25.4.2024 | Svátek má Marek


MLSOTNÍK: Ryby zase trochu jinak

12.9.2006 22:27

STEAK Z LOSOSA S KREVETOVÝM PŘELIVEM

Zní to strašně elegantně a komplikovaně, ale v podstatě je to ohromně jednoduché a moc dobré jídlo.

Buď lososovou podkovičku nebo steak naložím do bylinek a trochy citronové šťávy smíchané s olivovým olejem. Jako bylinky používám směs koření na ryby. Nechám macerovat v ledničce a zatím si připravím přeliv.

Cibulku, nejlepší je křehká bílá nebo šalotka, nakrájím na hodně jemňoučko a dám ji do pánvičky, kde jsem rozpustila máslo. Nechám opatrně smažit, aby cibulka jen zesklovatěla a nezhnědla a máslo se nepřepálilo. Na jemňoučko si nakrájím několik krabích tyčinek (lze také rozmixova) a drť vsypu do misky, aby byla připravená. Do cibulky v másle opatrně vliju trochu bílého vína a nechám lehce povařit, aby cibulka změkla. Pak vsypu drť z krabích tyčinek a míchám. Doředím případně ještě trochou svého oblíbeného zeleninového vývaru a přisolím. Kořením šafránem (lze nahradit kurkumou), omáčka získá jemnou, delikátní chuť a je krásně žluťoučká.

Do této krátce povařené směsi pak vmíchám buď trochu šlehačky nebo zakysané smetany a 1 krabičku malých krevetek ve vlastním nálevu (i s tím nálevem) nebo udělám omáčku ještě trochu řidší a vsypu sáček zmrazených krevet a nechám přejít varem, už dál krevety nevařím.

Vznikne hustá omáčka, ve které plavou kousky krevetek a tou pak přelévám hotový lososový steak. Krevety ale nejsou podmínkou. Také lze omáčku použít jen v tom základním provedení.

Steak z lososa připravím klasicky - pánvička, olej, rozpálit, vnořit steak, opéct krátce po obou stranách, aby uvnitř zůstal růžový a na povrchu měl křupavou kůrčičku a za pár minutek je hotovo.

Jako přílohu dávám buď rýži nebo smetanové brambory, ty jsou ještě lepší.

PSTRUH NA GRILU S KOŇAKEM A ZELENINOU

Taky to zní hrozně složitě, ale je to taky jednoduché. Pokud dělám toto jídlo na venkovním grilu, postupuji tímto způsobem: pruh alobalu ještě vespod vyložím několika složenými vrstvičkami, aby dno, na kterém se bude pstruh péci, zesílilo. Vytvořím jakousi mističku.

Na toto vyztužené dno položím vedle sebe kolečka krájené cibule, tak asi 3 mm silná. Vytvořím tak podložku pod pstruha a ten se pak na žhavém uhlí nepřipálí... Omytého a prosoleného pstruha, uvnitř vyloženého zelenými bylinkami (používám hlavně libeček), položím na cibulové kroužky.

Připravím si další zeleninu: rajčata spařím a oloupu, pak nakrájím na čtvrtky. Na 1 pstruha 1-2 rajčata. Papriku a oloupanou mladou cuketu nakrájím na proužky a přidám k rajčatům. Touto zeleninou pstruha v alobalu obložím.

A nakonec přijde zálivka: na 1 pstruha panák koňaku, panák citronové šťávy a panák olivového oleje, smíchat a zalít tím pstruha v alobalové mističce. Pak už jen alobalovou "mističku" nahoře zamotáme a vložíme na gril.

Pstruh má jemné masíčko, takže je velmi rychle hotov. Citron s koňakem rybí masíčko provoní, ale zelenina se nerozvaří a zůstane jemná a "tak akorát". Na závěr na každého pstruha vložím kousek másla, které se na horké rybě rozpustí a zjemní chuť celého jídla.

Podáváme to s bílou bagetou a je to moc dobré.

Dá se to, když není sezóna na grilování, udělat i v pekáčku, kde naskládám na cibulové podloží vedle sebe pstruhy a prosypu je tou zeleninkou a dám péct do trouby. Zálivka i další postup jsou naprosto stejné.

KUŘECÍ ŘÍZEK S UZENÝM LOSOSEM

Já vím, že se vám to bude zdát trochu divné, ale je to skutečně velmi dobré a zvláštní jídlo. A opět úžasně jednoduché:

kuřecí prsíčka nakrojíme a rozklepneme tak, aby vytvořila větší řízek. Ten přehneme napůl a naplníme plátkem uzeného "lososa" v oleji (taková ta vanička s treskovitou rybou á la losos, slanou a zbarvenou do oranžova) nebo, nemáme-li plátkovaného, lososovou drtí, kterou dáváme občas na chlebíčky.

Přehneme plátek kuřecího řízku tak, aby vytvořil kapsu a v ní byl skryt ten ryby a necháme v ledničce odležet, nejlépe je to do rána. Už nesolím (ryba je slaná dost), jen lehce připepřím a kapsu vložím na rozpálený olej, aby se oboustranně plátek kuřecího opekl. Opékáme zvolna, aby se maso propeklo dostatečně i uvnitř - tím, že je maso přeložené, je plátek silnější a chvilku to potřebuje.

Podávám s opečenými bramborami, hranolky, zeleninovým salátem apod. jako klasickou minutku.

Je tozvláštní spojení slaného s jemným kuřecím, ale chutná to opravdu báječně.

KOUSKY Z TUŇÁKA NEBO PANGY V BRAMBOROVÉM TĚSTÍČKU

Tuňák kosti nemá, ale nepatří k levným rybám. Takže budeme počítat s pangou, která se občas někde sežene, dneska už ji mají častěji v různých prodejnách ryb a drůbeže. Toto jídlo se dá ale připravit i z tresky, filé, makrely, čehokoliv. Komu nevadí ty kostičky, ten si poradí!

Toto jídlo dělám obvykle tehdy, když mi zbudou škubánky. Miluju opečené škubánky sypané sýrem a s česnekem nebo do škubánkové hmoty zabalit kousky šunky, kuřecího masa nebo právě tuhle rybičku a osmažit.

Naložené kousky ryby zabalím do vrstvičky škubánkového těsta a smažím v rozpáleném oleji. Je to opravdu moc dobré. Nemám-li škubánky, udělám si těstíčko, které dělám tužší a vmíchám do něj PRDOPEČ, neboli kypřící prášek do pečiva. Výsledný produkt je pak velmi křehký. Těstíčko je klasika: vejce, mouka trochu soli, trochu mléka...

Na naložení použiji: čínskou rybí omáčku (k dostání v supermarketech v oddělení orientálního koření), trochu sojové omáčky (používám sladkou, dobře se smísí se slanou rybí) a orientálním kořením - karí, různé směsi, které se dají koupit, prostě dle Vaší chuti. Lze připravit i více druhů rybích kousků, nakořeněných různě a tím je pak oběd pestřejší. Do základu rybí omáčky se sojovou pak lze přimíchat koření dle chuti a v tom ty kousky macerovat.

Maceruji obvykle přes noc. Pak lze podávat jako klasické čínské jídlo s klasickou přílohou - rýže a třeba s přelivem omáčkou sweet-sour (sladkokyselá, koupí se tamtéž)

nebo s bramborem a tatarkou, což je česká verze nebo to jíme jen tak, se zeleninovým salátem. Na co příloha - obaleno už jednou je!

OMELETKA S RYBOU A ZELENINOU

Tohle jídlo mám moc ráda, je rychlé, syté, ale zároveň lehké, takové "letní" a využijí se například zbytky a odřezky z ryb, ze kterých připravuji třeba ty rybí kousky, kousky zeleniny apod..

Udělám si klasické těstíčko na vaječnou omeletu. Každý ho dělá jinak, tak to ponechám na vaší fantazii. Určitě ale přidám špetku PRDOPEČe, omeletky jsou pak nadýchané.

Těstíčko míchám v ručním šlehači a když mám těstíčko hotové, zapracuji do něj: najemno nasekanou kapii - papriku zelenou, žlutou, oranžovou nebo červenou. Pak kousky ryby. Také lze přidat kousky oloupaných rajčat a dle vlastního uvážení - kukuřici, hrášek, cokoliv, co mi zbude ze zeleniny třeba v lednici. A pak do toho všeho přidám kousky rybího masa. Naliju tenkou vrstvičku na pánvičku a smažím, jako klasickou omeletku. S ledovým salátem naprosto vynikající.

Vynikající je tato omeletka ovšem i ve velmi delikatesní a jemné variantě: s krevetkami a kousky krabích tyčinek, pak na hotovou omeletku vložím nakládaný zelený chřest a dílko přehnu napůl. Můžeme ještě nechat chvíli s chřestem prohřát na teplé pánvičce a můžeme také hotovou omeletku na povrchu posypat strouhaným leerdammerem, který se na teplém jídle rozpustí a ještě mu dodá další zvláštní chuť.

Většinou na omeletky dojde tehdy, když připravuji nějaké jiné jídlo z ryb a zbudou mi některé suroviny, např. 1/2 balení krevetek, pár krabích tyčinek, odřezky ryb apod., zbytek sterilovaného hrášku nebo kukuřice k tomu.

Tak vám všem přeji dobré chutnání a dejte vědět, jak jste uspěli nebo jak jste si sami smlsli.

Karolína Příplatová