16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Houbičky

9.10.2007

Houbičkáři na první pohled nezapadají do přírody. Nemají košíky, nožíky a bystrý zrak, mají zavařovací sklenice a zasněné pohledy. Jejich vzhled je jaksi... Před mnoha lety se mladí lidé dle oděvu a životního názoru dělili na somráky, veksláky a kotlíkáře. Jaká je dnešní terminologie nevím, ale podle tehdejšího názvosloví nám po loukách bloumají somráci. Chcete-li vědět, jak vypadají, běžte se podívat na Filozofickou fakultu UK:)

Houbičkáři pasou po jediném úlovku - hledají halucinogenní houbičku lysohlávku. Lysohlávek existuje mnoho druhů, navzájem se od sebe dost liší. Nevím, kterou z nich vlastně hledají. Jisté je, že nějaké houbičky nalézají. Jsou mrňavé a možná to lysohlávky jsou. Možná ale také v blahé nevědomosti syslí nějaké úplně jiné mrňavé houbičky... Snad nejsou jedovaté.

Houbičkáři jsou celkem vstřícní, pokud na svých toulkách potkají křemenáče nebo jiné nezajímavé houby, občas je seberou a vymění s houbaři za informaci typu "ale jo, tady na louce rostou takový malý houbičky, je jich spousta". Při konverzaci předvádějí své úlovky v orosených zavařovačkách, občas vzácnou houbičku vyloví a sežvýkají. Létat jsem ještě žádného z nich neviděla.

My, přízemní houbaři, jsme rádi, že nám nehamtají v lese a nekopou do růžovek. Protože ve stejnou dobu naše lesy i některé zahrady přetékají houbami, které jsou jedlé pro nás. I my, kteří chodíme na houby v neděli odpoledne, vždycky přineseme plný koš. A když už to nestihneme do lesa, tak se aspoň projdeme po zahradě a na smaženici nám to vydá.

A protože máme houby rádi, tak vám napíšu náš žebříček nejoblíbenějších jídel.

Jasná jednička jsou bedly, osolené, hodně pokmínované a opečené na sádle. Ty bohužel nad Dalmatinovem nerostou, ale zato rostou u dědečka nad Davlí. Tam jsou kopce tak strmé, že je možno bedly hledat pohledem proti obloze.

Druhé místo - topinky se smaženicí. Ale tím myslím opravdové topinky, na sádle - výjimečně na oleji - smažené. Hojně počesnekované, s vrstvou hub aspoň na prst vysokou. Není to žádná dieta, uznávám, ale když to zdraví dovolí, tak rozhodně ano!

Bronzová příčka - těstoviny s houbami. Primitivní, víceméně dietní recept. Na oleji osmahneme celý kmín, přihodíme houby (nemyslím tím žampiony ze supermarketu), podusíme, okořeníme solí a česnekem a promícháme s uvařenými kvalitními těstovinami, nejlépe s mašličkami (farfalle). Posypeme strouhanou nivou a to je všechno. Nemáme-li sýr, také se nic nestane.

A bramborovou medaili získává houbovec! Ten přichází na řadu vždycky, když už nevíme, co si s těma houbama počít. Je to něco jako velikonoční nádivka, jen hlavní roli hrají houby.

Houbovec je poměrně variabilní a můžeme do něj přihodit leccos, čemu už končí poživatelná lhůta. Základní model: starší rohlíky nebo veku nakrájíme na kostky (mohou být i větší), přidáme houby podušené na kmínu, slaninu na malé kostičky, vejce rozšlehaná s mlékem, cibuli a česnek (oboje možno vynechat).

Důkladně promísíme a v pekáči upečeme dozlatova, vrstva by neměla být příliš silná, jen cca 3 cm. Podle momentálních poměrů v ledničce můžeme přidat zbytky šunky, uzeného masa atd.

Houbovec je vynikající čerstvě vytažený z trouby, ale i druhý den na studeno.

 

RenataE



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !