20.4.2024 | Svátek má Marcela


MLSOTNÍK: Sýr bez syřidla a jiné mléčné svačinky

8.12.2006

TVAROHOVÝ SÝR
Jak už z názvu je jasné, prvořadé je vytvořit si doma tvaroh. Já mám přístup k čerstvému mléku, bez pasterizace, ale je mi jasné, že to nemusí být i váš případ. Proto si kupované mléko napřed upravte, do živé podoby, tj. přidejte do něj jogurt s živou kulturou. Dá se poměrně snadno sehnat. A jak se udělá ten kýžený tvarůžek? Jednoduše, mléko zahřejeme, teplota tohoto mléka nám udá,jak tuhý tvaroh chceme (čím vyšší, tím tvaroh bude tužší. Ale pozor! Stále se v něm musí udržet prst. Poté postavíme na teplé místo (já ho dávám v zimě na topení a v létě do elektrické trouby na nějakých 30-40 stupňů. Délka tohoto čekání je samozřejmě odvyklá na teplotě, většinou 24 hod, ale i dvakrát tolik. Hotový a ideální tvaroh se snadno pozná. V nádobě (hrnci, keramice, misce,..) plave bílý kus tvarohu v lehce zakalené vodě = syrovátka. Pak už jen slijeme do plátna (já používám starý povlak na polštář, někdo plínu, prostěradlo… a necháme vykapat. Tak 6-12 hod, podle hustoty plátna. A tvaroh máte hotový! Šikulky! tele

Druhá fáze je sýrotvorná. Tvaroh rozdrobíme na malé kousky do hrnce, lehce zalijeme mlékem(jen aby se to zakrylo) a pomalu zahříváme. Dřevěnou vařečkou stále mícháme, aby se nepřichycovalo ke dnu ( nejlepší je na to hrnec na mléko - pískací, nebo vařit v páře). Tato fáze pro vás končí, když se tvaroh spojí do takového bochánku, utvoří celistvý kus. Poté opět do plátna, ale stačí již jen promačkat. Čím víc ho vymačkáte, tím bude sýr tvrdší, řídký vede téměř k podobě taveného sýra.

Do kastrolu trochu másla (tak 10 dkg na kilo tvarohu) a rozdrolíme tvaroh, osolíme a přidáme malé vejce (lze i bez) a usilovně mícháme, dokud se tvaroh nerozpustí. Nakonec je možno přidat na špičku nože sody (sýr to odlehčí, utvoří se malé bublinky).

Další už je na vaší fantazii, můžete vmíchat kmín, špek, ořechy, nebo nic. Pak přelijte do forem (kelímek od margarínu, bábovičky na pudink,…) a dejte vychladit do lednice. Chuťově je tento sýr velmi hutný a tvarohový, řekla bych něco mezi Blaťáckým zlatem a Kiri.

KYSANÁ SMETANA
Pro ty, kdo mají možnost skočit si do nějakého kravína pro bandu mlíčka.

Mléko přelejeme do mísy,aby mohlo dýchat a necháme zase někde u tepla kysat, po nějakých 4-5 hodinách dáme do lednice a druhý den sebereme naběračkou svrchu smetanu. Zbylé kyselé mléko necháme v teple dokysnout na tvaroh. Smetanu je lépe dávat do skla, plasty moc ráda nemá, ale taky to jde (ověřeno).

DEZERT Z MLEZIVA
Když jsem toto slyšela poprvé, myslela jsem,že je to nějaký vtip, protože už na škole nám vtloukali do hlavy, že mlezivo je výrazně projímavé (v rámci pročištění střev telátka). Ale vtip to není.Naopak, je to mamka. Je na to bohužel ale potřeba opět mít přístup k nějaké kvalitní a čerstvě otelené kravičce. Nejlépe samozřejmě domácí stračence. Na venkově se teď hodně kravky chovají, a mleziva vždy bývá víc, než potřebuje tele, tak to zkuste. Je potřeba mlezivo asi tak 2-3 den po otelení (kráva má mlezivo asi 6 dní). Přeleje se do kameninové misky a dá se na stranu na kamna, nebo do trouby. Některé kravky mají mlezivo hodně husté, tak jej trošku cmrndněte mlíkem obyčejným. Osolíme. Po několika hodinách se to srazí jako jogurt (alá Holandia). Poté se posype cukrem, skořicí,kakaem, jak je libo…

Eva Štětinová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !