27.5.2019 | Svátek má Valdemar


MOBY DICK: Přistání Marťanů

12.5.2012

Dovolená v Bludné Noře, zmrazení cen PHM, kultura úspor, pohlavní právo a tvrdé ruce
**************************************************************

Neděle 6. května 2012
V Česku panují vedra. V Evropě panují volby. Evropský lid v nich zvítězil a čeká ho konec utrpení.

Pondělí 7. dubna 2012
Moby Dick se svou ženou odjel na krátkou dovolenou do Bludné Nory. Odjeli by včera, ale jimi vybraný hotel, jediný neobsazený, má recepci přes víkend zavřenou. Přes den jsme si prohlíželi přírodní krásy města a blízkého okolí. Historické krásy jsme obdivovali pouze zvenku, protože v pondělí mají zavřeno. Ale ten půvabný rybník pod hradbami, obklopený krásným parkem se vzrostlými stromy byl nádherný.

Místní restaurace vaří, nu, levně, ale zato ne moc chutně. Hlavní chutí hlavního jídla je slaná, zejména u polívek. "Kouří váš kuchař?" optal jsem se servírky největší hospody na náměstí. Prý ano. Takže má vypálený zobák, co naplat. Zato bludnonorské pivo je deset let po našem prvním ochutnání skvělé a silně hořké. Po večeři jsem vypil hned tři. Možnáže ti místní kuchaři mají své zobáky v pořádku až přílišném.

Večerní sprcha v hotelu byla osvěžující, pokud si hlavici sprchy podržel člověk v rukou. Naštěstí žena je o něco menší než já, takže se neřízla při pokusu pověsit hlavici na držátko, opatřené ostrým okrajem. Řízl jsem se jen já.

Oběma ovladačům vytekly baterie. Nelze požádat o nápravu, protože recepce funguje jen do šesti odpoledne. Alespoň jsme ušetřeni televizních zpráv.

Neotevíráme okno, protože zvenčí něco mírně, avšak vytrvale smrdí.

Úterý 8. května 2012 Den vítězství, státní svátek
V noci mě neustále budilo infrasonické brumlání neznámého motoru. Ráno v koupelně jsem pochopil: Některý z hostů při útěku z hotelu zapomněl vypnout větrání. Asi bychom také odjeli, ale jednak máme zaplacenu ještě jednu noc a jednak ve svátek v tomto hotelu nefunguje recepce.

Místní rybník už máme obhlédnutý. Dorazili jsme i k jeho hornímu okraji, který je zanesen šlemem. Na hladině se tu pohupují umělohmotné lahve. Patrně je sem sfoukl vítr ze skvěle posekaného trávníku parku. V tom parku sedí skupinky bodrých Bludnonořanů, kouří, srdečně se baví a házejí pod sebe prázdné lahve, zmačkané konzervy a mastné papíry.

Odjeli jsme si prohlédnout horácký skanzen v nedaleké Veselé Hlíně, kde jsme se naobědvali i navečeřeli. Skvěle. Večer to chtělo ještě něco malýho. Na bludnonorském náměstí jsme objevili jednu kavárničku, která měla otevřeno až do půlnoci. Zde jsme se od milé servírky dověděli i důvod onohu zápašku: Bioodpady z místního pivovaru totiž tečou do rybníka přes biočističku, která ve vedrech jaksi příliš nefunguje.

Středa 9. května 2012
Úprk z Bludné Nory. Uvidí nás tam až za dalších deset let. Zpět do světa zpráv!

Dmitrij Medveděv se na návrh prezidenta vší Rusi V.V. Putina stal premiérem. Ze 450 členů Státní dumy pro něj hlasovalo 299 poslanců, proti bylo144. Světoví analytici jsou zaskočeni. Doufali v rozhodnější podporu. Takhle si stabilitu Ruska nepředstavovali!

Žena Moby Dicka: "To jsou šachisti! Tak tu rošádu přece jen udělali."
Mrtvá Kočka: "Jenže v šachách se rošáda smí udělat jen jednou."

Druhý pokus o sestavení řecké vlády. Šanci dostal předseda Koalice radikální levice (SYRIZA) Alexis Tsiparas, jehož radikální koalice se nachází dost nalevo a trochu nahoru od místních komunistů. Tsiparas zvítězil s programem zestátnění řeckých bank, které vlastní asi 70 miliard € místního dluhu. Dalších skoro 200 mld. €, jež Řecko dluží Evropské centrální bance, Mezinárodnímu měnovému fondu a zemím eurozóny patří zahraničním věřitelům, kterým se přece nikdy neplatí. Alexis odmítá všech 77 dosud připravených strukturálních reforem i odchod z eurozóny.

Žena Moby Dicka: "První Paroubkův Marťan přistál."
Mrtvá Kočka: "A sestavuje vládu."

Řečtí nemarťanští podnikatelé přesouvají své firmy do sousedního Bulharska, které je mírně vpravo a dost nahoru. Pokud SYRIZA nesestaví vládu, mohly by Řecko čekat nové parlamentní volby už 17. června. V těch by SYRIZA získala ještě více hlasů, což je pro Alexise opravdu výzva, aby vládu – nesestavil. Předpokládá se, že dalších 23,5 mld. €, které má Řecko dostat jako pomoc od ECB, MMF a vlád eurozóny, ještě do konce června v takovém případě nedostane.

Nový francouzský prezident François Hollande sníží platy vlády i svůj o 30 %. Rovněž zmrazí ceny pohonných hmot, jen co příští týden usedne na trůn.

Žena Moby Dicka: "Hollande nepodpoří americké snahy o pacifikaci Íránu."

Upřesnění: Moratorium na ceny PHM má trvat jen tři měsíce. Pak se začnou distributoři na automobilistech hojit za utrpěné ztráty.

Mrtvá Kočka: "A začne Třetí válka v Zálivu se skrytou francouzskou podporou ."

Světové burzy v odezvu na výsledek řeckých a francouzských voleb prudce padají. Padají i akcie ČEZ. Firma přijde patrně o 2 mld. Kč kvůli svému podnikání v Albánii, kde "není zvykem platit faktury za energie" a kde je v oblibě poněkud riskantní národní sport zvaný "černé odběry". ČEZká dcera v Albánii vlastní jen distribuci. Státní producent elektřiny vloni kvůli suchu na vodních elektrárnách musel elektřinu dovézt, za což požaduje tržní cenu, tedy dvojnásobek. Zároveň státní regulátor odmítl zvýšit cenu pro odběratele. ČEZ tak za prodej elektřiny v Albánii vlastně platí odběratelům. (Nečtěte, Paroubku, Filipe a Sobotko Bohouši!)

Žena Moby Dicka: "Nejsou Albánci náhodou ještě na rudém Marsu?"
Mrtvá Kočka: "Ne ještě. Už."

V rámci obratu od nesmyslných škrtů k nastartování růstu poskytne pravicová španělská vláda bance Bankia, která vznikla v r. 2010 jako rybník "toxických aktiv", k již prošustrovaným 4,5 miliardám (které dostala Bankia od tehdy vládnoucích socialistů) dalších 8 mld. €.

Žena Moby Dicka: "Tak Španělsko je dál než Albánie, nejmíň u Aldebaranu. No, jo, Španělé halt na to mají peníze."
Mrtvá Kočka: "Nemají. Emitují dluhopisy."

Čtvrtek 10. května 2012
Premiér Petr Nečas se dohodl s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem: Systém elektronických zdravotnických knížek IZIP, který stál za deset let dvě miliardy korun, skončí s posledním červnovým dnem. Byli by projekt zařízli dříve, kdyby se nebáli arbitráží. To podle právníků nehrozí. Důvod zrušení?

a) Bylo to drahé.
b) Lékaři ho nechtěli používat, protože
1) jsou líní.
2) museli by si pořizovat počítače.
3) nemohli by dělat zbytečná vyšetření.

Mrtvá Kočka: "Platí všechny body".

Vláda přesto hodlá v "elektronizaci zdravotnictví" pokračovat. Ale s kým?

Mrtvá Kočka: "S Marťany."

Španělé se učí "kultuře úspor". Doplatky za léky se zvyšují o 10 % (pro důchodce z nuly na 10%), ministerstvo obrany škrtá rozpočet o 8 %, ostatní ministerstva o 17 %. Vojáci mají chodit domů večeřet, ministerští úředníci si budou brát z domova vlastní svačinky a státní pošta hodlá propustit 4 % zaměstnanců, tedy 2000 lidí. Pošťáci jsou biti kvůli úsporám energetických firem: Ty už neposílají složenky měsíčně, ale jednou za dva měsíce. A krom toho bude letos méně voleb.

Mrtvá Kočka: "To se dá lehce napravit."

Ve Španělsku, stejně jako v celé Evropě, začíná docházet hotovost. Těch bilion €, které vytiskly evropské rotačky navíc, se už téměř rozplynulo. Španělští obchodníci přišli na kuriózní nápad: Začali po deseti letech zase brát – pesety!

"Španělsko se ocitlo v oku evropského hurikánu." (Nikoli výrok Mrtvé Kočky, ale titulky španělských novin.)

François Hollande plní předvolební slib a požaduje znovuprojednání fiskálního paktu rozpočtové zodpovědnosti.

"Nemyslím, že by bylo nutné po každých evropských volbách otevírat věci, které už byly uzavřeny." (Anděla Merkel, německá kancléřka.)

Nicméně Hollande změnu fiskálního paktu potřebuje, aby mohl prosadit slibovaný ekonomický růst, který by se měl nastartovat masivními investicemi.

"Růst prostřednictvím strukturálních reforem je nutný. Růst na dluh by nás ale vrátil na počátek krize." (Anděla Merkel, německá kancléřka.)

400 000 britských státních zaměstnanců stávkovalo, tisíce policajtů, kteří nebyli ve službě, protestně pochodovalo Londýnem. Lid britského státu odmítá změny ve svém penzijním pojištění.

V Řecku by mohla vzniknout vláda dvou dosud vládních stran PASOK i Nová demokracie s podporou neradikální Demokratické levice. Vláda by byla omezena jen na dobu dvou let a musela by "méně šetřit". ECB, MMF a vlády eurozóny si nejsou jisty, kolik desítek miliard € to "méně" páčí.

V Damašku vybuchly dvě půltunové sebevražedné automobilové bomby. Je spočítáno 55 mrtvých a 372 raněných. Výbuchhy mají na svědomí
a) islámističtí teroristé z Al-Kejdy, spolčení s dezertéry (dle vlády)
b) vládní agenti, kteří hodlají kompromitovat osvobozeneckou armádu (dle ozbrojené opozice)
c) Marťané (dle Mrtvé Kočky).

Monitorovací mise OSN i nadále pečlivě sleduje příměří v Sýrii.

Ze zdravotnictví: Argentinský Senát schválil nový zákon o změně pohlaví. Je přelomový hned ve dvou směrech:

1. Ke změně pohlaví již není třeba žádných složitých psychiatrických a fyziologických vyšetření. Rovněž právní procedury budou maximálně zjednodušeny a urychleny.
2. Argentinci si nyní mohou změnit pohlaví bez operace – pouze "právně".

Žena Moby Dicka: "Alespoň to nezatíží zdravotnickou pokladnu. Ale jak mohli na takovou pitominu vůbec přijít?"
Mrtvá Kočka: "Marťani to také tak dělají."

A krom toho se teď v souvislosti s Argentinou bude mluvit více o "právu na pohlaví" a ne o znárodňování dříve privatizovaných firem.

Čchen Kche-kuej, synovec čínského slepého disidenta Čchen Kuang-Čchenga, je držen v policejní vazbě. Je obviněn z pokusu o vraždu policisty, na kterého při zatýkání vztáhl sekáček na maso. A proč ho zatýkali? No je přece synovec! Proto čínská policejní služebna pátrá i po jeho ženě a matce. Jsou podezřelé, že obstaraly sekáček na další představitele místní moci.
Bratr Čchen Kuang-Čchenga a jeho švagrová jsou v domácím vězení. Zbytek jeho rodiny má povolen pouze omezený pohyb v domovské vesnici v provincii Šan-tung. Všem byly zabaveny mobilní telefony.
ČKČ je zatím stále v nemocnici i se svou ženou a dětmi. Léčí si nohu, kterou si zlomil při utíkání z oficiálně neexistujícího domácího vězení. Je už trochu nervózní, protože dosud neobdržel povolení k výjezdu za studiem do USA.
"Pokud chce studovat v cizině, může o to v souladu se zákony požádat běžnou cestou, stejně jako každý další občan Číny." Řekl minulý týden Liou Wej-min, mluvčí ministerstva zahraničí. No a mohl si ČKČ požádat? Mohl! Slovo čínského soudruha dodrženo. Ostatně tento slepec je dosud nemocný a odcestovat bude moci stejně až po tom, co se uzdraví.

Mrtvá Kočka: "Až prohlédne."

Pátek 11. května 2012
Tři citáty, zlomyslně vytržené z dnešních Hospodských novin:

"Teď už není čas na politické nesmysly. Voliči potřebují pevnou politickou ruku a hlasovali by pro ni, kdyby na ni náhodou narazili." (Z blogu Steena Jakobsena, hlavního ekonoma Saxo Bank.)
"Putinovo Čečensko: korupce a tvrdá ruka" (Titulek článku Petra Kratochvíla, zástupce ředitele Ústavu mezinárodních vztahů.)
"Bojím se, že Evropa začne volat po silném vůdci." (Titulek rozhovoru Martina Ehla a Adama Černého s Gideonem Rachmanem, hlavním komentátorem Financial Times.)

Tvor známý pod jménem "Romana Zienertová" prožije zbytek svého dosud sedmatřicetiletého života ve vězení. Doživotí dostala za čtyřnásobnou vraždu, kterou s rozmyslem a zvlášť surovým a trýznivým způsobem spáchala na svých dvou dcerách a dvou synech. Nejstaršímu chlapci bylo osm let, toho udusila. Navíc utrpěl masivní otok mozku a poranění jazylky. Čtyřletou dceru ubodala nožem. Dívka vykrvácela z ran na krku, břiše a zápěstích, ačkoliv se snažila uhýbat. Podobně dopadl i dvouletý syn. Dvouměsíční holčičce prořízla matka hrdlo. Při přelíčení obžalovaná prokázala velký soucit a dojetí pouze v souvislosti se svou osobou. Podle psychiatrů mohlo jít o "rozšířenou sebevraždu", kterou však přes snahu nedotáhla do konce. Vraždedkyně se dříve zlobila: "Obvinění je pro mě neskutečné, nepředstavitelné, že bych mohla někomu ublížit, navíc děckám. Je to nepochopitelné."
Navíc ještě musí svému druhovi zaplatit náhradu škody ve výši 251 tisíc Kč. Zabité mimino bylo totiž jeho.

Mlč, Mrtvá Kočko!

Vzácné zeminy jsou velice drahé. Bez nich by nefungovaly mobilní telefony, auta s hybridním pohonem anebo lasery. Jejich cena jde nahoru, zejména u dysprosia (Dy). To se užívá při výrobě ekologických větrníků. 95 % vzácných zemin se těží v Číně v povrchových dolech, začasté i v ilegálních povrchových dolech. Rudy, ze kterých se "zeminy" separují pomocí toxických kyselin, obsahují radioaktivní prvky. Čínští kuliové zde pracují za podmínek, za něž by se styděla i otrokářská společnost.

Konglomerace Karolíny Peake LIDEM už získala tisíc podpisů. Teď ještě napsat stanovy a stanovit program a může požádat o registraci u ministerstva vnitra.
Název nové strany vychází ze sousloví "liberální demokraté" a navrhl ho jeden z příznivců na fejsu.

Sobota 12. května 2012
Žena Moby Dicka: "LIberální DEMokrati! A já myslela LIDští EMzáci."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


počet příspěvků: 1, poslední 12.5.2012 10:13

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.