20.4.2024 | Svátek má Marcela


MIGRACE: Vodnář opět bez vlajky

25.9.2018

Panama se rozhodla, že lodi Aquarius operující ve Středozemním moři odejme registraci.

Aquarius je 77 metrů dlouhá loď, která prvních třicet let své existence pod jménem Meerkatze sloužila Spolkové republice Německo. Začátkem roku 2009 byla postavena mimo službu, pak přešla do privátních rukou a byla přeregistrována na Gibraltar.

V únoru 2016 si Aquaria pronajala francouzsko-německo-italsko-švýcarská nezisková organizace SOS Méditerannée a plavidlo se poprvé vydalo k břehům Libye lovit z vody či z člunů migranty pokoušející se dostat do Evropy. Zdravotní péči na palubě poskytují Lékaři bez hranic.

Aquarius

Aquarius patřil k nejaktivnějším lodím neformální flotily neziskovek, křižující kolem afrického pobřeží. Už v lednu 2017, kdy byla loď v akci teprve deset měsíců, se její provozovatelé pyšnili deseti tisíci vylovenými.

Po změně vlády zavřela Itálie v červnu z nařízení nového ministra vnitra Salviniho všechny své přístavy pro lodě neziskovek, které Salvini označil za „migrační taxislužbu“.

Posádka Aquaria se rozhodla italskou neochotu k otevírání přístavů vyzkoušet v praxi, když ten samý měsíc u břehů Libye nabrala 629 migrantů, Salvini však názor nezměnil i přesto, že se do něj opřel francouzský prezident Macron. Všech 629 osob nakonec vystoupilo na břeh ve španělské Valencii.

Dalších dovezených 141 Eritrejců a Somálců v srpnu už Španělé odmítlipřijmout. Nakonec bylo Aquariovi povoleno přistát na Maltě a osoby na jeho palubě si dobrovolně přerozdělilo pět evropských zemí.

Tou samou dobou gibraltarské úřady ohlásily, že zruší lodi svoji registraci. Aquarius si během čtrnácti dní sehnal novou registraci v Panamě a po zastávce v Marseille se opět vydal k libyjskému břehu. Zde pak dvacátého září naložil jedenáct běženců, které odmítl předat libyjské pobřežní stráži s tím, že v Libyi pro ně není dostatečně bezpečno. Dnes (neděle 23.9.) k nim přibylo dalších 47 osob.

Kam se svými pasažéry Aquarius zamíří, není dosud jasné, ale mezitím se ozvala Panama, která sdělila, že Aquariu po necelém měsíci také ruší registraci. To znamená, že loď bude nucena setrvat v tom přístavu, kam připluje, minimálně do doby, než si získá registraci novou. (Nestalo se tak samo sebou, je to důsledek žádosti Itálie.)

To nejspíš neznamená úplný konec Aquariovy aktivity. Zemí, které jsou ochotny za mírný poplatek zaregistrovat libovolné plavidlo (tzv. flags of convenience), je dost, například Libérie, Marshallovy ostrovy nebo Svatý Vincenc. Italská vláda však bude jistě vyvíjet protitlak, stejně jako v případě Panamy.

S výjimkou Aquaria není aktuálně ve Středozemním moři aktivní žádná loďpatřící neziskové organizaci. Svůj úmysl vypravit se sem však ohlásilabaskická NGO Salvamento Maritimo Humanitario, která v posledních měsících nákladem 750 000 euro přestavěla bývalou rybářskou loď Aita Mari na záchranné plavidlo.

*****************************

Hudební epilog
Žádnou panamskou muziku jsem nikdy předtím neslyšel, ale nezní to špatně. I ty obrázky jsou pěkné.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY
Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Jejich zapomenuté příběhy sepsal Marian Kechlibar a my se z nich můžeme poučit i dnes.
Objednat si ji můžete na této adrese.

Zapomenuté příběhy1

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

 

P.S. Také se ukázalo, že jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa v kategorii One (wo)man show. Případným hlasem mě velmi potěšíte. Konkurence = samé těžké váhy, nevím, zda mezi ně vůbec patřím. Ale zabojovat můžu:-)



J. Kanioková Normalita se stává občas zázrakem 11:46 26.9.2018
M. Prokop Re: Naklady Údajně dárci. Údajně. 21:04 25.9.2018
JarkaF ...... 10:45 25.9.2018
J. Kanioková Ajéje, co to ? Že by mamánek moudřel ? 11:38 26.9.2018