19.4.2024 | Svátek má Rostislav


MLSOTNÍK: Utvořte si k večeři vlastní bramboru

15.5.2009

Zde v Americe jsou "baked potatoes" (pečené brambory) velice populární přílohou. Snad v každé restauraci vám k jídlu dají vybrat mezi bramborovou kaší, hranolky, nebo pečenou bramborou. Bramoru přinesou na talíři vedle masa, zabalenou v alufolii, aby zůstala teplá. Velmi oblíbené jsou i "bramborové kabátky" (potato jackets), které se podávají nejčastěji jako předkrm. Jsou to slupky od vydlabaných pečených brambor, omaštěné, posypané česnekovým práškem a paprikou, podélně rozkrojené a zapečené do křupava. Crossette - pečené brambory - stojánek

Já si v restauracích nejčastěji dávám hranolky, protože je mám ráda, ale sama je doma nesmažím. Naopak ty v troubě pečené brambory máme k večeři často a vždycky se jimi pořádně nadlábneme. A jíme je jako samostatné jídlo.

Pro pečení v troubě se zde prodávají extra velké odrůdy brambor, tzv. "bakers". Ty já ale nemám moc ráda, protože jejich pečení jednak trvá déle a jednak je ta brambora kolikrát příliš velká pro jednoho strávníka. Proto raději peču brambory střední velikosti, tak kolem 10 cm dlouhých. Musí to ale být brambory s hladkou slupkou, nenaklíčené. Pokud už doma najdete jen brambory starší s mírně pokrabatělou slupkou, zkuste je nejprve zmladit - ponořte je asi na hodinu do studené vody, aby tu vypařenou tekutinu zase nasákly.

Kdysi dávno jsem někde koupila taková "napichovátka" na pečení brambor, ani nevím, jestli se ještě vůbec vyrábějí. Jsou to zkřížené zahnuté hliníkové bodce, na které se syrová brambora napíchne, propéká se tak i zvnitřku a celé pečení se zkrátí. Možná by se stejným způsobem daly použít dlouhé hliníkové hřebíky, pokud by je bylo možné někde v Čechách koupit.

Napichování ale není vůbec podmínkou, v restauracích je také nepoužívají. Jen nesmíte zapomenout asi v polovině pečení každou bramboru jehlicí nebo ostrým nožem propíchnout a vypustit z ní páru!!! Jinak se vám totiž může stát, že celá brambora v troubě vybouchne. Jednou se mi to stalo, byla to rána jak z děla a celý vnitřek trouby byl děsně a dokola zapatlaný tou rozprsknutou bramborou.

Brambory dobře omyjte, případně odrbejte kartáčkem. Pak je rozložte přímo na rošť v troubě, který jste si předehřáli (na trochu více než na normální pečení, asi na 250 stupňů C). Podle množství brambor, podle jejich velikosti a podle výkonnosti trouby se brambory budou péci tak hodinu.

Když budete tak v polovině pečení, připravte si náplně. Dvě nejhlavnější jsou dobré máslo a sůl. Ostatní pak podle toho, co zrovna máte doma a podle vaší fantazie. Já kromě másla a soli vždycky používám ještě pepř, hustou zakysanou smetanu, pažitku a často i do tmava osmaženou cibulku. Tu jemně nakrájenou pažitku zamíchám přímo do husté smetany.

Crossette - pečené brambory - servírováníChcete-li bramboru vylepšit i masem, máte také výběr. Na přiložené fotce jsme zrovna ten večer měli zbytek šunky, pokrájené na malé kousky a krátce osmažené na pánvičce. Ale můžete dát třeba i kousky opečeného mletého masa, salámu nebo jiné zbytky masa, vše drobně pokrájené, aby se do brambory lépe vmíchaly. Nebo i nastrouhaný sýr. Brambora vám ale určitě bude chutnat jen s tím máslem a smetanou. Přísady dejte do mističek doprostřed stolu, stejně jako slánku a mlýnek na pepř.

Zda jsou brambory upečené poznáte píchnutím jehlicí. Upečené brambory vyndejte z trouby a udržujte je pokud možno teplé (já je dávám do košíčku vyloženého malým froté ručníkem). Brambory postavte na stůl, aby si každý strávník mohli vzít sám, a můžete začít tvořit a hodovat.

Doprostřed talíře si položte jednu bramboru a rozkrojte podélně napůl (nejlépe to jde pilkovým nožem). Půlky rozložte a vidličkou vnitřky rozmačkejte. Ještě za horka přidejte velký kus másla (čím více, tím je to lahodnější) a chcete-li, můžete hned vmíchat, nebo jen máslo nechat roztát. No a pak si každý strávník podle vlastní chuti a výběru přidá ostatní přísady - tedy vytvoří si svoji vlastní bramboru.

Zase je možno vše v tom "kabátku" promíchat, nebo nechat jen tak navršené. Potom už jen vidličkou vydlabujete obsah, až vám zůstane pouze prázdný "kabátek" - slupka. Na tu si já ještě vždycky přidám trochu másla, smetany a pepře, slupku přeložím nebo stočím, vezmu do ruky a slupnu.

Upečená brambora není vlastně nic jiného, než přichucená bramborová kaše. Ale právě to, že si jí každý strávník připraví podle svého gusta, udělá z úplně jednoduchého jídla dobrou večeři. A odvážila bych se vsadit, že i to nejvybíravější dítě si s velkou chutí na talíři rozčvachtá svoji bramboru a nemusíte k ní už vařit nic jiného.

A kdyby se malý zarputilý šťoura u jídla ze začátku cukal, nenuťte ho. Uvidíte, že po chvilce sám neodolá, až uvidí ostatní stolovníky, jak si v té svojí bramboře rozkošnicky míchají "žluťoučké blátíčko". Proto je vždycky lepší nechat brambory v troubě raději "přepéci", než aby byly jen poloměké. Protože právě ty hodně měkké se dají tak snadno a skvěle ve svém kabátku rozmačkat na chutnou kaši.

Normálně stačí tak dvě větší brambory na osobu, ale protože pečení trvá dost dlouho, pro využití trouby jich raději upeču hned více. Ty zbylé brambory dám do lednice a později použiji jako přílohu k něčemu jinému. Jen se z nich slupka pak musí okrájet (loupat moc nejde), protože studená je tuhá a na jídlo už není moc dobrá. Brambory nakrájené na kostičky, osmažené do křupava a posypané pažitkou jsou hotové raz dva a moc dobré. Crossette - müsli - suroviny

Někteří brambory pečou i v mikrovlnné troubě (jako to myslím dělají zrovna v restauracích). Jen z ní prý nejsou ty "kabátky" tak vypečené jako z trouby obyčejné. Nemohu tuhle informaci ani potvrdit, ani vyvrátit. Jsem totiž asi jediná Američanka, která mikrovlnku nevlastní. I když chápu její výhody a měla jsem možnost si jí několikrát vyzkoušet, prostě jsme se spolu nesžily a o její koupi nemám zájem.

A ještě jeden recept.

Před nedávnem vyšel článek o müsli a v diskuzi pak bylo uvedeno několik dalších receptů. Tak i já dodatečně přidávám ten svůj. Müsli dělám raději hned ve velkém množství, protože tenhle způsob přípravy nám chutná nejen k snídani, ale přijde vhod jako rychlé odpolední posilnění. Chutná s mlékem, nebo jen tak hrstku nasucho do pusy.

Rozpočet na 5 litrů müsli


3 litry (1 kilo) ovesných vloček (NE instantní)
1 litr kokosu (zde se prodávají pouze takové ty rašpličky, ale jistě půjde i drobně strouhaný)
1/2 litru sekaných vlašských ořechů (já dávám zdejší pecany, nebo půl a půl)
2 plechovky slazeného kondenzovaného mléka (tak půl litru)

Smícháme první tři suché přísady. Pak nalijeme kondenzované mléko a promícháme (já prohňácávám rukama, je to patlačka, ale nejlépe se tak vše spojí - proto je dobře si předem připravit plochý nůž na seškrabání směsi z rukou).

Crossette - müsli - po a před upečenímNa plech (nebo 2 máte-li v troubě místo) vložíme tolik müsli, aby byl plech stejnoměrně pokrytý jednou vrstvou (tedy ne přeplněný). Dáme do předehřáté trouby (asi 180 stupňů C) a pečeme asi 5-10 min. Jakmile vločky začnou měnit barvu, plech vyndáme a širokou lopatičkou po částech opatrně obrátíme a případně hrudky rozmačkáme. Vložíme zpět do trouby a po dalších asi 5 minutách znovu vyndáme, obrátíme a promícháme. Když jsou vločky osmažené do zlatova, plech vyndáme a müsli nasypeme do připravené velké mísy.

Stejným postupem upečeme všechno zbývající müsli. První plech se peče trochu pomaleji, ty další už jdou rychleji. Takže nedoporučuji při pečení od trouby odbíhat na déle, než pár minut. Pokud se vám některý plech trochu více připeče - nevadí, ten příští udělejte naopak o něco světlejší. Při konečném promíchání ta tmavší část ztratí. Všechno upečené prochladlé müsli nakonec rukama v míse dobře promícháme a rozdrobíme případné spojené hrudky - müsli musí být sypké.

Necháme dokonale vychladnout a naplníme do nádoby. Je lepší skleněná, müsli si v ní déle udrží svoji chuť. V plastové nádobě časem chytí trochu "zvětralou" chuť.

Kdo má rád, může si do misky s müsli ještě přidat rozinky nebo kousky kandovaného ovoce. Ale dobrý je i pokrájený čerstvý banán či jahody. V původním receptu (už ani nevím odkud) se do směsi před pečením rozinky přidávaly. Jenže ony se v troubě horkou parou nafouknou, pak po vychladnutí splasknou a za dva dny jsou v müsli tvrdé jak kamínek. A tak kdo má rozinky rád, doporučuji přidávat je až později.

Zde je několik doprovodných fotografií 

Přeji dobrou chuť!!!

Marička Crossette, USA