22.5.2018 | Svátek má Emil


MOBY DICK: Stínové dějiny

10.5.2014

Osvobozené vítězství, fašistické franky, těžší zločiny, bezpečná D1 a nastolení klidu a pořádku
************************************
Sobota 3. května

Před 69 lety probíhalo Květnové povstání českého lidu . Začalo 1. května v Přerově a účastnilo se ho aktivně asi 130 000 občanů a 14 000 (částečně sovětských) partyzánů. Na tisícovce míst došlo k protiokupačním demonstracím, na 120 ke stávkám.

"Pustili jsme je na přímluvu jedné vlivné sousední země." (Vjačeslav Ponomarjov, lidový starosta Slavjanska, k propuštění špiónů NATO/ týmu OBSE.)
"Takže ono to na východní Ukrajině jde, domluvit se." (Žena Moby Dicka)
"Když chce Putin." (Mrtvá Kočka)

Před půlnocí přistál na Václava Havla letišti osvobozený podplukovník Josef Přerovský. Na palubě vojenského speciálu byli kromě našeho vojáka i jeho přítelkyně a ministr obrany Martin Stropnický.
"Vida, Martine, přecejen je někdy místo civilní linkou vhodnější cestovat i vojenským speciálem!" (Mrtvá Kočka)

"Ani sebelepší výcvik vás ale nepřipraví na podobnou válečnou zkušenost. A ta naše byla hodně drsná. A nemám tím na mysli jen zoufalé hygienické podmínky. Mnohem horší byl brutální psychický nátlak, kdy na nás mířili s nataženými závěry samopalů, hrozili jako špiónům zastřelením anebo tím, že z nás udělají v boji s ukrajinskou armádou živé štíty." (Josef Přerovský v rozhovoru pro Akuálně.cz)
"Při naší práci se ovšem nepředpokládá, že nás někdo zajme. Za dvacet let, co podobné inspekce podle vídeňských úmluv děláme, se nic podobného nestalo. Tohle bylo poprvé." (Josef)
"Všechno je jednou poprvé." (Kočka)

"Byla to předem připravená provokace a smrtelný útok na Ukrajinu, vedený z Ruska." (Arsenij Jaceňuk, předseda ukrajinské vlády ke včerejšímu masakru v Oděse. Při útoku na městskou policejní správu bylo zabito na padesát proruských demonstrantů/ teroristů/ nespokojených občanů ruského původu a držitelů ruských pasů.)
"Ano, de to." (Mrtvá Kočka)

Oděsa leží pár desítek kilometrů od nelidové republiky Podněstří (autonomní součást Moldavska, kterou Moldavsko není schopné kontrolovat), odkud se po rozpadu SSSR stále nedaří odejít 14. ruské armádě.
"Třiadvacet let se to »nedaří«?" (Žena Moby Dicka)
"Prej se to na tu chvíli nevyplatí." (Mrtvá Kočka)

Z Moldavska zato proudí do Oděsy a dál do Abcházie zbraně a munice. A přes Rumunsko stejný tovar do EU.
"EU zřejmě nepálí tento ruský vřed na svém těle." (Žena Moby Dicka)
"V Bruseli nejspíš čekají, až je Rusko zase osvobodí." (Moby Dick)
"A nás společně s těma magorama." (Mrtvá Kočka)

Hlas Ruska pokračuje v primitivní válečné propagandě.
"Primitivní, avšak účinné." (Mrtvá Kočka)
"Účinné v Rusku." (Žena Moby Dicka)
"O to jde, ne?" (Mrtvá Kočka)
"Je hrozivé, že tato ruská propaganda už zcela ignoruje mezinárodní společenství." (Moby Dick)
"Neignoruje. Stále se na západě najde dost troubů." (Žena Moby Dicka) (Žena Moby Dicka)
"Ne na východním Západě." (Mrtvá Kočka)

Ukrajinské vládní síly se snaží teď, i celý další týden, v rámci protiteroristické akce/ potlačení občanského odporu/ sudetoruského puče ovládnout situaci na východě i jihu země ("podněsterský koridor") se střídavými úspěchy a neúspěchy.

Neděle 4. května

Do Česka dorazili předčasní zmrzlíci. V Šindelové na Sokolovsku naměřili ranní mráz minus 8,4°.

Anděla Merkel opět pohovořila s kolegou carským prezidentem VVP o situaci na Krymu. Nejprve se shodli na "kulatých stolech":
"Ty mají usnadnit národní dialog před prezidentskými volbami." (25.5.) (Andělina mluvčí Christiane Witz.)
A pak se nedomluvili na mezinárodním zasahování/ uklidňování situace/ vměšování. Podle cara by měly být zahájeny přímé hovory mezi (jinde dle něj nelegální) ukrajinskou vládou a zástupci legálního občanského odporu (proruskými vzbouřenci a ruskými agenty).

"Merkelová a Putin hovořili také o situaci kolem dodávek ruského plynu a jeho tranzitu přes Ukrajinu, a to na základě výsledků nedávné schůzky zástupců EU, Ruska a Ukrajiny ve Varšavě. Ruský představil v pátek ve Varšavě pohrozil, že Moskva v červnu omezí dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud neobdrží finanční zálohy." (Agenturní zpráva Reuters)
"Ehm, »také«?" (Moby Dick)
"Šak kvůli tomu Merkel volala, ne?" (Mrtvá Kočka)

Pondělí 5. května, Výročí Pražského povstání (1945).
Sto tisíc Pražanů tehdy pomáhalo stavět 1600 barikád, které bránilo 35 tisíc povstalců.

Do Prahy přijel na třídenní přátelskou návštěvu prezident SRN Joachim Gauck. Při přebírání českého státního vyznamenání od státního prezidenta Zemana vyzdvihl Mlhoše jako "bojovníka za svobodu".

Fašistické švýcarské úřady zmrazily kvůli podezření z praní špinavých peněz 170 milionů švýcarských fašistických franků (asi 3,8 miliardy Kč) na účtech Putinova miláčka Viktora Janukovyče (exprezident, Ukrajina). Vladimir Vladimirovič má stále v šuplíku jeho zvací dopis.
"Zmrazili to Janukovyčovi – a jeho rodině." (Žena Moby Dicka)
"Putin za ně bude bojovat v Hercegovině." (Mrtvá Kočka)
Na Ukrajině prý dochází k polarizaci podle "etnické linie", stejně jako v devadesátých v Jugošce.

"Što éto takóje »etnická linie«?" (Žena Moby Dicka)
""Páté pásmo." (Mrtvá Kočka)

"U nás byla ta neonacistická skupina rozbita ve fázi přípravy násilných a těžších zločinů." (David Janda, vedoucí protiextremistického oddělení pražské policie, ke stíhání pěti neonacistů z místní buňky Wotan Jugend.)
Českou odnož Wotan Jugend založil Sergej Busygin, ruský občan.
"Ruský nácek." (Mrtvá Kočka)
"Nejspíš i na něj se vztahuje Putinova ochrana Rusů kdekoli na světě." (Žena Moby Dicka)
"Jakýchkoli Rusů." (Moby Dick)
"No tak – šak je to ruský prezident." (Mrtvá Kočka)

ČSSD utvořila – stínovou vládu!!!
"Příprava na převzetí vlády???" (Moby Dick)
"Ne, příprava na přechod do opozice." (Žena Moby Dicka)

Úterý 6. května

"Již několik měsíců jsme svědky asymetrické války mezi Ruskem a Ukrajinou a stále se jen divíme, čekáme a utěšujeme se, že jde o nějakou hru. Podle všeho jde o nový typ války v Evropě, byť je v ní zatím mnohem více lží a dezinformací než obětí." (David Svoboda, ukrajinista, pro Aktuálně.cz

Na půdě Univerzity Karlovy se projevil při příležitosti převzetí zlaté medajle UK prezident Joachim G. Mimo jiné zmínil, že "unikátní kulturní symbiózu v srdci Evropy" násilně přerušil nacismus:
"Smutného vrcholu dosáhla tato nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupací Československa nacistickým Německem… Poslední akt tohoto dramatu následoval po osvobození v roce 1945, kdy museli své domovy opustit i Němci, útěkem, vyhnáním, nuceným přesídlením, etnickým vyčištěním, odsunem - ať už se to nazývá jakkoli - vinní i nevinní zároveň."

"Nojo, hodnej prezident, ale stejně německej…"
(Mrtvá Kočka)

Však také přednosta landsmanšaftu Bernd Posselt poslal ČTK prohlášení, ve kterém přivítal, že německý prezident zdůraznil "kolektivní charakter zbavení práv sudetských Němců" a že ocenil rostoucí zájem Čechů zpracovat tuto kapitolu svých dějin.
"Što éto takóje »zpracovat dějiny«?" (Žena Moby Dicka)
"Vraťte nám teritorium! Včetně pátého pásma." (Mrtvá Kočka)
"Prosím???" (Moby Dick)

"Hlásíme se k právu na sebeurčení jako právu národů a etnických skupin určovat svobodně svůj politický, hospodářský, sociální a kulturní status. S osudem sudetských Němců a jejich teritoria smí být proto nakládáno jen s jejich výslovným souhlasem. Děkujeme." ( Stanovisko k sudetské otázce, zaujaté plénem sudetoněmecké rady a přijaté 7. května 1961 spolkovým shromážděním sudetoněmeckého krajanského sdružení, znění potvrzeno 1994, a pokud je menažerii známo, nezměněno dodnes, Joachime.)

No a proto píšeme o ukrajinských Rusech jako o "sudetských", milý čtenáři.

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


J. Krásenský
19:16
11.5.2014

L. Písařík
19:06
10.5.2014

počet příspěvků: 2, poslední 11.5.2014 07:16

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.