25.6.2018 | Svátek má Ivan


MOBY DICK: Brány pekel

17.11.2012

Barackova laskavost, uznání NKOSSR, zlatej kůrovec, socialismus s čínskými rysy, čestní braši a Izrael pod palbou
**************************************************************
Neděle 11. listopadu 2012, Den válečných veteránů

33. padlý v metanolové válce. Skonal v nemocnici Frýdek-Místek, bylo mu 63 let.
Mrtvá Kočka: "Ohrožená skupina v ohroženém regionu."

Nepřeji si zmatek v sazbách DPH, pravil Bohuslav Sobotka pro diváky Prima (Family). Proto prý poslanci ČSSD nebudou batůžek, který minulý týden vláda propasírovala Sněmovnou "brzdit" – až se vrátí "zamítnutý ze Senátu".
Žena Moby Dicka: "Kdybyste ho nechtěli brzdit, tak ho, Slávku, nebudete ze Senátu vůbec vracet!"
A vida – během týdne se dovídáme, že Senát hodlá baťoh projednávat až na schůzi, začínající 5. prosince. Sněmovna může vrácené zavazadlo projednat nejdříve 18. prosince. Prezident ho může vetovat či podepsat klidně až po Novém roce.

Žena Moby Dicka: "Klidné Vánoce a Šťastný a Veselý Nový Rok 2013, páni podnikatelé, živnostníci, vydavatelé, obchodníci, zemedělci, řemesníci… občané. Hezký dárek pod stromeček!"
Mrtvá Kočka: "Přeju si než vidle."

Ministerstvo financí již "v nejbližších dnech" vybere vítěze tendru na audit, jak probíhaly tendry v regionálním operačním programu Střední Čechy. Není reálné, že by se kontrola rathovin stihla do konce roku. Do konce kterého roku se to tedy stihne, zpráva nepraví. Ale jistě do konce nějakého roku ano. Pokud v tom roce nebude náhodou vládnout nějaký kamarád padlého středočeského krále. Z kterékoli strany…

ČSA letos mimořádně neprodělají. Ale ne kvůli úspěšné transformaci, kdy se jim podařilo zrušit linky do Velké Británie (po 75 letech),USA, a Číny a přesměrovat je na exkluzivní trasy do Běloruska, Gruzie a Kazachstánu (kde se těžko setkají s konkurencí, a kde jsou zákazníci už zdřívějška zvyklí na drsné zacházení), avšak kvůli rozprodeji majetku. ČSA by už dávno chcípla, kdyby nebyla účelově zařazena do Českého aeroholdingu, státní podnik, kde úspěšně vysává zisky Václava Havla letiště. Zadlužená skandinávská SAS propouští přes tisíc zaměstnancům, zbylým 14.000 snižuje platy o 15 %. Španělská Iberia ruší 4.500 fleků, což je asi čtvrtina všech pracovních míst. Polský LOT je také ve ztrátě už několik let. Kupuje úsporné Boeingy 787 Dreamliner.

Ze sportu: 4:0 v počtu obětí diváci versus závodníci při šílené valašské autohře.

700 Mega v librách leží v daňovém ráji na ostrově Jersey. Finanční a celní úřad GB má v rukou seznam 4388 Britů a dalších 4.000 neBritů, kterým největší britská banka HSCB zřídila na ostrově účty. Ve Velké Británii to není nelegální. Nelegální je pouze nedanit zdejší úroky. Nelegální je také prát špinavé peníze, z čehož je HSCB obviněna už v USA. Příslušný podvýbor Senátu uvedl, že banka obchodovala s mexickou drogovou šlechtou, pomáhala obcházet embargo Íránu a "nebránila tokům peněz, jež mohly sloužit k financování mezinárodního terorismu".
Žena Moby Dicka: "Kolikpak je asi na tom britském seznamu neBritů Čechů?"

"Sbohem, troubo." (Titulek bulvárního The Sun k odchodu George Entwistlea, generálního ředitele BBC.) BBC nejdříve odmítla vysílat reportáž o pedofilii své hvězdy Jimmyho Savilea. Načež ji trapně zatloukala. Pročež odvysílala reportáž o zneužívání dětí v dětských domovech, vycucanou z prstu (přesněji založené na jediné, později odvolané výpovědi), ve které nepřímo obvinila jistého konzervativního politika. (Přímé obvinění, založené na údajích z "reportáže", se vyskytlo na internetu.)
Žena Moby Dicka: "O Jimmym Savileovi avšak nevíme více, než že byl moderátorem dětských pořadů, při kterých bral děti kolem ramen, objímal je a i jinak se jich dotýkal, a to i mimo kameru."

Padl generál David Petraeus, vítěz války v Iráku. Tedy neumřel zcela, jen položil funkci ředitele CIA. "Projevil jsem extrémě špatný úsudek, když jsem se angažoval v mimomanželském poměru po 37 letech manželství… Dnes odpoledne prezident laskavě přijal mou rezignaci." (Z pátečního rezignačního dopisu pana exředitele, ve kterém přiznává poměr s autorkou své biografie.)
Moby Dick míní, že pan generál projevil (krom pochopitelné mužské ješitnosti) špatný úsudek zejména, když poměr se svou milenkou končil. Zhrzená Paula B. začala psát "infantilní a žárlivé" – a "anonymní" (nepodepsané) maily své domnělé sokyni Jill K. (nikoli Davidově manželce), která je – zděšena takovou sprosťárnou – předala FBI.
"Celý život se řídil tvrdými pravidly služby a cti. Nakonec je porušil." (Bruce Riedel, exdůstojník CIA.)
No jo, tvrdá pravidla. Polovička evropských politiků by při uplatnění současných amerických kritérií měla jít od válu, včetně těch českých.

332 : 206. Konečné skóre US prezidentských voleb na volitele, po započtení výsledků z Floridy (kde zvítězil Obama nad Romnyem 50:49 na procenta).

Polsko slavilo Den nezávislosti (1918) střelbou do nacionalistů. Tedy střelbou gumovými projektily do těch, kteří házeli na policajty kamení a dělbuchy. 120 kraválistů bylo zatčeno, hlavní proud pochodu, jehož se účastnilo 15.000 lidí, byl v klidu.

Na Sibiři bylo suché a teplé léto. Pšenice měla výnosy jak za Chruščeva. Sucho bylo i v USA. Tam zase sklizeň kukuřice a sojových bobů spadla tak nízko, jako by o tom psalo Rudé Právo. Očekává se prudké zvýšení cen potravin. Na nějaké jedno procento DPH zapomeňte.

Ruské ministerstvo obrany kupuje čtyři malá česká dopravní letadla L-410 – od ruského težařského holdingu UGMK, která v kunovickém výrobci letounů drží 51 % akcií.

V katarském Dauhá došlo po několika dnech jednání mezi různými skupinami syrských rebelů, opozičníků, zběhů, revolucionářů, islámistů, vlastenců, povstalců a teroristů k "předběžné dohodě" o vzniku jednotné "Národní koalice opozičních sil a syrské revoluce" (NKOSSR). Jak oznámil Sadraddín Bajánúní, člen syrského Muslimského bratrstva.

Dvě zprávy o jednom incidentu. Vyberte si:
1. Izraelská armáda vypálila varovné výstřely směrem do Sýrie. Reagovala tak na to, že na území Izraelem okupovaných Golanských výšin dopadla zbloudilá munice z bojů mezi vojáky syrského prezidenta Asada a rebely. (Reuters, iDnes)
2. Po několika varováních ze strany Izraele, IDF konečně opětoval v neděli palbu ze strany syrské armády, která směřovala na izraelské Golanské výšiny. Syrští vojácí stříleli na pozice IDF a izraelští vojáci palbu opětovali. Izrael několikrát diplomatickou cestou žádal mírové jednotky OSN, aby varovaly syrské ozbrojené síly před střelbou v demilitarizovaném pásmu. V těchto informacích a žádostech z Izraele bylo jasně řečeno že pokud ještě jednou bude stříleno do Izraele, dostane se syrské straně odpovědi. ( (Eretz.cz)

Jedna zpráva o další sérii incidentů: Dnes bylo na jižní Izrael vystřeleno z Gazy 130 raket. Většina z nich byla odpálena těsně před druhou hodinou odpoledne. Zjevným úmyslem bylo zasáhnout děti, kterým právě skončilo vyučování a vracejí se tou dobou ze škol domů. Večer kolem 19.30 byl raketou zasažen dům ve Sderot. Nikdo nebyl zraněn, ale mnoho lidí utrpělo šok a dům byl zničen. (Podle článku z Eretz.cz.)
Zde si vybrat nemůžete, protože světová média, jako obvykle, tuto zprávu ignorují. A nebudou ji zmiňovat ani po středě.

Pondělí 12. listopadu 2012
Václav Klaus vetoval zákon o podpoře českého filmu. Ten by si prý měl na sebe vydělat sám, neb je "standardním obchodním odvětvím, nikoli veřejným statkem". Očekává se, že kulturní poslanci ideologické prezidentovo veto přehlasují, a skomírající Státní fond kinematografie svých zanedbatelných 300 Mega dostane.
Žena Moby Dicka: "Snad už brzy schválí poslanci i zákon o podpoře české literatury. Našim spisovatelům by možná stačila i desetina."
Moby Dick: "Kterou stát věnuje na pořádání karlovarského filmového festivalu."
Mrtvá Kočka: "Kam se pan prezident tak rád nechává zvát."

Karolina Peake, místopředsedkyně vlády (LIDEM) vyzvala v televizi ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM), aby odstoupil. (Není jasné, proč nenavrhla premiérovi, aby ho odvolal.) LIDEM má víc ministrů než členů, takže si to může dovolit.

"Lidi znechucují skandály, které se pravidelně vynořují. Korupce a zneužívání moci a vlivu vysoce postavenými politiky je na denním pořádku. Všechny unavuje ta nemožnost s tím něco dělat."(Nejmenovaný úředník čínské státní správy.)
Týdenní 18. sjezd KSČ instaluje k moci 5. generaci komunistické šlechty. Ještě není doinstalována, a už je známa 6. generace, která nastoupí za další dvě pětiletky. Pokud tedy Číně i nadále bude vládnout kladivo, srp a korupce.

NKOSSR byla uznána šesti státy Perského zálivu. Podporu povstalecké koalici vyjádřil i Laurent Fabius, francouzský ministr zahraničí, a rovněž i USA. Mluvčí státního departmentu prohlásil, že vznik koalice "otevírá cestu k ukončení krvavého Assadova režimu, jakož i budoucnost míru, spravedlnosti a demokracie, kterou si všichni Syřané zaslouží".

Odvolací komise britské imigrační služby rozhodla, že "radikální muslimský duchovní" (blízký spolupracovník Bin Ládina a usvědčený terorista) abú Katada, jordánský Palestinec, nemůže být vydán do Jordánska. Tam by mu totiž za jeho spoluúčast na teroristických útocích v letech 1999-2000 hrozil "nespravedlivý proces".
Mrtvá Kočka: "Proces."
Jehož čistotu by britské úřady "nemohly zaručit". V Jordánsku totiž hrozí podobným "duchovním" mučení. A jak tedy spravedlivá britská justice soudila v minulých deset letech teroristické činy mohamedánského pacholka?
Mrtvá Kočka: "Nijak."
Nebyl vůbec obžalován! Britská vláda usilovala pouze o jeho vyhoštění…

Vysoký australský policejní hodnostář obvinil římskokatolickou církev. Nikoli z pedofilie jejich kněží, ale z toho, že toto jejich počínání důkladně tajila. Načež australská vláda začala vyšetřovat "reakce jednotlivých institucí na stížnosti týkající se údajného sexuálního zneužívání dětí".
Žena Moby Dicka: "Fakt je, že žádná instituce nehodlá žít v pravdě, pokud by ta pravda o ní samé moc smrděla."
Mrtvá Kočka: "Krom C.I.A."

"Řekové dodrželi, co slíbili." (Jean-Claude Juncker, předseda skupiny ministrů financí eurozóny.) Měly by se tedy splnit sliby dané Řecku (vyplatit aktuální tranši z půjčky.)
Triáda EK+ECB+MMF váhá. Řecko potřebuje nutně 5 miliard €, aby tento pátek nezkrachovalo. Vypisuje proto superkrátkodobé státní půjčky na jeden až tři měsíce (pokladniční poukázky).
Juncker ještě očekává "důkazy o udržitelnosti" řeckého dluhu. Plánované odložení splátek o dva roky na 2022 (aby řecké hospodářství vůbec vydrželo) bude znamenta "vícenáklady": Plus 15 Giga € pro roky 2013+14 plus 17,6 mld. € pro roky 2015+16.
"O jaké dva roky? Řeklo se, že Řecko sníží dluh na 120 % HDP do roku 2020!" (Christine Lagarde, ředitelka MMF, pravila možná trochu méně razantním způsobem, avšak ve stejném smyslu.)

Z kultury:
"Myslím, že Le Carrého kniha Jeden musí z kola ven je jedním z největších poválečných románů." (Salman Rushdie na literárním festivalu v Cheltenhamu se omlouvá, že před 15 lety nazval pana kolegu "nafoukaným pitomcem". Tehdy John Le Carré setřel Rushdieho Satanské verše: pravil, že Salman je arogantní a snaží se sám sebe "kanonizovat".)
"Lituji toho, nechtěl jsem se hádat, jen upozornit na to, že nám nic nedává právo abychom beztrestně kritizovali náboženství."
Le Carré píše čtivě. Rushdie píše zoufale nudně. Ale nikoli protinábožensky. V Satanských verších nepřekročil míru, která je obvyklá třeba v Čapkových Apokryfech. Troufám si tvrdit, že celá euroamerická kultura má svým způsobem apokryfní charakter. Beztrestně. Papežové se dnes nesnižují k výzvám na zabití ani těch nejzoufalejších spisovatelů – a scénáristů. Le Carré je stejně jako Rushdie britským občanem, a měl by s ním být solidární, když ho představitel cizího státu vydá štvanici.
Salman Rushdie je nafoukaný na své dílo. John Le Carré zůstává – i podle svého dnešního vyjádření – nafoukaným pitomcem. Hlavně, že se – "smířili". A že Ruhsdieho žádný mohamedán dosud za tu jeho nudu nezabil!

Kdo má zájem o další dny tohoto týdne, může si je přečíst a okomentovat na autorově blogu.

************************************************
Neregistrovaným komentátorům je možno vyjádřit se k tomuto článku v Šamanově hospůdce U hřbitova.

*******************************************************

Čtenáři, kteří by si toužili koupit Deníček Moby Dicka, kde popisuje první tři roky kvasu v ČESKÝCH TEXTÁRNÁCH, mohou tak učinit na stránkách internetového knihkupectví Daemon.cz

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Dostupné staré kousky Moby Dicka: Leden 2003, Únor 2003
Kdo byl kdo v Českých Textárnách v dubnu 2003.

Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz .
Předem dík! >>:)) Moby DickDiskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.