem cen potravin, který způsobí hlavně zvednutí cen ropy – a biopaliva. V 66 státech světa, ve kterých je už dnes nedostatek potravin, to povede k nepokojům. "Je to divný svět": Vyspělé země dávají ročně čtvrt bilionu korun, aby se v autech "spálilo" 120 milionů tun obilovin. Čtvrt bilionu na to, aby lidi chcípali hlady.

Žena Moby Dicka: "Kdy západním politikům dojde, že takovýmo dotacemi připravují světový hlad?"

Mrtvá Kočka: "Až nás sežere třetí svět."

Dalším z důvodů, proč jsou potraviny drahé jsou spekulace na trzích. Nu a pak opuštění primitivní koncepce, mít zásoby v sýpkách na sedm hladových let. Vše musí být "just in time".

Mrtvá Kočka: "Otevřeš hubu a spadne ti do ní pečený brojler."

Čtvrtek 19. dubna 2012
Karolínina platforma ulovila sedmý kus. Váhavý poslanec Otto Chaloupka Veverem zůstává.. Buďto to jsou čestní politici, věrní Bártovi, anebo se jim nechce vracet půjčky Bártovi. A taky nevědí, co má Bárta na ně nahrané. Všechny politické strany se začínají připravovat na volby. Socialisti si už rezervují místo na bilboardech.

Po STEM přišlo se svou volební věštbou i CVVM: ČSSD stoupá na 37 %. Rostoucí komunisti s 20 % přeskočili klesající modré ptáky (18 %). Snižují se i topíci, na 12 %. VV mají zatím slušná 2 % (a naději na státní povolební příspěvek). Nenašel jsem preference lidovců, kteří se nejspíš do Sněmovny dostanou. Žebych volil lidovce?

"Jen přes mou mrtvolu!" (Mrtvá Kočka.)

Právě před týdnem jsme napsali: "Průzkum mj. ukazuje, komu by se nejvíce hodily předčasné volby. Socialistům ne, protože ti potřebují, aby nechutné škrty zařídila ještě tahle vláda. ODS ne, protože ta vládu nesestaví. TOP 09 má historické minimum. Ale hodilo by se to Kalouskovi, který si už "umí představit" koalici topíků a socanů.

Mrtvá Kočka: "Věčnému a nejlepšímu ministru financí."

Dnes vychází najevo, že koalici se socialisty si umí představit i komunisté. A naopak.

České občanské sdružení Adato Paradigma připravuje internetovou aplikaci a komunitní server v několika jazycích, který umožní lidem žít bez peněz. Lidé se domluví přes internet a budou si poskytovat služby a zboží vzájemně, díky kombinaci darů a barteru. Tomuto prinicpu se podle toho říká "bar". "Například někomu zadarmo nasekáte dříví, ale v ten okamžik od něho nic nechcete. Když pak něco potřebujete vy, nabídne vám to zase někdo jiný." (Bývalý podnikatel Libor Malý, který do projektu věnoval už první milion.)

Není mi tedy jasné, jak do tohoto "bar" systému novodobý filosof zatáhne třeba energetické společnosti. Ale třeba zadarmo naštípáte dříví do bioelektrárny. No a providerovi můžete platit vajíčky. Tedy – pokud chcete lidumilný server provozovat v reálném světě. Libor Malý začal přemýšlet o fungování "světa bez peněz" poté, co svou firmu jobs.cz prodal za 900 milionů Kč.

Mrtvá Kočka: "Něco podobného už zkoušel Pol-Pot, ale nějak to nefungovalo."

Žena Moby Dicka: "Ale s tou miliardou by bez peněz možná chvíli vyžili.

Křehké stojedničkové většiny by se mohlo dosáhnout, pokud by do nově stloukané vládní koalice vstoupili i bývalí poslanci za ODS Martin Doktor a Pavel Bém. Doktor se už nechal slyšet, že by to záleželo na znění koaliční smlouvy, kterou by s ním zástupci zbylých 100 poslanců sjednali.

Premiér Nečas pravil, že chce, aby Peake sestavila poslanecký klub. Hodlá totiž jednat s jasným subjektem, ne honit po Sněmovně jednotlivé poslance. Koaliční smlouvu by měly podepsat tři kluby.

"Na romskou komunitu jsem nezanevřela, ale situace je těžká. Když střetnu Roma, vidím v něm útočníka, ale věřím, že se vše časem spraví i s tím, že policie dopadne konkrétní pachatele." (Matka 15letého Petra z Břeclavi, kterého v neděli přepadla trojice cikánů, požadující po něm cigaretu. Už je stabilizovaný.) No, "stabilizovaný." Přišel o ledvinu.
"Ne každý Rom je špatný." (Petr.)

Uvidíme, co k tomu řeknou v neděli, na pochodu za zbitého Petra, hoši z Dělnické mládeže.

"Dokud není Afghánistán schopen zajistit sám vlastní bezpečnost, není správné stanovovat umělý časový harmonogram stažení (mezinárodních) vojsk." (Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí na jednání ministrů zahraničí obrany zemí NATO, Ruska, Afghánistánu a mezinárodních sil v Afghánistánu (ISAF) v Bruseli.) "Naši středoasijští partneři jsou tím také znepokojeni. Čína a mnohé další státy kladou stejné otázky."


Žena Moby Dicka: "Žeby Čína a mnohé další státy – včetně Ruska – místo "kladení otázek" poskytly pro ISAF svoje vojáky???"


Pátek 20. dubna 2012

"Je potřeba mít co nejdříve jasný celoevropský rámec, kterým předejdeme potencionálnímu chaosu v hospodářství." (Viviana Reding, místopředsedkyně Evropské komise.) Co hrozí EU tentokrát? Příliv emigrantů z jihu a východu? Energetický kolaps? Rozpad eurozóny? Nic tak fádního. Je to – "nedostatek žen v řídících orgánech největších firem". V celé Evropě jejich počet vzrůstá, ale stále to není dost. "Tímto tempem by trvalo dalších deset let, než bychom se dobrali kýžené 30% účasti žen ve vedení. Autoregulace firem evidentně nikam nevede." Proto bude potřeba kvóty uzákonit. Už dnes tyto kvóty platí ve Španělsku, Francii, Nizozemsku a Polsku. Mj. to značí, že v těchto zemích mají firmy z jiných zemí, kde kvóty neplatí, menší šance uspět ve výběrových řízeních.
O kvotaci rozhodne na podzim Rada EU. Tedy ne, zda ji uzákonit, ale jak velkých firem by se měla týkat.

Mrtvá Kočka: "To není »kvotace«, ale »kvokace«.
Žena Moby Dicka: "Proč je 30% podíl žen ve vedení "kýžený"?
Mrtvá Kočka: "To neřeš. To je jako se žárovkami, rtuťovými teploměry a amalgánovými plombami.

Přítel Mrtvé Kočky Ambrož přemýšlí o založení firmy, která by příliš maskulitním společnostem dodávala managorky "na klíč". Mohla by se jmenovat "Gender30".
Žena Moby Dicka: "Ty chceš dodávat mrtvé duše?
Mrtvá Kočka: "Ne. Mrtvé ženy. V tom já nejedu.

Zítra projde od Domu odborů na Žižkově až na Václavák (samozřejmě přes magistrálu) několikatisícový průvod rozhořčených odborářů, svezených do Prahy mimořádnými vlaky a autobusy. Na demošku, pořádanou původně různými občanskými zaregistrovanými i nezaregistrovanými spolky jsou zváni všichni občané. Všichni, kterým vadí, že "průměrný zaměstnanec" přijde za jeden rok o jeden "průměrný plat". (Když se započítá i zápisné na vysoké školy.) Pak všichni ti, kterým vadí, že živnostníci neplatí daně. A pak rovněž všichni ti, kteří požadují demisi vlády.

Moby Dick raději ujíždí daleko od hlučícího internetu už o polednách. Doufá, že si odpočine.

Sobota 21. dubna 2012
Žena Moby Dicka: "A dav od tebe."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


P. Novák
9:48
23.4.2012

B. Novacek
6:30
21.4.2012

R. Langer
11:36
21.4.2012

počet příspěvků: 3, poslední 23.4.2012 09:48

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.