16.4.2024 | Svátek má Irena


MLSOTNÍK: Domácí "pizza" čili slaný koláč

22.8.2006 21:32

Těsto:
300 ml vody
1 1/2 lžičky soli
4 lžíce olivového oleje
1 lžička cukru
600 g polohrubé mouky
1 balíček sušeného droždí (nebo 1/2 kostky čerstvého)

Vložíme do domácí pekárny (doporučuji v uvedeném pořadí, podstatné je, aby tekuté přísady byly dole a mouka nahoře), zvolíme program "Těsto" a necháme pekárnu cca 1 1/2 dělat co umí. Nemáte-li domácí pekárnu postupujte stejně, jako byste připravovali libovloné kynuté těsto..

Nejdůležitější prý je rajčatová omáčka. Tady jsem při psaní receptu právě narazila na problém, protože přesná množství ingrediencí neznám. Řídím se chutí. Jistá je pouze plechovka rajčat :-) Ale přibližný obsah je tento:
1 plechovka LOUPANÝCH rajčat - dávejte si pozor, někteří výrobci si s loupáním nelámou moc hlavu a v plechovce pak bývají kousky slupek. Je vhodné je odstranit, jsou příliš tuhé.
1 menší palička česneku
1 rovná lžička soli
1/2 lžičky mletého pepře
1/2-1 lžička sušené bazalky (může být i čerstvá, pak to jsou cca 4 velké nasekané lístky)
1/2 lžičky oregana (osobně dávám přednost dobromysli ;-))

Česnek oloupat a pomačkat a dát s ostatními přísadami do dostatečně velké nádoby. Vše řádně promíchat. Já dávám oloupané stroužky česneku s ostatními přísadami do větší nádoby a ručním mixérem s nožovou hlavou vše promíchám. Tosca pizza 1

Omáčka je trošku řidší, ale to nevadí. Doporučuji ochutnat a případně, dle chuti přidat sůl, pepř nebo další koření. Ve složení není nic, co by se nedalo jíst za syrova. Omáčka by měla být chuťově velmi výrazná. U nás se těší česnek velké oblibě, proto ho tam dávám i větší množství (a tím pádem i víc soli, protože česnek ji potřebuje, aby se zvýraznila jeho chuť a vůně). Kdo nemá česnek rád, ať přidá pepř, případně chilli papričky. Hodí se tam i cibule. Milovníci cuket mohou objem zvětšit přidáním postrouhané cukety  (kdysi jsem jedla slaný koláč, základem jehož omáčky byly právě cukety. A byla to neuvěřitelná bašta. Bohužel se mi nepodařilo získat recept). V každém případě by omáčka měla být výrazná, pikantní.

Poslední nezbytnou součástí je cca 400g tvrdého sýra, nastrouhaného na hrubé nudličky (milovníci sýru mohou nastrouhat klidně i víc, sýru není nikdy dost). Máme základ koláče - těsto, rajčatová omáčka, tvrdý strouhaný sýr. I tak se to už dá jíst, ale s dalšími přísadami je to lepší. Co dát na koláč dál, závisí však už na chuti a odvaze :-) Já mám vyzkoušeno: cibuli, papriky, rajčata, salám (polosuchý i šunkový, výborná je schwarzwaldská šunka, ale je dost drahá), kuřecí maso (to je vhodné před nasypáním na pizzu nakrájet na kousky a orestovat na pánvičce, posolit a okořenit), nivu, hermelín, mozzarelu, nakládané žampióny, feferonky, chilli papričky ... fantazii se meze nekladou.

Než se pustíte do krájení, zapněte troubu na nejvyšší stupeň, aby se rozpálila. (Skutečná pizza se peče při teplotách vyšších než 300°C, toho doma nedosáhnete, ale vyždímejte z trouby, co se dá.)

Z pekárny (z mísy) vyjmeme vykynuté těsto. Uvedené množství stačí na jeden plech, pokud chceme vysoký základ (viz fotky) nebo na dva, pokud máte raději pizzu tenkou. Na pomoučeném vále těsto lehce vyválíme válečkem do silné placky. Doporučuji vyválet opravdu jen do tvaru přibližně připomínajícího placku, a dále pak opatrně od prostředku vytahovat rukama do požadovaného tvaru. Lze zkusit i vytahování ve vzduchu (známé od mistrů vyrábějících pizzu). Pokud je těsto dobré, krásně se vytahuje vlastní váhou a netrhá se. Pokud se to nedaří, klidně jej  vyválejte. Upozorňuji, že se jedná o kynuté těsto a podle toho je třeba s ním zacházet! Okraje nechejte trošku silnější. Přeneste těsto na olivovým olejem vymazaný plech a  nechejte 10 minut v teple v klidu (těsto lehce naskočí).
Mezi tím si nakrájejte ostatní přísady.  Nakynuté těsto potřete silnou vrstvou rajčatové omáčky, nebojte se ji klidně nalít na prostředek a rozetřít (doporučuji rozetřít až ke kraji, zvlášť pokud neradi vidíte, že okraje zůstavají nesnězené).

Bohatě posypte strouhaným sýrem - opravdu udělejte cca 2 - 2,5 cm silnou vrstvu. A nyní lze klást ostatní přísady - nivu, hermelín, salám, krájené papriky (krájejte na větší kousky cca 5x2 cm, jinak při pečení rychle hnědnou a pálí se), na kolečka nakrájená rajčata na silá kolečka nakrájená cibule, žampióny, olivy .... co si představíte. Manžel má rád jídla pikantní, takže mu tam dávám feferonky nebo chilli papričky."Ozdobený" koláč dejte do rozpálené trouby a pečte přibližně 20 minut (je hotový, když okraje lehce zhědnou). Tosca pizza 2

U své elektrické trouby používám funkci horkého vzduchu a dolního ohřevu, plech dávám do druhé pozice zespodu. Bohužel každá trouba je jiná, takže tohle si každý musí vyzkoušet sám. U plynové trouby (bez možnosti spodního ohřevu) bude možná vhodné po nějaké době překrýt plech shora alobalem, aby se dobroty nahoře nespálily. Po upečení nakrájejte na přiměřené kousky a servírujte (s příborem nebo bez, dle typu strávníků). Pokud si nejste jisti, že se koláč povedl, dejte na stůl oblíbený kečup. Zůstane-li nepovšimnut, trefili jste se do chuti strávníků přesně. Pokud si ho někdo dá, nezoufejte, nelze se chuťově zavděčit všem ;-) Zcela ignorujte lidi, kteří si na koláč dali kečup dříve, než koláč ochutnali. Takoví by si ho dali i na vepřo-knedlo-zelo. Budiž jim přáno, hlavně, že jim chutná, ale nelze je použít, jako indikátory úspěšnosti při výrobě slaného koláče :-)

Dobrou chuť!

Poznámka: Olivový olej uvolňuje při tepelném zpracování specifickou vůni (kdysi jsem to nazývala zápach, ale po nějaké době používání mi to voní :-) ). Plech je možno vymazat jakýmkoliv tukem, ale v těstě je třeba zachovat olivový olej. Je to právě tento olej, který dělá těsto na slaný koláč jiné, než je běžné kynuté těsto. A to jak chutí, tak konzistencí. Olivový olej nemusí být panenský (lisovaný za studena), prodávají se i směsi panenského a rafinovaného. Jsou cenově příznivější a v tomto receptu splní svůj úkol stejně.

 

Tosca



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !