27.6.2019 | Svátek má Ladislav


MOBY DICK: Svoboda projevu politického jednání

20.7.2013

Nepokojní demonstranti, vtipný Babák, konfliktní situace a občanský pořádek.
************************************
Sobota 13. července

"Zeman je první přímo zvolený prezident v lidovém hlasování, a věří v to, že má automaticky větší pravomoci. Tvrdí, že ústavu přísně dodržuje, ale není vázán konvencemi. Tento čistě formální výklad Ústavy v minulosti již využil různí pánové, aby se dostali k veškeré moci: v lednu 1933 v Německu a v únoru 1948 v Československu". (Karel Schwarzenberg, exministr zahraničních věcí ČR a předseda TOP 09 v rozhovoru pro rakouský list Kleine Zeitung.)
Karel jako rozený diplomat nepravil, jací pánové, ale Hospodské noviny v titulku interpretují: Šéf TOP 09 přirovnal Zemana ke Gottwaldovi
Tak on ho nemohl přímo přirovnat k Hitlerovi, jehož NSDAP byla po volbách r. 1932 nejsilnější stranou a v Reichstagu měla 230 křesel z asi 550. Kdežto Zemanovci mají ve Sněmovně?
Mrtvá Kočka: "Polovičku ČSSD."
Vůdce této polovičky Michal Hašek, místo předseda ČSSD se místo předsedy ohradil: "Srovnání současného politického vývoje s nástupem nacismu a komunismu je hrubým znevážením demokratické volby občanů."
Mrtvá Kočka: "Srovnání pana Hitlera s panem Zemanem je hrubým znevážením demokratické volby občanů, neboť fýrer stál v čele nejsilnější demokraticky zvolené politické strany, které svou důvěru dalo 33 % německých občanů."
Žena Moby Dicka: "Srovnání pana Gottwalda s panem Zemanem je hrubým znevážením demokratické volby občanů, neboť Kléma stál v čele nejsilnější demokraticky zvolené politické strany, které svou důvěru dalo 43 % českých a 30 % slovenských občanů."

Třetí víkendové anticigánské divadýlko probíhalo za menšího zájmu českobudějovických občanů, takže demoška byla zrušena a šlo se rovnou na věc. Těžkooděnci však zabránili asi 300 lidem, aby se mohli pokojně projevit v obydlích rodičů nepřizpůsobivých dětí, které pro sebe lakomě zabraly jediné hřiště na sídlišti Máj. 60 nepokojných demonstrantů, kteří se projevili rvačkami s policajty, bylo zadrženo.

14 vedoucích politiků z vedoucí strany, odstavené nedávno od moci novým prezidentem, má zmražený majetek. Prokuratura oznámila, že začala vyšetřitovat Mursího a osm jeho společníků z Muslimského bratrstva pro "podezření ze špionáže s cílem poškodit národní zájmy, z podněcování k vraždám pokojných demonstrantů, z útoků na vojenská zařízení a z poškozování ekonomiky země".

Kate Windsor má porodní termín. Její potomek se stane třetím v klovacím pořadí na titul panovníka/panovnice Velké Británie a toho všeho okolo. Divadýlko kolem podujatia má šanci rozhýbat ekonomiku země.

Porota floridského soudu osvobodila vůdce místní dobrovolnické ozbrojené milice George Zimmermana. GZ vloni zastřelil černošského kluka, který se mu zdál podezřelý. GZ si nejdřív zavolal na 911, avšak neposlechl výzev policie, aby se do ničeho nepletl, a na ulici zastavil Trayvona Martina. Zatímco sedmnáctiletý Trayvor zřejmě bránil svou svobodu pohybu, Georg zase bránil svou svobodu držet zbraň a v ohrožení vyjádřil projev svého odhodlání a vystřelil z ní. Se smrtelnými následky pro druhou stranu.

"Spravedlnost dnes v případě Trayvona Martina a jeho rodiny selhala." (Roslyn Brock, předsedkyně Národního sdružení barevných, vyzývá federální ministerstvo spravedlnosti, aby případ přešetřilo.)
"Verdikt nás velmi rozesmutněl. Rodina má zlomené srdce."(Benjamin Crump, advokát rodiny Martin.)
"Žijeme ve skvělé zemi, která má skvělý právní systém. Není dokonalý, ale je nejlepší na světě a respektujeme verdikt poroty." (Hlavní žalobkyně.)
"Vyhněte se násilnostem, to by vedlo jen k dalším tragédiím." (Jesse Jackson, černošský aktivista.)
"Vím, že tento případ vyvolal silné vášně. A chápu, že vynesení verdiktu tyto vášně jen přiživí. Jsme ale země práva a promluvila porota." (Barack Obama, afro-americký prezident USA se obává následků.) Veřejnost by měla respektovat, že rodiče zabitého kluka chtějí, aby se lidé projevili tichým zamyšlením a nikoli násilím
Protestní pochody a demošky proběhly v San Francisku, Chicagu, Washingtonu, Atlantě, Filadelfii i jinde. Žádné násilí ani zamyšlení hlášeno nebylo.

Žena Moby Dicka: "Zvláštní je, že většinou rodina, která sama utrpěla ztrátu, vyzývá ke klidu a smíření."
Mrtvá Kočka: "Ale vždy se najde dost hovad, které to nevyslechnou."

Z Kolumbie do Itálie poletí Robert Pannunci, včera zatčený v nákupním centru v Bogotě. Pan Pannunci je kmotr kalábrijské mafie, uprchlý z římské nemocnice, kam byl uložen jako nemocný bezmocný vězeň. Od svého útěku se stal nejhledanějším obchodníkem s drogami, tedy v Evropě.
Žena Moby Dicka: "Kolumbijci ho vyhostili. Vlastních odborníků s podobnými schopnostmi mají přebytek."

Neděle 14. července 2013
Výročí pádu Bastily. Francouzské oslavy jsou poznamenány páteční tragickou železniční nehodou. Může za ni vloni zvolený prezident François Hollande, který v uplynulých 20 letech "zanedbával chátrající železniční infrastrukturu".
Žena Moby Dicka: "Úskalí prezidentského systému – u nás zase za dlouhodobé chátrání silniční sítě může nejspíš Zeman."
Mrtvá Kočka: "Helmu na hlavu, bagr k ruce, a hybaj na stavbu, Mlhošu!"

Otázky Václava Moravce navštívil žertéř a dokonalý vypravěč židovských anekdot:
"Žádný Žid nemůže být pro státní pokladnu horší než pan Kalousek." (Michal Babák, poslanec a místopředseda Věcí veřejných, tím Židem mínil Jana Fischera.)
"Nejslabší, máte Babáka!" (Dřívější výrok Miroslava Kalouska k výrokům pana poslance.)

Ben Bernanke (Fed, ředitel) utlumil obavy trhů: Tištění dolarů bude pokračovat, aby se za ně mohly kupovat vládní dluhopisy. A to tak dlouho, dokud bude US vláda tisknout dluhopisy.
Žena Moby Dicka: "Mě tedy neuklidnil."
Mrtvá Kočka: "A nemohlo by se v krámech platit rovnou těmi dluhopisy?"

V Káhiře klid, jen o něco menší než v Českých Budějovicích: Příznivci exprezidenta Mursího se shromáždili jen v několikatisícovém davu. Na náměstí Tahrír jsou pouze stovky jejich odpůrců. Nepoprali se.

Čínské rádio hlásí: Syrská vládní armáda nalezla v oblasti Jobar na předměstí Damašku chemičku syrské opozice. Bylo v ní mnoho toxických chemických materiálů na výrobu chemických zbraní.
Mrtvá Kočka: "Které byly převezeny do chemiček syrské pozice."

OSDH, syrská organizace pro lidská práva hlásí: Vládní letectvo provedlo mimořádně silné bombardování v severozápadní provincii Idlib. Bylo zabito nejméně 29 lidí. V noci pak severně od Damašku vybuchla automobilová bomba, která zabila nejméně 13 lidí.

Hissène Habré (vulgo Africký Pinochet, exprezident, Čad) byl obviněn trestním tribunálem v senegalském Dakaru ze spáchání zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a mučení. Za to může vyfásnout až doživotí. . Během jeho vlády (1982-1990) bylo zavražděno více jak 40 000 lidí. Další tisíce byly mučeny.
Žena Moby Dicka: "Ale to prý bylo výhradně z »z politických důvodů«, takže to byly politické vraždy."
Mrtvá Kočka: "Stále si někdo myslí, že politická korupce, politické vydírání a politické vraždy nejsou korupce, vydírání a vraždy!"

Minulý týden byl donucen odstoupit premiér, a to kvůli selhání zpravodajské služby, která jela ve vlastních nelegálních kšeftech. Proč premiér, když potvory byly ve zpravodajských službách? Však se také premiér ve své parlamentní obhajobě bil jako lev.
"Za selhání zpravodajské služby nese přímou a nepochybnou odpovědnost premiér, který ji měl kontrolovat." (Ze zprávy parlamentní komise.) Ať je to Petr Nečas nebo Jean-Claude Juncker, jemuž se vymkla z rukou místní tajná služba SREL. Padla křesťanskodemokratická vláda, předčasné volby budou v říjnu. V Lucembursku.
"Když se někdo pokládá za nesesaditelného, je pro něj těžké přiznat chybu." (Alex Bodry, předseda opozičních socialistů. V Lucembursku.)

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


J. Vyhnalík
2:28
20.7.2013

J. Kulišek
5:29
20.7.2013

J. Vyhnalík
13:06
20.7.2013

počet příspěvků: 3, poslední 20.7.2013 01:06

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.