24.4.2024 | Svátek má Jiří


MLSOTNÍK: Narozeniny

9.6.2006 22:10

Maminka není z rodu těch obratných dam, které vždycky měly po ruce ochočeného řezníka (instalatéra, opraváře čehokoliv, ředitele gymnázia …. doplňte dle svých vzpomínek). Myslím, že ani nikdy nezkusila sehnat cokoliv pod pultem. To se totiž nedělá, není to správné. Pravděpodobně tak dlouho chodila od řeznictví k řeznictví, až se nějaký dobrák slitoval, podal jí balíček z chladírny a nahlas řekl: "Tak tady je to žebro, mladá pani."

Nevím, jak to bylo doopravdy. Nikdy jsem se na to nezeptala a ani se nezeptám. Třeba bych se dozvěděla, že ve skutečnosti byl ten uzený jazyk jenom každý třetí rok a moje paměť mi pod dojmem silného zážitku provedla nepěkný kousek.

Vím jistě, že s bramborovou kaší problémy nebyly. Narozeniny jsou koncem října a dědeček na Vysočině pěstoval brambory na zahradě.

Moje větší polovička narozeninové jídlo nemá. Narodil se, nešťastník, v půlce prázdnin, a tak jeho oslava narozenin byla velmi pohyblivým svátkem, závislým na babičkách, pionýrských táborech a sportovních soustředěních. Ale v posledních letech se ustálil na čerstvém lososu (nebo lososovi?) na grilu. V nouzi je i biftek dobrý.

Děti mají jasno. Těstoviny se sýrovou omáčkou a dort typu Vlhká Anna se želé a čerstvými jahodami. A věřte, že sehnat 7. ledna jahody není žádná legrace. Ne snad, že by vůbec nebyly. Jsou, ale schované v zavřených obchodech, které mají povánoční inventuru. Ale za těch pár let už jsem to vychytala. Milý WWW, Francouzi v jídle nikdy nezklamou! Ti totiž mají inventuru později.

Abych přidala nějaký recept pro inspiraci - tak tedy ten dětský.

Těstoviny se sýrovou omáčkou
Nejdřív musíte zvolit vhodné těstoviny, které na sebe nabalí co nejvíc omáčky. Bezvadné jsou "radiatori" - vypadají jako takové ty prastaré radiátory, které byly jako kolečka navlečená na trubce (technikům se omlouvám). Další v pořadí jsou "rotelli" - loukoťová kola (ty jsou nejhezčí). Potom "eliche" - velké vrtule nahusto vinuté. V nejhorším případě "penne" - silnější trubičky zvenku žebrované. Uvařit podle návodu, my rádi al dente.

Zatímco se vaří voda, uděláme řídký bešamel. Když jsem ještě byla kuchařka-teoretička, myslela jsem si, že je to věda. Není. Kus másla necháme rozpustit v hrnci. Jen rozpustit, aby nezačalo pěnit. Přisypeme hladkou mouku jako na jíšku. Mícháme, mícháme a když mouka zbělá, ale ještě nevoní, začneme přilévat studené mléko. Mícháme drátěnou metličkou a propracujeme se od stádia husté kaše až k bešamelu, konzistence je řidší než na palačinky. Zatím nesolíme, zato okořeníme ČERSTVĚ mletým bílým pepřem a muškátovým oříškem (nešetřete). Oboje koření dobře snáší var a ještě se v průběhu přípravy rozvine. Povaříme asi pět minut (profesionál by vařil déle, ale na to nikdy nemám čas).

Nastrouháme na hrubém struhadle alespoň tři druhy sýra, z toho jeden modrý plísňový typu Niva. Jako další dávám většinou goudu nebo eidam, a třetí bývá uzený. Obvykle, pokud mi nedojdou zásoby, dám i trochu parmezánu. Důležité je, že sýry by měly být tučnější. Dietní verze se v omáčce nerozplynou. Sýry nasypeme do bešamelu a na velmi mírném ohni mícháme, až se vše smísí. Solíme až po ochutnání, většinou to není třeba, sýry jsou slané dost. Ještě můžeme dokořenit bylinkami, hodí se rozmarýn (s citem, vložit větvičku, nechat prohřát a zase jí vytáhnout) nebo tymián.

A konec si každý domyslí.

Kdyby vám náhodou zbyla omáčka - napatlejte ji na toasty a zapečte pod grilem.

Kdyby někoho náhodou zajímalo, jak vypadá dort Vlhká Anna s jahodami:
Do hlubší mísy esteticky naklademe rozpůlené čerstvé jahody. Pamatujte, že dort se vyklápí, a tedy co je na dně mísy, bude na povrchu dortu. Abych nezapomněla, mísu předem lehce vymažeme olejem nebo vyložíme fólií. V lednu jahody neméně esteticky doplníme kompotovaným ovocem, zvlášť z mandarinek lze vyskládat hezké ornamenty. Jako ekonomicky nenáročnou vycpávku použijeme banány.Vrstvu ovoce zalijeme dortovým želé. Musím přiznat, že želé si vozím z Anglie, ale funguje i libovolné doma dostupné. Poměr ovoce - želé zvolíme tak, aby ovoce bylo zároveň s hladinou želé.

Do ještě tekutého želé naskládáme první vrstvu obyčejných piškotů. Piškoty hojně pomatláme bílým jogurtem smíchaným s vanilkovým cukrem.Další piškoty, další jogurt. Končíme piškoty. Dáme ztuhnout do ledničky a vyklopíme na podnos. Nejde-li vyklopit, na pár vteřin nahřejeme mísu v horké vodě. Zapálíme svíčky a popřejeme oslavenci. Doporučuji doprostřed zapíchnout tzv. dortovou fontánu - je to něco mezi prskavkou a ohňostrojem, stojí to asi 20,- Kč a efekt je úžasný.

RenataE