19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MOBY DICK: Nejvážnější problém světové ekonomiky

2.2.2013

Zlatá Mlhošova zemitost, čacké čadské jednotky, ruský komfort dobrého hospodáře, pohanská demokracie a rutinní testy
**************************************************************

Neděle 27. ledna 2013, Den památky obětí holocaustu
Česko zasáhla obleva a postvolební smutek.

A českým prezidentem se stává (chvilka napětí) – Miloš Zeman. Wow! Mizí do své tvrze na Vysočině. A je mu okamžitě přidělena policejní ochranka, která se učí spolupracovat s tou soukromou.

Miloš chce bydlet na Hradě, aby to neměl daleko do práce – vítat všelijaké delegace a tak. Hradní dendrologové již začínají připravovat stromy v zahradách pražského Hradu na drtivě láskyplná Milošova objetí. Z mnoha vyjádření prezidenta election je snad nejzajímavější to, že by měly být nové volby, protože tato vláda "nemá mandát".

"Nemáme Karla Schwarzenberga prezidentem, můžeme mít Karla Schwarzenberga premiérem." (Miroslav Kalousek, premiér českých financí a šedá eminence TOP '09.)

Welt am Sonntag zveřejnil povídání bezpečnostního experta Rezu Chalílího, který citoval Chamídrezu Zakerího, vysloužilého člena íránské tajné služby, jemuž prozradila Muška na zdi toto:
Velice masivní exploze silně poškodila tajné íránské jaderné zařízení, jež bylo zakopáno hluboko ve skále u městečka Fordo, 40 km na jih od svatého města íránských šíitů Kom. Výbuch zničil oba výtahy hluboké 90 metrů i nouzový východ, takže 190 přítomných atomčíků bylo odříznuto od světa. Tlaková vlna poškodila domy v okruhu 5 km (samotné Fordo je velké asi kilometr na půl km). Armáda a policie uzavřely bezpečnostní zónu o průměru 24 km. Očekává se, že krom odstředivek mohly být zasaženy i místní zásoby obohaceného uranu. Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron na to začal po sedmi letech v komatu vykazovat známky mozkové činnosti.

Pravděpodobně pyrotechnika, jež byla součástí hudebního vystoupení, zapálila ve 2:30 noční podnik Kiss v jihobrazilské Santa Marii, kde se v té době radovalo 500 až 2000 mládežníků z místní univerzity. 232 lidí se udusilo či bylo ušlapáno v následné panice, 48 lidí bylo rozvezeno do nemocnic.
Žena Moby Dicka: "S ohňostroji se nemá ve sklepě zahrávat!"

Kypr permanentně krachuje. Zemičku, jejíž podíl v měnové unii činí asi 2 promile, chce zachraňovat Mario Draghi (prezident, ECB), protože pád zaruseného ostrova by prý ohrozil celou eurozónu. Wolfgang Schäuble (ministr financí, Německo) by tuto pračku peněz ruských mafií nechal raději zbankrotovat, než by do ní cpal euroněmecké finance.

Svět by mohly potkat měnové války, vzrůstající nerovnosti v příjmech a vynulování střední třídy, vyčerpání peněz pro zdravotnictví a postupné umírání přírody. Shodly se na tom nejchytřejší světové hlavy v Davosu.
Anděla Merkel (kancléřka, SRN) se obává toho, zda se biliony eur a dolarů, co se vloni darovalo bankám v USA i Evropě, vrátí zpět. ECB by se měla chovat opatrněji, aby nedošlo k oslabení eura a inflaci.
Japonsko tiskne peníze, aby zabrzdilo deflaci.
Pierre Moscovici (ministr financí, Francie) chce teď krátkodobě tisknout peníze a utrácet, aby se mohlo dlouhodobě šetřit.
Christine Lagarde (Mezinárodní měnový fond, generální ředitelka) vyzývá vlády, aby začaly utrácet, aby nedošlo k dalšímu ekonomickému propadu.
Ekonomické reformy se omezují pouze na tupé škrtání pracovních míst a rozpočtů.
Joseph Stiglitz (ekonom, nositel Nobelovy ceny) vidí "největší nebezpečí" v tom, že nezůstanou vůbec žádné peníze na vyřešení nejvážnějšího problému světové ekonomiky, jímž je – "globální oteplování".
Žena Moby Dicka: "Ufff, to se mi ulevilo!"

USA se stává z dovozce plynu jeho vývozcem. Díky vzrůstající těžbě plynu z břidlic. Tento plyn je třiapůlkrát levnější, než co teče do Evropy z Ruska. Možná se kvůli tomu Američani stáhnou ze Středněblízkého východu, což je objeví pozitivně v úsporách na armádu. Díky břidličnému plynu USA fakticky snížily emise kysličníku uhličitého.
Mrtvá Kočka: "Víc, než co kdy byla Evropa ochotna – slíbit."

Včera dobyly francouzské jednotky za přihlížení malijské armády v rámci operace Serval klíčové severomalijské město Gao. Po obsazení města v něm zabezpečují pořádek nigerijské a čadské jednotky.
Mrtvá Kočka: "Čacké jednotky! Koukají, jak se Frantíci snaží."

V zákulisí vzpomínkového ceremoniálu na oběti holocaustu který probíhal v Miláně (7.000 italských Židů bylo za války deportováno, z toho 6.000 bylo zabito), si bývalý italský premiér Silvio Berlusconi zase jednou pustil hubu na špacír, když se rozhovořil o svém fašistickém předchůdci Benitu Mussolinim:
"Je dnes těžké vcítit se do jeho kůže, když se rozhodoval k podpoře Hitlera. (Italská) vláda jistě ze strachu, že se německá síla promění ve všeobecné vítězství, dala přednost spojit se s hitlerovským Německem, než stát proti němu… V rámci této aliance došlo k zavedení boje proti Židům a jejich vyhlazování. Tak, rasové zákony jsou nejhorší Mussoliniho chyba, který v mnoha dalších ohledech konal dobře.''
Nu, tak Benito v mládí napsal pěkné pojednání "Jan Hus, hlasatel pravdy" a jako diktátor nechal popravit pouze devět opozičníků a zdvojnásobil produkci obilovin, ale takové vyjádření ausgerechnet dneska je trochu chucpe.
Mrtvá Kočka: "Zlatá Zemanova zemitost!"

Ze sportu: Včera udělil soud v egyptském Port Saidu 21 trestů smrti fanouškům místního fotbalového klubu Al Masrí, kteří vloni v únoru zaútočili na hostující káhirský celek Al Ahlí. Nepokoje se pak tehdy přenesly do ulic města. Bitky měly za následek 74 mrtvých a stovky zraněných. Pro větší výchovný efekt se proces vysílal v televizi. Výsledkem bylo napadení věznice Port Saidu ze strany příbuzných odsouzených. Nad městem se rozléhal slzný plyn a střelba, zemřelo 30 lidí. Byla povolána armáda. Prezident Mohamed Mursí vyhlásil 30denní výjimečný stav a zákaz nočního vycházení ve městech Port Said, Suez a Ismailia, a zároveň vyzval k "dialogu". Dnes byli v rámci tohoto dialogu zabiti už jen tři lidé, zato je asi čtyři sta raněných.

Soud vynesl rozsudky chytře právě k dvoletému výročí svržení autokratického prezidenta Hnusého Mubaraka, pročež jsou demonstrace i v jiných městech než jen Port Saidu.
"Prezident nenaslouchá národu, chtěli jsme jen chléb, svobodu a sociální jistoty." (Proroci demokracie na náměstích.)
Vůdce opozice, poražený prezidentský kandidát Mohamed Baradej, vyzval lid, aby "nepřestával bojovat za svá práva".
Žena Moby Dicka: "Sociální jistoty vezmou za své, až začne Egypt plnit podmínky MMF, aby obdržel nezbytné půjčky."
Mrtvá Kočka: "Sociální jistoty vezmou za své, když Egypt nezačne plnit podmínky MMF a nedostane nezbytné půjčky."
Tak jaký je rozdíl?
Žena Moby Dicka: "Ve druhém případě vezme za své i Egypt."

"Je jasné, že Asad ztrácí den po dni kontrolu a vojenská zařízení a sklady zbraní se dostávají do rukou opozice. Izrael neintervenuje v syrské občanské válce, ale sledujeme vývoj, tak aby se zásoby zbraní neobrátily proti nám. To děláme na Golanech, kde zůstává klid. Systematicky a trvale věci zkoumáme společně s Tureckem, Jordánskem, USA, Francií a Británií." (Moše Jaalon, vicepremiér a ministr strategických záležitostí po zasedání vlády.)
Na severu Izraele byly rozmístěny dvě baterie protiraketového obranného systému Železná kupole. Podle armády jde jen o "rutinní testy".
Mrtvá Kočka: "Ano, v Galileji je to taky rutinní záležitost, když z Libanonu dopadají rakety."

Pondělí 28. ledna 2013
"Škoda, Češi se mohli v sobotu při volbě nového prezidenta rozhodnout pro skutečný nový začátek v politice. Povolání sociálního demokrata Miloše Zemana do nejvyššího úřadu se to nestane."(Handelsblatt, německý deník.) Redaktorům uniklo, že se nevolil maďarský prezident, takže "Miloš" není "Mikloš", jak napsali.
Žena Moby Dicka: "Maximálně »Mlhoš«, prosím."

"Začíná to dost zle." (Die Presse, rakouský list.) Miloše Zemana prý vynesla na prezidentský stolec "bezprecedentní protiněmecká špinavá kampaň", se kterou zaútočil vůči svému konkurentovi Schwarzenbergovi. Mnoha Čechům je sice "zřejmé, že poválečné vysídlení Němců bylo bezprávím, celospolečenská shoda na tom ale zatím není."

"Levicový populista Miloš Zeman vyvolal ve své volební kampani hrůzný soubor přízraků minulosti. Ještě hrůznější bylo ale sledovat, jak snadno a úspěšně se nechá také v Česku s těmito přízraky zacházet." (Kurier, rakouský list.) "Je děsivé, jak snadno se ještě dnes vyvolávají emoce krvavými dějinami 20. století".

"Znovu byl vyvolán přízrak sudetských Němců, aby se v Česku sbíraly politické body. Pravděpodobně si Němci budou muset zvyknout, že takové polemiky budou v příštích letech přibývat. Ať už z dobře známých historických důvodů, jako v České republice, ať už kvůli krizi eura, jako v Itáli. Silvio Berlusconi vytváří protiněmecké konspirační teorie a viní Berlín z krize v Itálii. Je proto důležité, aby spolková vláda za kulisami jasně ukázala: rozdmýchávání zatuchlých antiněmeckých resentimentů něco stojí. Zeman by každopádně nyní neměl dostat pozvánku do Berlína. A po volbách, pokud by po nich Berlusconi stále hrál nějakou roli, by bylo vhodné ukázat mu přezíravost. Ne kvůli pomstě, ale z důvodu odstrašení: Kdo si myslí, že se volební boj musí dělat s protiněmeckými hesly, měl by vědět, že Berlín nebude předstírat, že se nic nestalo. Neměli bychom akceptovat, že se nenávist vůči Němcům stane novou normalitou v evropské politice." (Clemens Wergin, redaktor německého listu Die Welt v článku Česká chyba.)

O německy píšících novinářích nejspíš platí to, co Mlhoš říká o jejich českých kolezích. Soudruzi si nevšimli, že to nebyla kampaň proti Německu nebo Rakousku, ale kampaň proti údajným nacistickým reliktům v okolí Karla Schwarzenberga (což byla lež) a kampaň proti knížecím výrokům o prezidentovi Benešovi a jeho pohnání před Haagský tribunál proti válečným zločinům (což byla pravda). Další kampaň proti Karlovi byla lživá, když tvrdila, že by sudeťákům vracel domky v českém pohraničí, ale pravda je, že by je sudeťáci chtěli (viz jejich 20 bodů).

Problém deutschösterreichisches novinářů je ten, že tímto sami spojují své němectví s nacismem a henleinovským revanšismem.

Zvláštní je, že by chtělo Německo diktovat, kdo má být v Itálii nebo v Česku premiérem či prezidentem, a pak se diví "protiněmeckým náladám". Tyto nálady, vyvolávané německými šovinisticky píšícími médii, se snaží mírnit sama německá vláda.

"Spolková vláda samozřejmě novému českému prezidentovi Miloši Zemanovi gratuluje a věří, že i s novým prezidentem a jeho týmem bude velmi dobrá spolupráce."(Andreas Peschke, mluvčí německé vlády.) V posledních letech a desetiletích probíhalo "prohlubování česko-německých vztahů". "Jsme si naprosto jisti, že tento pozitivní duch bude pokračovat."
Andreas se odmítl "vměšovat do vnitročeské diskuse".
Připustil však, že "otázka dekretů" je jedna z těch, na které má Berlín s Prahou "odlišný názor".
Mrtvá Kočka: "Ale???"
Žena Moby Dicka: "To nevíš? Spolkový ústavní soud přece už před časem odmítl platnost Postupimských dohod!"

Ruský tisk si naopak zvolení Mlhoše prezidentem pochvaluje. "Zeman je mnohem vhodnější postavou pro to, aby se rusko-české vztahy rozvíjely pozitivním směrem. Alespoň se současnou ruskou vládou, protože Schwarzenberg mnohokrát kriticky hodnotil ruský politický režim. Kdyby se stal hlavou státu on, pak by se o komfortu v rusko-českých vztazích mluvit nedalo".(Sergej Utkin, analytik ruského Ústavu světové ekonomiky a mezinárodních vztahů, v článku Hlasu Ruska nazvaném Češi zvolili za prezidenta na slovo vzatého odborníka, dobrého hospodáře).

"Jestli nějaký politik ze střední Evropy prohlašuje, že chce lepší vztahy s Ruskem nebo s Východem, tak to z německého hlediska není nic špatného." (Kai-Olaf Lang, poradce Anděly Merkel.)

Egyptští policisté demonstrovali proti tomu, že jim ministr vnitra zakázal použít střelných zbraní. (Mezi mrtvými jsou nejméně i dva policajti.) Do demonstrantů prý stříleli neznámí ozbrojenci z nákladních aut. Vláda problém vyřešila: schválila zákon, který umožňuje armádě zatýkat a účastnit se policejních akcí.
Mrtvá Kočka: "A střílet."
Zároveň prezident Mohamed Mursí vyzval (zatím) neozbrojenou opozici k jednání ohledně současné vlny násilí. Opozice obvinila prezidenta Mursího z autokracie a z omezování svobody a začala se rozhlížet po zbraních, které proudí z Lybie přes egyptské území do Pásma Gazy a Sýrie.

Vlna nekontrolovaného násilí si vyžádala v Egyptě krom už 50 mrtvých i 600 raněných.
Mrtvá Kočka: "Mursí se snaží vyvolat vlnu kontrolovaného násilí."

Francouzi obsadili Timbuktu. Militantní opozičníci z města odtáhli po deseti měsících. Předtím ještě spálili knihovnu Islámského institutu Ahmad Bábá s 20.000 výtisky včetně vzácných písemných památek ze 14.-16. století a jednoho člověka, který příliš brzy volal "Vive la France"!
Žena Moby Dicka: "Timbuktu bývalo centrem islámské učenosti, knihovna schraňovala písemnosti i z doby před vznikem islámu."
Mrtvá Kočka: "No právě."

UNESCO vyzvalo francouzské vojáky, aby "chránili kulturní dědictví země".
Mrtvá Kočka: "Po sezóně."

François Hollande (prezident, Francie) prohlásil, že Francie (2.500 vojáků Cizinecké legie) v Mali nezůstane. Po osvobození největších měst v zemi (zbývá už jen pouštní město Kidal, s letištěm, hotelem, policejní stanicí a se stovkami hliněných domků) bude "obnova svrchovanosti v severní části Mali záležitostí afrických sil".
Mrtvá Kočka: "Čackých afrických sil."

Znepokojení panuje nad tím, že teroristé tak ochotně opouštějí města, jakmile se objeví náznak útoku. Zatím tak nebyly oslabeny jejich síly. Zdá se, že jejich taktika je rozplynout se v poušti, a semknout se v boji za Mohameda, až se Francouzi vrátí do svých domácích kasáren. Z Timbuktu je k alžírským hranicím asi 300 km, z Kidalu asi polovina, kolem jsou stovky km čtvercových pouště, kterou se bez ohledu na hranice pohybují i Tuáregové. Samotný slib Alžírska, že "uzavře" své hranice, je poněkud diskutabilní, protože ta hranice je dlouhá přes tisíc km.

Beatrix Armgrad Wilhemina (královna, 75, Nizozemí) ve svém projevu k národu oznámila svou abdikaci, k níž dojde v dubnu. Králem se má stát její syn Willem-Alexander (princ, 45). Po třech královnách to bude pro zemi od roku 1890 první král.
Žena Moby Dicka: "Chceš říct, že tři královny vládly 113 let?"
Mrtvá Kočka: "Královny mají velkou výdrž."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby Dick