29.3.2024 | Svátek má Taťána


MLSOTNÍK: Karolíniny mlsoty aneb kuře, rybka a luxusní placky

20.4.2007

Ale protože jsem pořád jen ležela nebo se šourala o berlích, tak jsem nechtěla tahat další kila navíc a proto jsem jedla ráno jen jeden kousek pečiva s něčím, pak nic, pak oběd, ten obvykle i s polévkou celý, protože to bylo opravdu chutné a večer jsem měla opět jen jeden kousek pečiva s něčím. Mezitím jsem nejedla nic. Povedlo se! Vydrželo mi to dokonce přes Vánoce.

A jak jsem tak zpychla, všichni mně chválili, jak mi to sluší, když mám o pár kilo míň, tak jsem se přestala hlídat a už je to tu zas! Zas ten pupík vyskočil a už mne zase trápí! Jenže: současně s tím mne honí mlsná, protože jak už chodím, tak mám roupy, navíc ráda vařím, ráda si jídla vymýšlím a tak to je konec mé dočasné štíhlosti. Jo, lehko nabyl, lehko pozbyl!

Ale už je tu jaro, pro nás alergiky, (kdo jste stejně postižení, jako já, víte, o čem mluvím) sice ne zrovna příjemné období, ale zato je to utrpení z kýchání a prskání vyváženo kytičkami, zelenajícími se keříky a napučenými stromy a nově vyrážejícím životem z hlíny. Já jsem například letos napočítala už 28 kokoříků - krásně se mi rozrostli, dostala jsem 1 kousíček a jak se mají k světu.

Sice kdo šel okolo mé chalupy a shlédl na zahradě cvoka pohlaví ženského, jak klečí na všech čtyřech a šátrá rukou v polehlé loňské trávě a nadšením vyráží výkřiky typu: "Jé, další, jé, supér, ten je velký, jé, já mám radooooost, jé, Josefééééé, pojď se na něj podíváááááát (manžel pro jistotu zalezl do nejzazšího koutku chalupy, jen aby nebyl k akci přizván, stejně by tu nádheru nedokázal ocenit), jé, kluci ušatýýýýýýýý, jen výš a mějte se k světu…" a obdobné inteligentní hlášky, tak asi zrychlil chůzi a asi si k tomu i ťukal na čelo docela dost dlouho, nicméně kokoříkům se daří a to je důležité!

No a při té příležitosti, když už jsme na chaloupce a když už je altán "letně" zprovozněný a vaří se venku, napadají mne kulinářské výmysly-nesmysly a už mám zase chutě něco nového uvařit, ale to si nechám na později.

Teď vám posílám několik receptíků, možná, že se budou líbit. Akorát neznám přesné "váhy a míry", neboť všechno dělám "od oka".

PLNĚNÁ KUŘECÍ KŘÍDLA

Velmi jednoduchý recept, pracnější je sice to plnění, ale výsledek stojí za to:

Koupím kuřecí křídla, hodně křídel, neboť to je "žravé jídlo", pár lahviček černého piva a játrovou zavářku - u nás za rohem v "ryby-drůbež-zvěřina" mají skvělou mraženou, naproti u řezníka zase skvělou čerstvou. Určitě máte své obchůdky, kam si na ní chodíte, já se s tím rozhodně nepatlám.

Zavářku smíchám se strouhankou, důkladně zvlhčenou červeným vínem, přidám víc česneku a majoránky a vytvořím z toho takovou kompaktní hmotu. Můžete ale také dodat jakékoliv jiné koření, na které jste zvyklí nebo které je pestré a chuťově výrazné, vhodný je i česnek (to jsem si asi moc neposloužila u těch, co česnek nemusí, já ho ale miluju na jakýkoliv způsob). Taky je vhodné nasekat do směsi už narašené čerstvé bylinky, např. petrželku…

Tuto hmotu vpravím do naříznutých kuřecích křidélek - tam, co je volná kůže ji lehce naříznu, nacpu hmotou a spíchnu párátkem. Oddělím ještě kůžičku od masité části křidélek a všechno tím důkladně vycpu. Člověk by nevěřil, co se toho tam vejde! Je to trochu piplačka, ale výsledek je absolutně skvělý.

To celé pak peču na černém pivě s troškou tuku (nejlepší je kokosový) a se zeleným pepřem.

Je to vynikající a určitě se ujme, dá se to konzumovat i studené.

KUŘE ZALÉVANÉ NÁDIVKOU

Tohle je strašně jednoduchý a vynikající receptík jarní krmě:

Připravím si naporcované kuře dle chuti - někdo chce prsíčka, někdo zase stehýnka, podle výběru. Já tedy dávám přednost stehýnku, je šťavnatější.

Pak si udělám klasickou nádivku: housky, máčené v mléce, do toho vmíchané žloutky (bílky zůstávají na sníh), bylinky, nejlépe čerstvé kopřivy, špenát, cokoli zeleného, nadrobno nakrájená cibulka, nejlépe ta jarní, zelená, nadrobno nakrájená prorostlejší anglická slaninka, sůl, pepř dle chuti, nadrobno nakrájené kousky uzeného masa - to vše se smíchá dohromady a vytvoří se kompaktní hmota. Ta se "naředí" pro změnu bílým vínem, na řidší a spojí se s ušlehaným sněhem z bílků.

Pak se vyloží pekáček anglickou slaninkou, na tu se položí kousky kuřete a zalijí touto "nádivkou". A už jen zvolna pečeme. Když nádivka na povrchu zrůžoví, šťouchnu do toho lehýnce špejlí, abych se přesvědčila, že masíčko začíná být měkké a přidám. Dopeču tak, aby nahoře byla lehká kůrčička, maso bylo měkké. Nepřipálí se to odspoda, to mi hlídají ty plátky slaninky, na kterých kousky kuřete i nádivky leží. Ta nádivka pustí šťávu do kuřecích kousků a je to opravdu moooooc dobré.

A NĚJAKOU RYBIČKU PRO ZMĚNU?

PANGASIUS

Skvělá rybka. Kdo neokusil tyhle filety, neví, o čem mluvím.

Filety rozmrazím a posypu sušenou mátou. Je to zvláštní koření, které s rybí chutí vytvoří velmi zajímavou kombinaci. Nechám hoďku-dvě odležet a filety obalím ve směsi dětské krupičky a strouhaného sýra, nejlépe najemno nastrouhaného parmazánu - tak asi v poměru 1:3 (sýr:krupička) a koření - používám buď šafrán (chuťově dost koresponduje s tou mátou a barevně "sladí" dožluta) nebo kurkumu a k tomu něco ostřejšího - pár zrnek chilli papriček nahrubo umletých. Sůl, samozřejmě.

Než smažím, nechám chvíli působit vlhkost rybího filetu, takže krupička lehýnce nabobtná. Pokud nabobtná až moc, znovu obalím v té směsi. Tato ryba nechce moc ostré koření, je lahodná a ostrost by její chuť potlačila, ale s parmazánem "nemá chybu".

Pak už jen klasicky osmahnu zprudka na teflonové pánvi s trochou oleje, raději používám kokosový tuk, je absolutně bez cholesterolu, má vysoký bot tání a je vůbec skvělý na rychlé smažení a opékání. Výborně snáší i fritézu.

S "brkaší", jak říká kamarád Honza a se zeleným salátem je to skvělé jídlo.

CO TAKHLE NAVRCH NĚCO SLADKÉHO?

O cukrářských palačinkách jsem už psala. Všeobecně známá věc: do klasického těsta se přidává rum, citronová šťáva, kypřící prášek… samé dobré věci. Palačinky jsou pak nadýchané a voňavé.

Ale taky umíme bramborové placky nasladko (tedy, nejsou moc vhodné pro děti, ale když si to přizpůsobíte třeba trestí…)

Klasické tenoučké bramborové placky, které nejsou moc slané (výborně se hodí opékané škubánky) upečeme nasucho a sypeme:

- strouhanou čokoládou a pak zalévám šlehačkou s griotkou - šlehačka je neušlehaná, jen smíchaná s tou griotkou, pro ty, co myslí, že je to moc tučné, lze smíchat griotku se zakysanou smetanou (poměr 1:1)

- vaječným koňakem, smíchaným se zakysanou smetanou v poměru 1:1, přidám ještě trochu rumu, ten vaječný koňak je moc slabý a tolik moc nevoní.

- nebo posypu lehce rozinkami, které mám tradičně doma naložené v rumu, strouhanými mandlemi a navrch dám kopec šlehačky, sypnu ještě lehce vanilkovým cukrem

Ty placky z bramborového těsta jsou skvělé jak slané, tak sladké. Je to vynikající jídlo a ten, kdo ho v české kuchyni vymyslel by měl dostat metál!

Karolína Příplatová



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !