16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Mašinky

13.10.2007

Někteří z nás pak mají přístrojky s displejem, jako můj kamarád JZ, který je ochoten zakoupit lecjaký nesmysl, jen když má displej. Bez kuchyňských mašinek je život o dost složitější. Ale někdy to platí právě naopak - když je mašinek moc, tak je jich příliš.

Provedla jsem takový letmý průzkum ve dvou kuchyních - v té své a v jedné takzvaně referenční. No dobře, tak to bylo u tchýně, no.

Podotýkám, že nemluvím o sporáku, ledničce-mrazničce, myčce a mikrovlnce. Ty považuji za standardní výbavu. Ještě jsem ochotna do standardu přihodit rychlovarnou konvici, protože ne každý má plynový sporák, krásnou nerezovou konvici a slabé pojistky jako já. Řeč je o víceméně jednoúčelových hračkách.

V mojí kuchyni miniaturních rozměrů jsem napočítala čtyři takové předměty, jeden z nich má ale čtyři účely. Vlastním topinkovač, pekárnu na chleba, odšťavovač a šlehač/hnětač/mixér/cutter. Posledně jmenovaný pomocník by se dal nazvat robotem - kdyby ovšem nebyl ruční.

Abych byla spravedlivá, musím říct, že na chalupě mám ještě navíc předmět, sloužící k výrobě takzvaných spláclých toastů. Určitě to znáte: plátek chleba, na to sýr, šunka nebo paštika, zase plátek chleba, šup s tím do mašinky a za pár minut máte opečené trojúhelníkové toasty s nádivkou.

V té druhé kuchyni jsem toho našla opravdu dost. Počítejte se mnou: mlýnek na kávu, překapávač (dva kusy, jeden na kávu a jeden na čaj), topinkovač, toastovač (to je na ty spláclé toasty), vařič na vejce, sušička na ovoce, mašinka na párek v rohlíku, ruční šlehač/hnětač/mixér, opravdický robot, sólo mixér, elektrický nůž, odšťavovač, pekárna a vaflovač. A ještě taková ta potvora na výrobu frappé.

Rozdíl v počtu i sortimentu je obrovský. Dalo by se to snad přičíst na vrub velikosti kuchyně, ale spíš bych sázela na okouzlení kuchyňskými hračkami. Moje tchýně je báječná kuchařka, vzdělaná lékařka - ale mašinkám neodolá. Má velkou kuchyň a tak jí vůbec nevadí, že s některými hračkami si pohraje jen jednou-dvakrát do roka.

Třeba elektrický nůž - ten slouží výhradně při precizním plátkování roastbeefu, uzeného jazyku a tří druhů masových rolád - jednou do roka při velké rodinné oslavě. Zbytek času odpočívá ve své krabici, uhnízděn v polystyrénovém pokojíčku.

Z vyjmenovaných referenčních mašinek jsem nikdy neviděla v provozu jen dvě - vařič na vejce a přístroj na výrobu párku v rohlíku. Všechny ostatní tu a tam svou příležitost dostanou.

A teď váhám - je to proto, že jsou k dispozici, nebo proto, že jsou považovány za nezbytné?

My dvě hospodyně - já a moje tchýně - vlastně děláme úplně stejné věci. Pečeme, vaříme, sušíme houby a křížaly, hostíme své blízké kávou se šlehačkou i nářezovými mísami. Jen k tomu používáme jiné prostředky.

A co vy a vaše mašinky? Spolupracujete? Obden nebo jednou v roce na Vánoce?

Dlouho jsem přemýšlela, jaký recept by se k tomuto Mlsotníku hodil. Mašinkový nebo ruční? A přišla jsem na jeden, který příznivce a odpůrce mašinek rozděluje na nesmiřitelné tábory. Je to obyčejný bramborák.

Brambory oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Necháme vypotit vodu, slijeme, přidáme vejce, sůl, majoránku, třený nebo lisovaný česnek a případně mírně zahustíme hladkou moukou. Podle stavu našeho zažívacího traktu buď smažíme na sádle nebo na suché pánvi, případně můžeme upéct v troubě - ale to už není bramborák, ale bác.

Opominu krajové verze, kam se přidávají třeba jablka nebo slanina. Zásadní rozpor mezi tábory vzniká už na začátku - strouhat ručně na struhadle, v robotu nebo dokonce v mixéru? Co když je strávníků dvacet? Ulehčit si práci?

V tomto případě se hrdě hlásím k zastáncům struhadla - a nikdy jinak!

PS: Samostatné pojednání by si zasloužily české názvy jednotlivých mašinek a tak tímto vyzývám Jakuba S., aby se nad tímto problémem zamyslel. Nejlépe pak v samostatném článku mimo diskusi 8))).

RenataE



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !