23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


MLSOTNÍK: Sladká kachna a další dobroty...

18.8.2006 21:01

Drátky mi roztomile čouhají z paty a kostičky mají 3 měsíce na to, aby se vrátily do původních poloh a spokojeně srostly. Pak, až ty křehké potvůrky zase budou ve stavu, ve kterém by se u zdravé nožky měly nacházet, se drátky zase hezky vyoperují a můžeme začít rehabilitovat. Jen ty skoro 4 měsíce vydržet!!!

Díky díky díky! Díky za vaše krásná slova, díky za přání, za držení palečků, tlapiček, paciček, pařátků a já nevím, čeho ještě! Díky za podporu. Je mi s vámi mnohem líp! V pátek mne pustí domů, konečně budu ve své posteli, se svými plyšáky a nebudu se muset ohlížet na spolupacienty při telefonování a dalších činnostech.

Nechci této nemocnici dělat reklamu, ale není ani první (bohužel, při mé šikovnosti asi ani poslední), ve které jsem nedobrovolně skončila, ale přesto je jiná. Laskavá a domácí. Sestry jsou sestry, se vším všudy. Lékaři poskytují péči takovou, s jakou se člověk málokde setká! Jídlo je jedlé! Dokonce vychucené kořením (umím to ocenit, koření je moje vášeň, vařím strašně ráda, vymýšlím si jídla a jsem pověstný mlsoun), teplé a voňavé. Prostředí je nemocniční, ale všichni se jej snaží zpříjemnit i zútulnit. Takže: celkové resumé je, že kdyby nebylo důvodu, proč tu být, tak tu snad jsem i ráda!

Nicméně, doma je doma a i instantní polévka z pytlíku, zalitá vodou z rychlovarné konvice a snědená u kuchyňské linky (2 ruce = 2 kolečka vozíku a později berlí a jak ten talíř teda spolehlivě dopravit do jídelny?), bude přímo kulinářský hod, hlavně, že jsme doma, že! Ale jednou to přijde a já budu zase stát u plotny a vařit a kolem budou chodit mí mlsní kamarádi a těšit se na to, co bude dobrého.

Tak se s vámi zatím trochu podělím o něco dobrého.

Kdysi jsem hodně cestovala a strávila také nějakou dobu v Číně. Já vím, že všude je čínských bister a restaurací spousta, ale tohle je takový ojedinělý a zvláštní recept z provincie Sečuan, ostřejší a u nás neznámé jídlo.

Můj domov jsou Krkonoše. Porostou houbičky, tak šup s nimi do octa a z toho vývaru si dáme bílou houbovou polévku.

A dědeček byl Maďar. Takže jeden receptík z Békesczáby, moc dobré to je.

Je to trochu směska chutí, ale proč ne???

Podotýkám, že vše vařím stylem "trošku tohodle a trošku tohodle", takže s nějakými váhami/mírami si moc hlavu nelámu. Musíte to zkrátka zkusit.

SLADKÁ KACHNA NA KOUSKY V MEDOVÉ OMÁČCE
Koupím v Makru kachní prsa s kůží bez kosti, 1 balení = cca 1 kg (v Číně se jídlo připravovalo ve velkém, z celé kachny, nasekané na kousky a ponořené v tom nálevu, vlastně to na těch tržištích "dusili" neustále a když hladovec dorazil, jen nabrali, mrskli do misky na rýži, přidali hůlky a s kostičkami si poraď, jak umíš)

Do hrnce z litiny nebo nerezového se silným dnem nakrájím 1 větší cibuli, klidně nahrubo. 1/2 paličky (dobře vidíte, opravdu 1/2 paličky) česneku nasekám k cibuli.

Přidám kus nasekaného čerstvého zázvoru a vše zaliji směsí: červené sladší víno, 2 velké lžíce medu, 2 velké lžíce sojové sladké omáčky, 2 velké lžíce karamelu (používám i ten, co se prodává na polévání zmrzliny nebo stačí zkaramelizovaný cukr). Kdo má rád ostré, což je v této čínské provincii velmi běžné, může přidat 2 hodně pálivé chilli papričky.

Kachní prsa i s kůží nařežu na velké kostky a vnořím do směsi tak, aby bylo maso ponořené v tekutině.

Pak to postavím na oheň, nechám rozvařit a stáhnu na naprosté minimum a tak 3-4 hodiny se o to vůbec nestarám. No, občas s tím míchnout můžete!

Výsledek: sádlo z kůže kachny se vypeče, při správné přípravě je kůžička tenoučká a křupavá, do masa násákne sladkost i ostrost směsi, cibule, zázvor i česnek se rozvaří a zahustí omáčku, která je pak úplně černá. Nahoře plave vypečený tmavý tuk z kachní kůže, ten seberu naběračkovou lžící.

Trochu bílé, nijak kořeněné rýže polít touto omáčkou a navrch dát kousky kachny, božská mana! A hodně syté.

Co se zbylou omáčkou, když se nesní? A s vypečeným tukem? Hodím to v pytlíčcích do mrazáku a použiji do guláše, když ho dělám někdy později. Je to neuvěřitelné, jak to zjemní chuť. Na tmavém, karamelovém tuku, oprásknu cibulku, na ní masíčko, ze kterého dělám guláš a pak do toho přidám zbylou (pokud tedy zbude) omáčku!

KRKONOŠE - BÍLÁ HOUBOVÁ POLÉVKA
Ona je taková nahnědlá, je to tím, že používám vodu, vyvařenou z hub, které se povaří před nakládáním do octa.

Houby si očistím, důkladně omyju a nakrájím na kousíčky. Dám vařit slanou vodu, v ní se vaří sítko s divokým kořením, abych ho pak nemusela jednotlivě lovit po kuličkách, do ní naházím kousky hub, minutku nechám přejít varem a vyndám do cedníčku. Jejich další osud - nakládání do octa, asi každý zná.

Ve vývaru, který zůstane, povařím kousky hub, které budou pak plavat v polévce a přidám cibuli a nahrubo sekaný česnek a kostku-dvě zeleninového bujónu (já kupuji v Makru takový prášek "Maggi zeleninový vývar, stojí asi 200,- Kč a hodí se do všech omáček, polévek apod. a děsně dlouho mi vydrží).

Když je to z poloviny měkké, přidám nakrájené brambory. Po změknutí všech vložených surovin už to jde rychle: vyklopím do polévky 1-2 (podle počtu porcí) zakysané smetany (nebo 1 normální smetanu a 1 zakysanou), okyselím podle chuti estragonovým octem nebo vinným octem a podle chuti také přidám rozkvedlaná vajíčka s troškou Vegety. S vejci nevařím, nechám je jen srazit. A přidám libeček, čerstvý nebo sušený. Můžete také přidat lisovaný česnek, sůl, vegetu, prostě podle přání a libosti.

Je to vážně moc dobré, bez kopru a bez kvásku, jako bývá kyselo, ale chuť toho houbového vývaru je silná a polévka má opravdu "říz". Postačí nám i k letnímu obědu.

PLNĚNÉ KLOBÁSOVÉ PAPRIKY V HOVĚZÍM PLÁTKU
Je to sice trochu zvláštní kombinace, ale zkuste, nebudete litovat.

Pokud umíte připravit masovou směs na klobásy, máte vyhráno. Pokud ne, stačí koupit ostřejší klobásy, rozmixovat je s jednou cibulí a 2 stroužky česneku, smíchat v misce s vajíčkem a trochou mletého masa a další trochou v mléce máčené housky (opravdu málo, jen tak pro spojení), aby vzniklo vláčné těsto.

Já mám ráda ostřejší, takže přidávám buď turecké koření na kebap, které si vozím z Turecka nebo chilli papričky, mleté nahrubo

A pak si připravíme: hovězí plátky ze zadního masa, tence rozklepané, jako na španělské ptáčky. Ty potřeme lehýnce hořčicí a necháme zatím stranou.

Menší bílé (vhodné jsou ty slovenské, pálivější) papriky naplníme důkladně klobásovou směsí a zavineme do hovězího plátku. Je-li větší, vejdou se do něj vždy 2 plněné papriky proti sobě, vytvoří to pěkný balíček. Omotáme nití, spíchneme párátkem nebo sevřeme drátěnou pružinou, koupila jsem je kdesi pro tento účel a nemají fakt chybu, aby to drželo pohromadě, nejlépe je motat to maso tak, aby překrylo vyčuhující náplň z paprik a ta se neroztékala do omáčky a zůstala v paprice.

A pak už jen připravujeme jako klasické španěláky - zpěněná slaninka, na ní cibulka, opéct závitky, podlévám troškou černého piva, vznikne dobrá šťávička, kterou nezahušťuji, pak k tomu houskový knedlíček........

Nemá to chybu.

Tak Vám všem přeji dobrou chuť a já se zase někdy ozvu s nějakými dalšími dobrotami!

Karolína Příplatová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !