17.10.2018 | Svátek má Hedvika


MOBY DICK: Jaká kvalita!

28.4.2012

Žádný Slovák v městě, rumová pomoc, presumptivní exboss Bossi, zákonné machinace a skauti ve Sněmovně
******************************************************
Neděle 22. dubna 2012
Vládnoucí koalice a její parlamentní spojenec se včera nedohodli na úsporném balíčku. Premiér soudí, že řešením situace budou předčasné volby.

"Doufal jsem, že najdeme společné řešení, ale tento balíček je nepřijatelný pro naši stranu a zemi. Nemůžeme vyhovět požadavkům Bruselu. Brali bychom peníze z peněženek důchodců."
(Geert Wilders, předseda Strany svobody.)
Nizozemský premiér Mark Rutte již o vývoji informoval královnu Beatrix.

Včera prošel od Domu odborů na Žižkově až na Václavák (samozřejmě přes magistrálu) několikatisícový průvod rozhořčených odborářů, svezených do Prahy mimořádnými vlaky a autobusy. Přišli i nějací Pražáci. Průvod se bral západním pruhem magistrály, vybraní bojůvkáři však zatarasili balíky slámy i Legerku. Policie, místo aby oba druhy balíků odklidila, odklonila dopravu do ulice Rumunská. Na demošku, pořádanou krom socialistických odborů i různými občanskými zaregistrovanými i nezaregistrovanými spolky, přišlo podle nejuřvanějšího šéfodboráře Jaroslava Zavadila 120 000 lidí, dle policie 80-90 tisíc, dle Mobyho asi 50 000. Nicméně i tak je to asi největší shromáždění nespokojenců po listopadu 1989.

Poznámka, pronášená různými nezachycenými pravicovými politiky, že sto tisíc občanů je jenom procento obyvatel, je až bolševicky demagogická. Ani bolševici nebyli tak hloupí, aby podobně velké demošky zlehčovali tak trapnou argumentací. Co takhle přijít s ideodiverzními rozhlasovými stanicemi z Východu?

Sešla se Ká trojka. Premiér Petr Nečas po schůzce prohlásil, že koaliční smlouva skončí v pátek. Veverky do té doby ještě podpoří batoh úsporných opatření, na němž se koala před týdnem – po odvrácení předcházející vládní krize – dohodla.

"Jaké je to hezké, žádný cikán v městě." (Jedno z hesel, nesených na dvoutisícové demonstraci v Břeclavi.)
"Je potřeba ukázat, že nepřizpůsobiví gauneři nemohou dělat, co chtějí pod ochranou mocných. Proto jsme tady. Je potřeba vrátit lidem pocit bezpečí, a to i za pomoci armády." (Tomáš Vandas, předseda DSSS.)
"Bezpečnostní situace nejen v Břeclavi, ale v celé republice má kořeny v úsporách. Šetří se na všech třech složkách integrovaného záchranného systému, které se starají o zdraví a život občanů." (Oldřich Ryšavý, starosta Břeclavi (ČSSD).) Podle starosty bylo při shromáždění cítit z lidu pocit ohrožení a strachu.
Iniciativa "Nenávist není řešení" si zablokovala prostory, přes něž se účastníci pochodu nedostali do oblasti, kterou obývají Romové.
"Navzdory rozhořčení, které ve městě panuje, nepodlehli obyvatelé Břeclavi propagandě extremistů, nenechali se s nimi spojovat a pochod byl bez násilí." (Michal Hašek, jihomoravský hejtman (ČSSD).) Za napadení patnáctiletého chlapce je vina vláda: "Za poslední dva roky přišla Břeclav o 20 policistů. V celém Jihomoravském kraji kvůli škrtům ubylo 500 policistů. Klesání tohoto počtu se vždy projeví nárůstem trestných činů. Vláda tak škrty ohrožuje bezpečnost občanů, kteří ztrácejí důvěru ve spravedlnost a demokratický stát."
Místní Romové tvrdí, že chlapce napadli Romové ze Slovenska. Ach, ti nacionalisti!

Žena Moby Dicka: "Pochod byl bez násilí. Když je nechali policajti nést ty transparenty, co tam byly."
Mrtvá Kočka: "Zajímavá by byla reakce na heslo »Jaké je to hezké, žádný Slovák v městě«."

Poslanci za Národní ligu pro demokracii, kterou vede Su Ťij, nesloží přísahu v barmském parlamentu. Nechtějí totiž "hájit" juntášskou ústavu, hodlají ji pouze "respektovat".

První kolo francouzských prezidentských voleb skončilo předpokládaným vítězstvím socialistického kandidáta. O něco vyhrál Francois Hollande, Nicolas Sarkozy je druhý – jako první prezident ve funkci. Velký úspěch zaznamenala Marine Le Pen s 18 % hlasů. Ve druhém kole se čeká drtivé vítězství Hollandeho.

Rada bezpečnosti OSN schválila vyslat do Sýrie na tři měsíce "až 300" pozorovatelů – k těm třem až devíti, kteří tam už jsou. Dokument, který "odsouhlasily" i Rusko a Čína, konstatuje, že zastavení bojů mezi Asadem II. a ozbrojenými přeběhlíky je "zjevně nedostačující". (Bombardování obytných čtvrtí, zabíjení a odvlékání civilistů pokračuje.)

Ruským parlamentem prošel v prvním čtení zákon o Severní mořské cestě, který znárodňuji (rusizuje) mezinárodní vody Arktidy. Tání severních ledovců tak může přinést zamrzání vztahů mezi Ruskem a Čínou, potažmo i Indií. Do Evropy je to tudy z Asie dvakrát kratší cesta než přes Suez.

Válečné flotily Ruska a Číny zahájily společné manévry ve Žlutém moři poblíž oblasti, na které si kvůli zásobám ropy a plynu na dně dělá nároky deset zemí. (Rusko zatím ne.)

Pondělí 23. dubna 2012
Premiér Nečas už netrvá, aby Karolína Peake sestavila poslanecký klub povstaleckých Veverek. Stačí mu "institucionalizace platformy" a avizovaných "deset podpisů". Hlavně, aby Sněmovnou nepobíhaly "volné elektrony".
"Samozřejmě, že by spolupráce s poslaneckým klubem byla lepší, protože klub má vnitřní pravidla, lépe se s ním domlouvá, je to uchopitelnější, pro tu spolupráci lepší, ale nevidím to jako tu kruciální podmínku. Jestliže tam bude dost hlasů pro to, aby mohla vláda fungovat, tak i bez toho klubu se to zvládnout dá." (Miroslava Němcová, první místopředsedkyně ODS.)
"Podstatné je, jaká kvalita, jací poslanci se za tou většinou nacházejí." (Pavel Drobil, místopředseda ODS)

Veverky řekly, že ten, kdo zradil vládní program, je Nečas. Jednání o ukončení koaliční smlouvy proběhne už v úterý. Žádný batoh nebude podpořen, protože jeho schválení je vázáno na další budoucí zákony, které ještě nejsou na středečním jednání Sněmovny.

ODS i TOP 09 považují koaliční smlouvu již za "vypovězenou".

Policisté zavazbili poštovní úřednici, která bez povšimnutí zpronevěřila známky za 31 milionů Kč, načež je "neoprávněně prodávala". Nás zajímají i ti trafikanti, kteří ony známky "neoprávněně zakoupili" za pouhé tři miliony…

Železniční odboráři hrozí stávkou. Na železnici by měli přijít konkurenční dopravci, kteří od Českých drah převezmou jen ty zaměstnance, kteří projdou výběrovým řízením.

"Musíme provést úplnou očistu strany, našimi skutečnými diamanty jsou prostí členové, kteří straně věnují bezplatně svůj čas a energii." (Roberto Maroni, činovník italské exvládní Ligy severu k aféře, kdy pokladník partaje Francezsko Belsito nakoupil za stranických 400 000 € diamanty, které ale čestně vrátil.)
Aféra propukla po tom, co se do tisku dostaly záznamy z mobilního telefonu Belsita, který si pro sichr nahrával předávání peněz pro Renza Bossiho, dvacetiletého synáčka předsedy strany Umberta Bossiho.
"Renzo mě používal jako bankomat." (Belsito.) Stranické peníze šly jednak na zakoupení luxusního SUV BMW X5, jednak na pokuty za nepovolenou rychlost…
Paninka Umberta B. zase za 10 let koupila 11 bytů. Ale presumtivní exboss Bossi je v tom prý – po mrtvici, kterou prodělal r. 2004 – nevinně:
"Obklopily ho osoby, které mu zakrývaly některé nepříjemné slutečnosti." (Maronni nechce před komunálními volbami v severních regionech Itálie přijít o další voliče.)

Jihoafrický soud, před kterým se mělo projednávat obvinění Radovana Krejčíře a jeho dvou goril z ozbrojené loupeže, odročil přelíčení na 11. května, aby měla obhajoba dostatek času k prostudování procesních spisů. A taky proto, že se pod obžalovanými prolomila lavice…

Úterý 24. dubna 2012
Německý energetický expert Friedbert Pflüger v rozhovoru pro Hospodské noviny míní, že by středo- a východoevropské země měly v Bruseli "více prosazovat své energetické zájmy": Těžbu uhlí a rozvoj biopaliv. "Apriori" bychom neměli zamítat těžbu plynu z břidlic. Spoléhat se na nukleární energii je špatná cesta. Bezuhlíkové ekonomiky dosáhneme rozvojem technologií ukládání oxidu uhličitého.

Pflüger tak představil "studii [o energetickém sektoru v nových zemích EU", kterou vypracovala společnost Ernst&Young podle zadání "neziskové organizace Central Europe Energy Partners" (CEEP) a kterou uvedl na konferenci "Energetický sektor ve střední Evropě – výzvy, příležitosti a úskalí" exmístopředseda Evropské komise (EK) Günter Verheugen. "Neziskovka" CEEP je sdružení] středovýchodoevropských uhlobaronů.

Mrtvá Kočka: "Velká slova v hranatých uvozovkách možno přeskočit."

Uhelné safari do dolů ČSA a Vršany na Mostecku je až do konce června vyprodané. Technologie těžby hnědého uhlí je předváděna zájemcům za plného provozu.

Žena Moby Dicka: "Aby to bylo dokonalé, tak by měli účastníci exkurzí ještě fasovat krumpáče a kopat a kopat a kopat!"

"Kongresové centrum Praha" (Pakul) vloni podle výroční zprávy "hospodařilo" se ztrátou 97 milionů korun. Na dubnovou splátku dluhů ve výši 3,15 mil. € mu půjčí ministerstvo financí. MF zaplatí splátku i v příštím roce. Vloni Pakulu půjčila na splátky Praha 77 mil. Kč, předloni 100 mil. Kč. Dluh i s úroky se pohybuje kolem 2 mld. Kč, Praha je nějak musí splatit do roku 2014. Třeba prodejem pozemků a baráků. Je však třeba dát pozor, aby nedošlo k privatizaci nemovitostí a znárodnění dluhu.

"Jsem skaut, tak nesmím lhát. Navrhneme to. V tuto chvíli nevím, zda vláda má, nebo nemá důvěru Sněmovny." (Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů pro hyeny z iDnes.cz před jednáním Sněmovny.) "To": přerušení dubnové řádné schůze Sněmovny až do 2. května, aby poslanci nejednali za situace, kdy se neví, jestli má vláda podporu či nemá.
"My nejsme líní. Chceme pracovat. Takže to nepodpoříme, jsou tady zákony v běhu." (Jeroným Tejc, předseda poslanců ČSSD.)

Výsledek: Schůze sněmovny přerušena po několika minutách hlasy 100 poslanců vládní dvojkoalice a platformy volných elektronů.

5 mil. € páčí zakázka EK na "marketingovou podporu" rumu, toho pravého evropského třtinového rumu z (francouzských území v) Karibiku. Evropa a Amerika by měla jeho popíjením "pomoci v boji proti chudobě" – reklamních agentur. Čeští europoslanci protestují.
"Škodlivé užívání alkoholu je třetím nejvýznamnějším rizikovým faktorem předčasné smrti a invalidity. Odhaduje se, že ročně v souvislosti s alkoholem umírá 2,5 miliónu osob včetně 320 000 osob ve věku mezi 15. až 29. rokem". (Z dřívějšího vyjádření Karla Nešpora, předního českého odborníka na závislosti.) Podle různých studií alkohol celosvětově zapříčiní až 4 % všech úmrtí.

Žena Moby Dicka: "Není mi jasné, jak reklama na rum zapadá do koncepce "Strategie v boji proti škodlivému užívání alkoholu", kterou vyhlásila EU v roce 2006."

Mrtvá Kočka: "Pití karibského rumu v malých dávkách není škodlivé v jakémkoli množství."

Další česká pomoc Karibiku ohrožena: Už od příštího roku tam nebudou k vyprání posílat svoje "dobročinné odvody" hazardní společnosti. Co už bylo odvedeno, zůstane k dispozici soukromému blahu milionářů.

Mrtvá Kočka: "Dobročinné odvody? Zločinné podvody!"

Polské úřady zabavily ve velkoobchodě v Lublinu více než 100 tun přestárlých mražených ryb. Vyšetřování ukazuje, že dělníci na seniorské ryby upozorňovali své nadřízené. Nikdo ale nezasáhl a ryby se prodávaly dál. Někdy jim byla prodloužena expirace až o rok…

Mrtvá Kočka: "Ó, jaká kvalita!"

"Chceme ukázat našim sousedům, že Afghánistán je pozitivní síla a může být ještě něčím víc, pro mír a stabilitu regionu, a oni by ji měli považovat za právě takovou." (Džavád Ludín, náměstek afghánského ministra zahraničí chlácholí Čínu, Pákistán a Írán poté, co se USA zavázaly chránit Afghánistán ještě 10 let po odchodu svých vojáků.)

Žena Moby Dicka: "Tohle nemůže kritizovat ani Romney."
Mrtvá Kočka: "A ani Putin!"

Středa 25. dubna 2012
Česká vláda zasedá v dělné atmosféře. Stále chybí ministr školství.

Mrtvá Kočka: "Dejte si inzerát."

"Jsem rád, že hospodaření v Odrách je v pořádku, bez dluhů. Ve světě tomu tak není, vaše město ukazuje, že se to dá dělat i jinak, že chápete, že nikdo si nemůže vyskakovat nad své poměry." (Václav Klaus, český prezident, při zahájení třídenní návštěvy Moravskoslezského kraje. Za 22 let svého politického angažmá je to už jeho čtvrtá návštěva města Odry.)

"Jsme ochotni se bavit, ale jenom o dvou tématech - o tom, aby vláda skončila s reformami a aby odešla." (Jaroslav Zavadil, nejvyřvanější šéfodborář z ČMKOS zdůvodňuje bojkot tripartity.) Do té doby, dokud vláda neodstpoupí, nebudou odbory jednat s vládou. A chystají nějaké hodně vypečené akce: "Měly by bolet a mělo by to být tak, aby si vláda začala opravdu uvědomovat, že naštvanost lidí je veliká a že není možné pokračovat v tomto stylu vládnutí."

Mrtvá Kočka: "Hospodské sedánky u jednoho stolu s ministrem financí zřejmě nejsou vyjednáváním, ale soudružskou schlastávačkou."

K 1. červenci 2012 končí pan plukovník Vladislav Husák, expřítel jistého exčíšníka, ve funkci náměstka policejního prezidenta. Policejní prezident Petr Lessy ho k témuž datu instaluje do funkce ředitele Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Ochranné služby. Lessy tak rozhodl kvůli Husákovým "velitelským schopnostem". Je zřejmě míněna úspěšná obrana Kongresového centra při zasedání MMF v Praze v roce 2000.

Mrtvá Kočka: "A CzechTek 2005."

Lessy: "Zároveň nemám v současné době důvod pochybovat o jeho bezúhonnosti zpochybňované v minulých týdnech."

A létech: R. 2003 se V. Husák pokusil zatajit nehodu svého řidiče před tehdejším policejním prezidentem Jiřím Kolářem. V červenci 2006 byl novináři z MfD přistižen při jízdě rychlostí 190 km/h na rychlostní silnici. 23. března 2007 byl nucen rezignovat na místo policejního prezidenta v souvislosti s šetřením své role v kauze biolíh a únikem utajované informace o ruském agentovi Inspekcí ministra vnitra…

ČR poslala do JAR novou žádost o vydání gangstera Radovana Krejčíře. Některé kauzy se od r. 2007, kdy byla první žádost poslána, "posunuly", v jiných byl pan podnikatel osvobozen. Jako v případu Corado Holding, kdy Krejčíř vyvedl machinacemi s akciemi z firmy 272 mil. Kč. Český soud uznal r. 2010, že tyto machinace byly zákonné.

"Nabucco je v průšvihu. Nejsem odborník, neznám detaily, ale vím, že i maďarská společnost MOL celý projekt opouští." (Viktor Orbán, maďarský premiér, v řeči, kterou vedl s novináři v Bruselu.) Ani "německá" RWE se nechce pouštět do nejistého projektu s kavkazským plynem za nejméně 8 mld. € (200 miliard Kč). Bayerngas by do toho šla.

EK pohání Maďarsko k Soudnímu dvoru EU kvůli vypečené reformě justice a zákonu o Úřadu na ochranu dat. Nezávislost maďarské centrální banky byla však prohlášena za dostatečnou, a tak může Maďarsko obdržet "preventivní půjčku" ve výši až 20 mld. €.

Žena Moby Dicka: "A jaké jsou preventivní úroky?"
Mrtvá Kočka: "Stavba maďarské části plynovodu Nabucco."

Přechodná národní rada zakázala v Libyi "náboženské politické strany". Politické strany nenáboženské nesmějí být financovány ze zahraničí a nesmějí mít "úzké vazby na kmeny".

Čtvrtek 26. dubna 2012
"Kontrola probíhá. Jsou pochybnosti o tom, jestli poslanečtí asistenti nevykonávají závislou práci - lidově švarcsystém. Inspekce ke kontrole přikročila, protože se o zaměstnávání asistentů vícekrát psalo v médiích a mluvilo na odborných seminářích." (Nejmenovaný úředník inspekce práce z Opavy k přepadové kontrole ve Sněmovně.)

Žena Moby Dicka: "Žeby poslanci ještě nestihli od ledna přepsat smlouvy podle návodu z Hospodských novin?"

"Zatím to ale nevypadá, že se žádné nedostatky nenajdou." (Onen úředník, který neche být jmenován z obavy o svou bezpečnost.)

Mrtvá Kočka: "Přeložím: Nějaký švarcík se najde."

Česko-polská potravinová válka pokračuje: Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla salmonelu v 472 prodaných balení sucharů z Náchodských pekáren. Dostaly se tam z polské vaječné moučky, která pochází z "nelegální výroby" polské společnosti Viga Dojutrow1A. Výrobek byl stažen z prodejní sítě.
"Výrobu potravin ve zmíněné provozovně zakázaly samy polské dozorové orgány kvůli závažným porušením potravinové legislativy. Výrobce přesto v produkci pokračoval za nezákonných podmínek, a nelze proto vyloučit kontaminaci suroviny látkami škodlivými pro lidské zdraví." (Pavel Kopřiva, mluvčí inspekce.)
Informaci získala SZPI od mezinárodního systému rychlého varování. Polská média přitom přinesla zprávu o nelegální výrobě v uvedeném provozu a závadnosti výrobků již 9. března. "Polské dozorové orgány tedy vložily očekávané informace do systému rychlého varování s téměř dvouměsíčním zpožděním."

Žena Moby Dicka: Rychlé« varování?"
Mrtvá Kočka: "A co kdyby se někdo na SZPI naučil polsky a začal číst polské noviny??? Už by se to vyplatilo!

Pátek 27. dubna 2012
Čeká nás horký víkend, teploty mají šplhat až k tropické třicítce. Předpověď aktivity klíšťat: stupeň 8. ("Velké riziko přisátí klíštěte." Je třeba použít repelent a nelehat si do trávy. Po návštěvě lesa je nutná pečlivá obhlídka těla a případné odstranění klíšťáka: Nekroutit, viklat! Nerozmáčknout!)

Zítra bude uzavřen most Legií. Nikoli kvůli odborářům, ale filmařům. Zastaven bude provoz tramvají a aut. O parnících a šlapadlech na Vltavě zpráva nehovoří.

Horká Poslanecká sněmovna se stala místem přímého přenosu předvolebních prohlášení. Poslanci po odpřednesení příspěvku odbíhají, aby honem podepsali nové smlouvy svým švarcným asistentům a švarným asistentkám. V pozdním odpoledni se stále ještě mluví. Jak dopadlo hlasování, jiní jinde.

Mrtvá Kočka: "Chceš se vsadit?"

Včerejší zasedání Senátu navštívilo jen 48 z 81 senátorů. Návrh ústavního zákona o zrušení doživotní imunity zákonodárců neprošel o dva hlasy. Kde se těch zbylých 33 senátorů flákalo?

Sobota 28. dubna 2012
Žena Moby Dicka: "Přepisovali švarcsmlouvy se svými asistenty."

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


počet příspěvků: 1, poslední 28.4.2012 01:09

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.