18.6.2019 | Svátek má Milan


MOBY DICK: Čas na tvrdou ruku

20.4.2013

Široká škála prostředků, pevné ohlodání, delší kontejnery, šlechetná strategie a drzí atentátníci
********************************************************
Sobota 13. dubna
Česko zasáhlo rekordní oteplování a drastické snižování cen telekominických tarifů.
Po O2 začaly nabízet slevy na "neomezené volání" i oba další oligarchové.
Mrtvá Kočka: "Bojí se příchodu čtvrtého oligarchy."
Slevy jsou samozřejmě možné pouze s řetězem na mobilu dlouhým dva roky. K prodejcům levného volání naklusalo desetitisíce dobrovolných otroků. Volání zlevnilo čtyřikrát!
Žena Moby Dicka: "Na evropskou úroveň."
Telekominičtí baroni slibují další slevy a výhody.
Mrtvá Kočka: "Pro ty, kteří se nestihli uvázat."
Telekominičtí baroni:"Teď už s vámi budeme jednat na férovku!"
Žena Moby Dicka: "To znamená, že doteď jste podváděli."
Mrtvá Kočka: "A proč bychom měli věřit podvodníkům?"
Zákazníci: "My nevěříme, my se upisujeme, protože nám končí předcházející smlouva a tohle je opravdu drasticky levnější!"

Opavsko zasáhla epidemie nákazy tasemnicí bezbrannou. Je evidováno již dvanáct pacientů, z toho devět s potvrzeným parazitem, tři zatím "nevyloučili" článek tasemnice.
Odborníci také vylučují, téměř, a to domněnku, že by zdrojem nákazy byl místní Globus, kde si postižení kupovali maso na tatarák. Tatarákomilci totiž své oblíbené lahůdky konzumovali i v restauracích.
Žena Moby Dicka: "Kdo jednou jí tatarák, už vždycky jí tatarák."
Mrtvá Kočka: "Jenom Tataři ne."

V budově ÚV KSČM v ul. Politických vězňů proběhla již 34. pražská teoreticko-politická konference. Její téma znělo "NALÉHAVÉ ÚKOLY KOMUNISTŮ V ZÁPASE ZA SOCIÁLNÍ A POLITICKÁ PRÁVA V ČESKÉ REPUBLICE". Jedním z pořadatelů byl, jako již tradičně od svého vzniku, i Svaz mladých komunistů Československa. Úvodní referát přednesl soudruh PhDr. Josef Skála, CSc., člen pražského krajského výboru strany; po něm promluvilo v diskusi 22 dalších řečníků. To celé stačilo proběhnout mezi 9. a 15. hodinou za účasti asi 150 soudruhů a soudružek. Ačkoli konference byla veřejně přístupná, kromě komunistů na ni zřejmě nikdo jiný nezavítal.
Žena Moby Dicka: "A vy se divíte???"

Jednal Ústřední výkonný výbor ČSSD. Presumptivní premiér Bohuslav Sobotka zopakoval, že chce mít ve své budoucí vládě stranického propadlíka senátora Jiřího Dienstbiera.

Premiér Petr Nečas společně s náčelníkem generálního štábu české armády Petrem Pavlem přibyli na dvoudenní přátelskou a obchodní návštěvu Afghánistánu. Premiér navštívil několik základen s našimi vojáky a jednal s prezidentem Hamídem Karzáím. Toho ujistil, že česká armáda v zemi zůstane i po skončení mezinárodní mise ISAF. Konkrétně 150 našich instruktorů pro výcvik místní armády.
Mrtvá Kočka: "Ale jenom, jestli jim to povolí Mlhoš."
Možná povolí. Protože za to by mohli Afghánci odebrat přespočetné Alky českého armádního letectva.
Mrtvá Kočka: "Pokud jim na to dají Amíci peníze."
A taky bychom tam mohli vyvážet strojírenské výrobky nebo stavět železniční tratě.
Mrtvá Kočka: "Pokud za to nebudeme chtít peníze."

Diega Maradona (Argentina, exfotbalista) návštívil v Caracasu hrob tatíčka jihoamerického lidu Hugo Cháveze, a to bok po boku s jeho zarmouceným synem Mikulášem Madurem. S tímto prozatímním prezidentem také odvysílala rozhovor státní televize. Opoziční kandidát na prezidenta Henrique Capriles obvinil Madura, že "nestoudně porušil volební pravidla". (Ofiš předvolební kampaň totiž skončila ve čtvrtek.)
Žena Moby Dicka: "Ale prezident snad může vše, když je zvolen vůlí lidu, ne?"
Mrtvá Kočka: "A nejen ve Venezuele, Mlhošu, co?"

V televizi se pan prezident Maduro objevil asi tak stošedesátkrát častěji než jeho rival. Přesto ho Capriles dotáhl z nedávných minus 20 % na ztrátu jen 10 % (poslední předvolební průzkum).
Henrique dnes, poněkud pozdě, spustil internetový kanál k vysílání vlastní kampaně. Obviňuje zde "mocné", kteří "neznají nic jiného než zneužívat moc".
Mikuláš to označil za "špinavou válku" zosnovanou prý z kolumbijského hlavního města Bogoty.
Možná proto venezuelská vláda uzavřela hranice s Kolumbií. Opozice to chápe jako snahu zabránit desetitisícům Venezuelanů, kteří žijí v Kolumbii, aby se zúčastnili voleb.

"Oba rozlehlé břehy Tichého oceánu dávají našim oběma velmocem dostatečně široký prostor. Měli bychom se proto snažit provádět vzájemnou interakci v asijsko-tichomořské oblasti, upevňovat kontakt a koordinaci v regionálních a mezinárodních záležitostech a společně hájit mír, stabilitu a prosperitu daného regionu a celého světa." (Si Ťin-pching, prezident, ČLR, v rozhovoru s Johnem Kerrym, ministrem zahraničí, USA, který přibyl do ČLR na dvoudenní pracovní a přátelskou návštěvu.) Si zdůraznil, že si obě země mají udržovat strategickou komunikaci na vysoké úrovni a upevňovat hospodářsko obchodní spolupráci, která nesmí být zpolitizována. Přes odlišné názory na některé otázky by měly obě země dodržovat principy tří společných komuniké a navzájem respektovat stěžejní zájmy druhé strany.
John Kerry respektoval stěžejní zájmy ČLR co se (ne)dodržování lidských práv tejče a snažil se hlavně projednat stěžejní zájem své vlasti – totiž přimět čínského protektora KLDR, aby zatrhl tipec Kimovi 3.

John Kerry se poté sešel s nejvyšším představitelem čínské diplomacie, jímž je státní rada Jang Ťie-Čche (ten byl ministrem zahraničí do nedávného 12. čínského národního kongresu, kdy tedy povýšil), a jeho dřívějším mluvčím, jímž je Wang I, který taky povýšil, ale pouze na místo prostého ministra zahraničí. John pravil, že se nechce "zacyklit ve výhrůžkách", nicméně "doba je kritická". Zmínil nejen krizi kolem KLDR, ale i jaderný Írán, Sýrii a celý Blízký východ. Jang o Blízkém východu, zejména Sýrii pomlčel, avšak ujistil Kerryho, že jeho země je "odhodlána pracovat na proměně Korejského poloostrova v bezjadernou oblast". Ale musí se tak stát "pokojně, cestou dialogu", nikoliv konfrontací.
Podle agentury Muška na Zdi tato slova znamenají, že Čína uvažuje o své vlastní invazi do KLDR, kterou by dle představ čínských představitelů jiné země mlčky tolerovaly.

Severní Korea oznámila zřízení ministerstva pro jadernou energii.

Včera schválili ministři financí €zóny půjčku 10 mld. € pro krachující Kypr. (Ještě to bude muset posvětit Bundestag.) Kypr se díky tomu "vydá na cestu vyváženého růstu a finanční stability".

Kypru už teď zbývá než dovalit dalších 7 miliard € nebo spíš 13. Možná že 20? Ne, dělám si legraci, počítá se s pouhými 13 miliardami. Těch 7 miliard byl taky vtip – vážně míněný, když se ze záchranou počítalo. Ono to půjde: seškrtají se platy státních zaměstnanců, propustí učitelé, zvýší DPH a daně z nemovitostí. Protože se také seškrtají důchody, mohou kyperští důchodci dopadnout jako ti řečtí: Zfendují se jim baráčky, protože nebudou mít na daně, uhlíři. Ale odborníci na nemovitosti tyto chudáky uklidňují: Nebudou na daních platit tolik, protože cena jejich nemovitostí se drasticky sníží o desítky procent. Takže se v důsledku toho sníží i výběr daně z nemovitosti…
Ale zato se zvýší výdaje na podporu nezaměstnaných.
Evropská komise vidí letošní propad HDP Kypru na 8,7 %, evrokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn počítá spíše s 15 %. Takže možná se dobereme i těch 20 miliard, že? Čili – nebylo by Kypru lépe bez desetimiliardové půjčky, než aby se kvůli ní zvýšilo jeho zadlužení o dalších deset miliard???

Včera někdo na londýnské burze prodal 400 tun zlata. Objevily se nepodložené a zaručeně nezaručené zprávy, že Kypr by mohl prodat své zlaté rezervy.

Neděle 14. dubna 2013
Premiér ODS Petr Nečas hodlá přimět ministerstvo financí TOP 09, aby zveřejnilo veškeré své náklady na výrobu sKaret. Ministryně sociální práce TOP 09 Ludmila Müllerová uvádí 7,2 milionů Kč/měsíc za agendu, tedy náklady na práci 246 lidí.
Žena Moby Dicka: "246 přepočtených úvazků? To je celé ministerstvo, ne?"
Jinak dle ministryně sKaret: "My žádné náklady s výrobou sKaret nemáme, objednáváme je a dodavatel je Česká spořitelna."
Mrtvá Kočka: "Která nám to pak nakonec spočítá."

Na Ústavu pro studium totalitních režimů (zejména komunismu – ÚSTRk) pokračuje válka: Po padlém řediteli Danielovi Hermanovi ustoupili ze svých pozic zbývající členové Vědecké rady. Dnes ti zahraniční, když se k nim dovalila informační vlna.

Finanční ministři Německa + Itálie + Španělska + Francie + Velké Británie + Polska se dohodli na společné válce proti únikům daní do daňových rájů. Země EU prý tak přijdou ročně o bilion dolarů. Možná, že Kypr je první bitvou této války. Další bude nejspíš Lucembursko. A pak Rakousko. To jsou další země EU, které zatím odmítají prolomit své bankovní tajemství vzhledem k daňovým ouřadům. Ale pod tlakem špatného kyperského příkladu se budou muset podvolit.

8000 Španělů požadovalo v Madridu na demošce proti monarchii zavedení republikánského systému. Myslí si, že by prezident byl levnější než král a jeho rodina, která si libuje v provokativních snobárnách a která se již také namočila v korupčním skandále.

"Obchody jdou velmi dobře." (Satiš Kumar, majitel butiku s pistolemi a jinými lahůdkami, Čandígar, stát Pandžáb, Indická republika.) Indické ženy se rozhodly bránit se před muži, kteří provozují svůj oblíbený sport, totiž hromadné znásilňování doprovázené brutálním násilím a vraždami. V zemi se také daří kurzům bojové sebeobrany žen.
"V poslední době jsme chytili spoustu mužů. Když je zbijeme, jsou najednou bezmocní a to nám dělá dobře." (Súfija Hašmí, 17, členka jedné z Rudých brigád.)
Za pokles zahraničních neohrožených turistů (-35 % žen, -25 % mužů) mohou zahraniční média, která ojedinělé případy hromadného násilí na ženách "zveličila".

Venezuelský lid se houfně (79 %) dostavil k prezidentským volbám.
"Chavezův chovanec to zvládl!" (Der Spiegel, Německo, časopis.) Hugo získal 50,7 % platných hlasů. Teda vlastně Mikuláš. Proti předpovědím dost ubohé vítězství. Zdá se, že se na tom podílelo i doporučení, které dostali státní zaměstnanci od svých šéfů. Opozice rovněž tvrdí, že mezi voliči byli i Kubánci dlící v zemi na soudružské pracovní návštěvě a obdaření falešnými dokumenty.
"Upozorňujeme zemi a svět, že je snaha změnit vůli, kterou (ve volbách) vyjádřil lid." (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce před ukončením hlasování.)
"Dnes jsem nebojoval proti kandidátovi, ale proti celkovému zneužití moci." (Henrique Capriles, opoziční prezidentský kandidát, krátce po ukončení hlasování.)
Počet případů, ve kterých došlo k volební manipulaci, byl prý větší než malý, konkrétně přes 3000. Vládní podporovatelé použili "široké škály prostředků": od střelby až po otevírání volebních místností po oficiálním ukončení hlasování.
"Dnes můžeme říci, že jsme spravedlivě vyhráli." (Mikuláš Maduro, vítězný kandidát.) Ale pro sichr požádá volební radu, aby sčítání hlasů překontrolovala.

"Odpovědné strany by měly společně udržovat regionální mír a stabilitu. Nestabilita v této oblasti poškozuje zájmy odpovědných stran." (Li Kche-čchiang, vicepremiér, ČLR, v rozhovoru s Johnem Kerrym, ministrem zahraničí, USA.) Spolupráce mezi Čínou a Spojenými státy je důležitá pro celý svět. Obě strany by se měly snažit o spravedlivou konkurenci podniků a ochranu zákonných zájmů. Li doufá, že USA podniknou "podstatné akce" na uvolnění omezení vývozu high-tech výrobků do Číny.

John Kerry se poté přemístil do Tokia, kde se setkal s ministrem zahraničí Fumio Kišidou. Ten pravil, že se severním Korejcům nesmí "dovolit vlastnictví jaderných zbraní". Kerry pak svým věrným spojencům zopakoval Barackův slib, že je USA budou bránit.
Žena Moby Dicka: "Vyjadřuj se přesně, muži. Kerry pravil doslova: »Spojené státy jsou pevně odhodlány bránit Japonsko.«"
Mrtvá Kočka: "A »pevné odhodlání« může postihnout ohlodání."

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst na autorově blogu Šamanova hospůdka U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Diskuse


počet příspěvků: 1, poslední 20.4.2013 05:35

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.